Před 85 lety obsadili Československo nacisté. Situace byla neřešitelná, naší armádě se vysmívali, popisuje historik
Přesně před 85 lety se začala psát nejtemnější kapitola československých dějin. 15. března roku 1939 obsadila německá vojska zbytek okleštěné republiky. Definitivně tak dokončila zkázu, která začala už v září roku 1938 podpisem Mnichovské dohody o postoupení pohraničí nacistickému Německu.
„15. března 1939 jsme ráno stáli u rádia a rádio hlásilo, že právě k nám vstupuje německá armáda,“ vzpomínala na tragické březnové události Eva Dobšíková pro Paměť národa. V té době jí bylo sedm let. „Pamatuju si, jak rodiče zůstali úplně zdrcení.“
Operace Březnový vítr
V šest hodin ráno překročilo 350 tisíc německých vojáků hranice. Začala operace s názvem Březnový vítr.
„To obsazení probíhá velmi rychle. V podstatě v řádech hodin už dosahují Prahy a nad ránem za rozbřesku už jsou na Hradčanech první vozy,“ upozorňuje historik Vojtěch Kyncl z Vojenského historického ústavu.
„V té době se opravdu už nedalo nic dělat, protože celý obranný systém Československa byl rozbitý a nebyly možnosti, jak se bránit takové obrovské přesile. Československo už bylo vydáno napospas,“ popisuje.
Výnos o zřízení protektorátu
Spolu s wehrmachtem přijelo také obávané gestapo a příslušníci jednotek SS. Nacisté okamžitě začali zatýkat německé emigranty, komunisty a představitele inteligence. Československá armáda, která dostala příkaz neklást postupujícím německým vojákům odpor, musela jen bezmocně přihlížet, jak nacisté obsazovali česká, moravská a slezská města.
Čtěte také
„Je to takový smutný příběh, protože armáda nemohla v podstatě dělat nic zásadního. Filmy jako Tmavomodrý svět to ukazují jasně. Výsměch ze strany nacistů byl výrazný, protože ji dostali do situace, která byla neřešitelná,“ dodává Vojtěch Kyncl.
16. března 1939 vydal Adolf Hitler výnos o zřízení protektorátu Čechy a Morava. Německá nadvláda v českých zemích trvala dalších šest let.
Související
-
83 let od nacistické okupace. Vypadat měla jako vítaná pacifikace
Kdo byl součástí kritických událostí? Poslechněte si podcast Radiožurnálu, který představuje muže 15. března 1939.
-
Vyhnání ze Slovenského státu. V roce 1939 ho muselo opustit 17 tisíc Čechů
Vzápětí po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava vydala vláda nového samostatného Slovenského státu nařízení, aby úřady propustily z práce všechny nahraditelné Čechy.