Pracují, pomáhají, chodí do školy. Jak si na život v Česku zvykají „naši“ Ukrajinci?

„Děti nesmí ztratit režim a řád.“ V Dobřichovicích se o ryze ukrajinské vyučování stará učitelka z Kyjeva

Jeden den přijela 23letá Sofie z Kyjeva a hned druhý den začala učit ukrajinské děti v Dobřichovicích ve středních Čechách. Třídy tam vznikly v penzionu, který patří Tělovýchovné jednotě Sokol. A jsou v nich děti různého věku. V Dobřichovicích zatím vytvořili tři čistě ukrajinské třídy. Kromě jiného i proto, že matky dětí stále věří, že se v dohledné době vrátí domů.

Světoslav je brýlatý osmák, působí uzavřeně, moc nemluví, ale když vezme do ruky housle, změní se na zábavného mladíka. Sofie netuší, koho má ve třídě, žáky vidí poprvé a seznamuje se.

Čtěte také

Ve třídě, která vznikla v prvním patře penzionu, který patří Sokolům, je deset dětí. Paní učitelka vystudovala ukrajinskou literaturu a historii, a zároveň se živí jak herečka. A tak se Sofie dozvídá, že třeba Saša hraje fotbal a už se upsal dobřichovickému týmu. Uljana pro změnu začala chodit na gymnastiku, i když ne tak často, jako doma.

Budovu školy poskytli Sokolové, kteří zatím žádné zásadní plány nemají. Čekají, jak se rozhodne stát. „Jakmile se stát zorganizuje k přijímání dětí do základních škol, tak pak školu rozpustíme. Teď je to o tom, že děti nesmí ztratit režim a řád, aby nevlčily,“ říká místostarosta Sokola Jiří Geissler.

Jestli se mají žáci integrovat do českých tříd, nebo mít vlastní ukrajinské třídy, učitelka Sofia nijak zásadně neřeší. Dopoledne učí děti a odpoledne jde s nimi na kurz češtiny.

 

autoři: Ľubomír Smatana , prh
Spustit audio

Související