Chystáte se na dálkový pochod? Vyplatí se zainvestovat do vybavení, batoh s věcmi pak může vážit až polovinu

15. červenec 2022

Na dálkové trase je znát každý gram navíc. Pocítili to už i naši reportéři Ľubomír Smatana a Dominik Hron, kteří v pondělí vyrazili na bezmála 200kilometrovou trasu z Krásné u Aše na Stezce Českem. Jaké chyby udělali při balení? Dominik se zeptal toho nejpovolanějšího – zakladatele celého projektu Martina Úbla. S balením má víc než dvacet let zkušeností.

„Když se podívám, v čem jdeš, tak dneska už se dělají kalhoty s odepínacími nohavicemi, které mám třeba teď na sobě já. To znamená, že nemusím tahat kraťasy a kalhoty, ale jen jeden kus oblečení,“ všímá si hned první chybky, kterou jsem při úsporném balení udělal.

Čtěte také

Druhá věc je materiál. Ty funkční jsou totiž výrazně odlehčené a neváží tolik jako běžné materiály. Moje kalhoty budou vážit třeba polovinu toho co ty tvoje,“ srovnává Martin Úbl.

Investovat do moderního vybavení se zkrátka vyplatí. Dálkové treky se staly dostupné pro víc lidí, protože když zainvestuješ, tak váhu opravdu snížíš. Když jsme začínali, měli jsme batohy dvacet třicet kilogramů a dneska se říká, že stačí pět sedm kilo a můžeš jít na týden. Po Čechách určitě, nepochybuje zakladatel Stezky Českem.

Základní tipy při balení na cestu:

  1. Cestujete-li v páru nebo ve skupině, můžete některé věci sdílet.
  2. Neberte s sebou zbytečnosti. Věci pro všechny případy může pojmout KPZ. Ale nezapomeňte lékárnčku.
  3. Používejte víceúčelové vybavení, jako např. odepínací kalhoty nebo pončo/tarp, který poslouží jako pláštěnka, přístřešek či plachta pod karimatku, spíte-li pod širákem.
  4. Omezte počet kusů stejného oblečení na potřebné minimum. Je dobré spoléhat na rychleschnoucí a funkční materiály a správně vrstvit.
  5. Hygienické přípravky přelijte do malých lahviček. Vhod přijdou tuhé šampony nebo koncentrované výrobky.
  6. Trekové hole sice něco váží, ale rozhodně to nejsou zbytečné gramy navíc.
  7. Jídlo vybírejte výživné, neobsahující vodu.
  8. S ohledem na kvalitu upřednostňujte lehké vybavení před těžkým.
  9. Jste-li šikovní, můžete si některé kusy výbavy vyrobit sami, jako třeba lihový vařič z plechovky od piva.

Zdroj: Stezka Českem a Svět outdooru

Až o polovinu méně

Podobně nekompromisně jako oblečení, které mám na sobě, prověřuje Martin Úbl i můj batoh. Lahev je v pohodě, tři trička – jedno bych vyhodil...,“ prohlíží obsah. Závěr: nesbalil jsem ani nalehko, ani natěžko, ale něco mezi.

Každý gram navíc se při cestě na nejvyšší vrchol Krušných hor pronese

„Kdyby přišlo špatné počasí, tak to, co máš, tě pravděpodobně nepodrží – musel by ses buď schovat někde do nouzového přístřešku, nebo hledat nějakou pomoc. Ale zároveň, kdybys spal víc po penzionech, tak neseš navíc spoustu zbytečných věcí,“ vynáší neúprosné shrnující hodnocení zkušený cestovatel.

Při investici do kvalitnějšího vybavení by se podle Martina Úbla dal 15kilový batoh, jako je ten můj, zlehčit přibližně o polovinu.

autoři: Dominik Hron , and
Spustit audio