Práce není omezení. Na Stezku Českem se můžete vydat kdykoli, stačí se jen odhodlat

17. červenec 2022

Vydat se na Stezku Českem a přejít tak podél hranic celou republiku postupně láká stále víc lidí. Reportéři Radiožurnálu si dvoutisícovou porci kilometrů rozdělili na severní a jižní trasu, přičemž každou z nich chtějí štafetově urazit za 5 týdnů. Ne každý má ale možnost ujít dvakrát tisíc kilometrů v kuse. Třeba pan Jaroslav z Chomutova, si cestu rozdělil na etapy. V nejzápadnějším bodě u Aše začal už před rokem, na východ by chtěl dorazit v nejbližší době.

Na 140. kilometru, kousek za Horou svatého Šebestiána, mě doslova předbíhá jeden z turistů. „Momentálně mířím na Klíny, kde přespím, a potom jdu na Cínovec,“ popisuje pan Jaroslav. 

Energický chodec to tu velmi dobře zná. Přesně kopíruje severní trasu Stezky Českem. „Skoro celou severním stezku mám už za sebou. Šel jsem to minulý rok od května do prosince – s většími přestávkami, protože práce mi to jinak nedovolí,“ vysvětluje Jaroslav.

Stezka na pokračování

Prací myslí stezkař Jaroslav obsluhu v kavárně. Ani ta mu ale nenarušila plány jít alespoň po etapách. Mám krátký dlouhý týden od pátku do neděle. Takže většinou jsem chodil každých 14 dní. Vždycky jsem si naplánoval trasu přes Mapy.cz a chodil jsem okolo 30, 35 kilometrů, popisuje.

Někdy jsem přespal pod stanem a někdy v nějakém penzionu nebo hotelu. A v zimě, to jsem vždycky spal pod střechou,“ přiznává.

Čtěte také

Domov novýma očima

S dálkovými trasami a pobytem v přírodě neměl Jaroslav ještě před Stezkou Českem žádné větší zkušenosti. Prý se mu to ale zalíbilo a postupně to teď dohání. Líbí se mu třeba i to, že v místě, kde celý život žije, objevuje úplně nové lokality.

Hrozně mě uchvátilo božídarské rašeliniště a musím říct, že tam nejsem určitě naposledy. A ještě mě zaujala chráněná krajinná oblast Broumovsko. Tam se mi velice líbilo, i když jsem se tam tedy ztratil. Ale byl to veliký zážitek,“ usmívá se.

Zážitků čeká Jaroslava ještě mnoho. V nejbližší době by chtěl totiž dokončit severní část Stezky Českem. Chybí mu už jen projít Beskydy. Ani pak si ale doma nesedne na kanape. Jakmile dokončí severní stranu, je odhodlaný vydat se na jižní větev Stezky Českem.

autoři: Dominik Hron , and
Spustit audio