Potíže ve vztazích a obavy z budoucnosti. Linka důvěry se snaží lidem pomoci najít cestu z problémů
Pandemie koronaviru, válka na Ukrajině, vysoké ceny energií, inflace, s tím se každodenně vyrovnávají lidé po celém Česku. A zásadní vliv to může mít i na jejich psychiku. Počty telefonátů na krizové linky tak v letošním roce neklesají. V Ranním Interview o tom mluvíme s metodičkou Linky první psychické pomoci Jarmilou Kubáňkovou.
Čtěte také
O kolik se letos zvýšil počet telefonátů na Linku první psychické pomoci?
Počet se nezvýšil, lidé volají stále stejně, jako volali, mění se akorát téma hovoru. Obracejí se k nám lidé v okamžiku, kdy mají potíže ve vztazích, nebo potíže s nějakou vlastní duševní těžkostí, eventuelně zažívají nějaké formy násilí. Takže to všechno patří na Linku první psychické pomoci. A samozřejmě to, když se k tomu pojí obavy v budoucnosti, z války, z toho, jak to všechno uplatí, to se všechno v hovorech objevuje, ale nemůžu říct, že by to bylo nějaké hlavní téma.
Jak můžou krizové linky lidem pomoci? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Valorizace a příspěvky pomohly i těm, kteří je nepotřebovali, hodnotí sociolog Daniel Prokop
Krize ukázala, že problém je v sociálních systémech. „Chudším rodinám by hodně pomohlo odpuštění platby ve školkách, za obědy, volnočasové činnosti,“ navrhuje Prokop.
-
Jak žít ve světě, který bolí. Děti se ptají na duševní zdraví
Společně s psychology a terapeuty odpovídali malým redaktorům Dismanova rozhlasového dětského souboru jejich kamarádi s osobní zkušeností.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka