Pracují, pomáhají, chodí do školy. Jak si na život v Česku zvykají „naši“ Ukrajinci?
„Děti nesmí ztratit režim a řád.“ V Dobřichovicích se o ryze ukrajinské vyučování stará učitelka z Kyjeva
Jeden den přijela 23letá Sofie z Kyjeva a hned druhý den začala učit ukrajinské děti v Dobřichovicích ve středních Čechách. Třídy tam vznikly v penzionu, který patří Tělovýchovné jednotě Sokol. A jsou v nich děti různého věku. V Dobřichovicích zatím vytvořili tři čistě ukrajinské třídy. Kromě jiného i proto, že matky dětí stále věří, že se v dohledné době vrátí domů.
Světoslav je brýlatý osmák, působí uzavřeně, moc nemluví, ale když vezme do ruky housle, změní se na zábavného mladíka. Sofie netuší, koho má ve třídě, žáky vidí poprvé a seznamuje se.
Čtěte také
Ve třídě, která vznikla v prvním patře penzionu, který patří Sokolům, je deset dětí. Paní učitelka vystudovala ukrajinskou literaturu a historii, a zároveň se živí jak herečka. A tak se Sofie dozvídá, že třeba Saša hraje fotbal a už se upsal dobřichovickému týmu. Uljana pro změnu začala chodit na gymnastiku, i když ne tak často, jako doma.
Budovu školy poskytli Sokolové, kteří zatím žádné zásadní plány nemají. Čekají, jak se rozhodne stát. „Jakmile se stát zorganizuje k přijímání dětí do základních škol, tak pak školu rozpustíme. Teď je to o tom, že děti nesmí ztratit režim a řád, aby nevlčily,“ říká místostarosta Sokola Jiří Geissler.
Jestli se mají žáci integrovat do českých tříd, nebo mít vlastní ukrajinské třídy, učitelka Sofia nijak zásadně neřeší. Dopoledne učí děti a odpoledne jde s nimi na kurz češtiny.
Související
-
„Peníze by měly chodit do tří dnů.“ Jak žádat o příspěvek na ubytování pro uprchlíky?
Pokud jste u sebe nabídli ubytování ukrajinským uprchlíkům, můžete od pondělí žádat o solidární příspěvek. Stát bude vyplácet tři tisíce korun na jednu ubytovanou osobu.
-
Nebude to krátké ani jednoduché. Co všechno byste měli vědět, než ubytujete uprchlíky z Ukrajiny?
Uvažujete o tom, že byste ve volném pokoji nebo části domu ubytovali třeba matku s dítětem z Ukrajiny? Připravit byste se měli na celou řadu věcí.
-
Svědectví z Luhanské oblasti: „Před raketou neutečete. Sedíte a čekáte, až přijde řada na vás“
Ruské síly pokračují v útocích, teď se soustředí hlavně na ofenzivu na východě Ukrajiny. S lidmi, kterým se odtamtud podařilo uprchnout, natáčel zpravodaj Martin Dorazín.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.