Předseda Pirátů Bartoš: Snažíme se vládě vyjít vstříc, ale některé kroky pan premiér podcenil
Zástupci opozičních stran se před zítřejším setkáním s vládmími poslanci scházejí ve sněmovně. Chtějí jednat o dosavadních vládních krocích a opozičních návrzích. Na programu by měla být i debata o tom, jak dále řešit současnou krizi kolem šíření nového koronaviru. „Administrativní opatření, což je poměrně jednoduché, vláda zvládá. Pokud ale vyžadují složitější logistiku nebo výrobu, tak je to bída,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Vláda dnes aktivovala Ústřední krizový štáb, který povede náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Předpokládal bych, že se tak stane úplně na začátku krize,“ tvrdí Ivan Bartoš.
Čtěte také
„Vláda udělala racionální kroky. Někdo je může hodnotit jako příliš přísné, ale je potřeba podívat se na to i z druhé strany. Neplní některé otázky, jako jsou ekonomické dopady, věci týkající se sociálních služeb, protože spousta lidí míří na úřad práce,“ říká v rozhovoru s Tomášem Pancířem poslanec Bartoš.
Zároveň kritizuje vládu tím, že pokud máme už zhruba měsíc informace o akutním nedostatku zdravotních potřeb a dozvídáme se přes média informace, které nejsou pravdivé a mají životnost pár hodin do dalšího vystoupení.
Jsou opatření dostatečná?
„Otázkou je, kdy bylo důležité nasadit první opatření,“ vysvětluje Ivan Bartoš. „Ostatní státy školy uzavřely také a já si myslím, že tento krok je správný. Nemůžeme úplně zastavit ekonomiku, a proto se v první fázi nezavíraly školy mateřské.“
Případy nakažení novým druhem koronaviru v Česku stále narůstají. „Samozřejmě ruku v ruce tomu jdou opatření, která umožní lidem v první linii vykonávat svoji práci, ale to se nestalo,“ kritizuje poslanec Bartoš nedostatek ochranných pomůcek v nemocnicích.
Opozice v době krize
Dnes proběhla schůzka opozičních stran, na které se řešil mimo jiné i jejich další postup. „Chtěl bych, aby opozice v tuto chvíli netříštila síly. Vím, že i ODS přichází s nějakými ekonomickými návrhy, protože je ekonomika skutečně zabrzděná. Chtěl bych, abychom se sjednotili na oblastech, kde je potřeba jít cestou legislativních změn,“ popisuje předseda České pirátské strany.
Čtěte také
Hlavní problém je podle něj to, že vláda nezvládá celou situaci s opozicí správně komunikovat. „Marně se to snažíme s vládou řešit. Informace jsou poměrně jednostranné. I když jsem předseda opoziční strany, jsem kolikrát odkázán k tomu, že sedím u televize a čekám, než vláda vystoupí na tiskové konferenci.“
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová už avizovala, že by chtěla svolat mimořádnou schůzi sněmovny. „Předpokládám, že ze zítřejšího grémia vzejde nějaký termín schůze, která by klidně mohla být už tento týden,“ říká Ivan Bartoš.
Související
-
Proti šíření nákazy koronavirem mohou pomoci i doma šité roušky. Své nositele ale neochrání
V České republice platí od dnešní půlnoci karanténa. V době, kdy je nedostatek ochranných prostředků, mohou šíření nákazy částečně zabránit i doma šité roušky.
-
Nařízení vlády kvůli omezení šíření nového typu koronaviru výrazně omezují provoz radnic i soudů
Od 16. března vláda omezila nařízením pohyb lidí venku. Opatření proti šíření nového typu koronaviru zasahuje i do chodu úřadů a soudů. Zavírají se i mateřské školy.
-
Adam Vojtěch: Respirátory a roušky máme zajištěny, řešíme otázku logistiky
Celkově má ministerstvo zdravotnictví nasmlouváno 12 milionů roušek, ministerstvo vnitra dojednalo dalších 20 milionů, ubezpečuje ministr zdravotnictví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.