Pozor na nikotinové sáčky! Měly pomáhat dospělým s odvykáním kouření, ale stávají se nebezpečnou módou mezi dětmi

Nikotinové sáčky se staly hitem mezi dětmi a mladistvými. Mají v sobě velké množství nikotinu a kromě nevolností a bolestí hlavy mohou způsobit i silnou závislost. Původně měly pomáhat dospělým, kteří chtějí přestat s kouřením. „Je to rizikové chování, které je vstupní branou k užívání tabákových produktů i směřování k měkčím, případně tvrdším drogám,“ varuje adiktolog. Na rozdíl od cigaret jejich prodej ale zatím není nijak regulovaný.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o regulaci prodeje nikotinových sáčků. Teď si je mohou koupit i děti, v trafice nebo na internetu. Jsou cenově dostupné, zabalené v barevné krabičce a příchutě nápadně lákají i děti – vybrat si můžete mentol nebo třeba cukrovou vatu.

Není to nic banálního, rozhodně není dobré před tím zavírat oči.
adiktolog Marek Lžičař

Nikotin ve školních lavicích

„V jedné třídě jsme zaregistrovali určité problémy v oblasti nevolnosti. Když jsem mluvila s některými žáky, říkali, že to zkusili a že jim opravdu bylo hodně špatně,“ popisuje metodoložka prevence v jedné ze základních škol v Adamově na Blanensku Ilona Martochová.

Čtěte také

Vedení školy se proto situaci rozhodlo řešit. „U nás na škole to není tak, že bychom nacházeli plné koše obalů nebo něco podobného. Přesto se nám stalo, že jsme zjistili, že někteří žáci nikotinové sáčky užívají. Myslím si, že spousta rodičů vůbec neví, co to je,“ shrnuje ředitel Stanislav Tůma.

Škola výrobky zakázala ve školním řádu a snaží se o problematice informovat rodiče pomocí letáčků a při třídních schůzkách.

Jak fungují nikotinové sáčky?

  • Sáčky se vkládají do úst mezi ret a dáseň na 10-15 minut.
  • Nástup je velmi rychlý – dojde k uvolnění dopaminu v mozku.
  • Dostaví se pocit štěstí, zlepšuje se koncentrace, uvolní se adrenalin.
  • Nikotinové sáčky v sobě mají 2–4 mg nikotinu, dvakrát víc než cigareta.
  • Z jedné vykouřené cigarety se do těla dostane 1 až 1,5 mg nikotinu.

 

Zdroj: adiktolog Adam Kulhánek

Závislost během několika týdnů

„Nikotinové sáčky jsou návykové, dítě se totiž může stát závislé během několika týdnů,“ potvrzuje adiktolog z brněnské Fakultní nemocnice U Svaté Anny Marek Lžičař.

„Není to nic banálního, rozhodně není dobré před tím zavírat oči. Je to rizikové chování, které je vstupní branou k užívání tabákových produktů. Můžeme se samozřejmě bavit i o nějakém směřování k měkčím případně tvrdším drogám,“ upozorňuje.

Jak dětem pomoci?

S dětmi je třeba o problematice otevřeně mluvit. Nevyslýchat je, ale nabízet řešení, promluvit si s adiktologem. Důvodem užívání může být i stres, proto je třeba o práci se stresem s dětmi mluvit. Důležitý je zdravý životní styl, práce s dechem, meditace, kreslení nebo cvičení. 

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku

Přes nebezpečí tvorby závislosti je prodej nikotinových sáčků legální i pro osoby mladší 18 let. Řešit by to měla nová vyhláška, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví.

„Jsme si vědomi problémů, které to způsobuje. Pracujeme na vyhlášce, která má stanovit požadavky na složení, vzhled, jakost, vlastnosti, označování, včetně zakázaných prvků u nikotinových sáčků a pracujeme i na novele zákona,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Novela by měla být hotová během několika měsíců.

autoři: Hana Novotná , agf
Spustit audio

Související