V průměru 900 Kč za hodinu. V Praze seženete psychoterapeuta do týdne, jinde je to horší, říká Čechová
V Praze skoro bez čekání, na Karlovarsku bez šance. Tak se dá shrnout dostupnost soukromých terapeutů, na které můžete získat příspěvek od zdravotní pojišťovny. Ten nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Zatímco ve většině krajů hlásí volno přes 60 procent terapeutů, v Jihomoravském je to jen třetina. Proč takový rozdíl? I to vysvětluje členka České asociace pro psychoterapii Dominika Čechová.
Proč právě Karlovarský kraj a Vysočina mají kritický nedostatek soukromých psychoterapeutů?
Čtěte také
Dostupnost zdravotní péče i jiných služeb je tam nižší, protože tam například nejsou univerzity. U nás je poptávka i nabídka. Soukromí psychoterapeuti zkrátka poskytují služby tam, kde mohou, kde je po nich poptávka.
Jaká je průměrná doba čekání na psychoterapeuta?
To je hodně rozdílné, protože zhruba 50 procent všech psychoterapeutů, které jako Asociace rozeznáváme, působí v Praze. To znamená, že je v Praze nejlepší poměr na hlavu a jste schopni dostat soukromou psychoterapeutickou péči zhruba do týdne, maximálně do dvou, když budete chvilku hledat. Ale v jiných krajích se samozřejmě čeká dlouho, nejen na zdravotní psychoterapeuty, ale i na soukromé, kteří tam třeba vůbec nejsou.
Kolik takové sezení u soukromého psychoterapeuta stojí? Dají se najít i takoví, u kterých příspěvek od pojišťovny pokryje většinu ceny?
Ano, regionální rozdíly jsou samozřejmě v soukromém sektoru, ale musíme říct, že ten medián je nyní kolem 900 korun za jedno sezení v délce terapeutické hodiny 45 až 60 minut.
S jakými problémy se teď lidé na psychoterapeuty nejčastěji obracejí? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Stát u posudkových lékařů hasí jen největší problémy. Změnit by ale měl celý systém, míní novinářka
Zkušení stárnou a mladí nepřibývají. Proč v Česku chybí posudkoví lékaři? Jak moc to zpomaluje pomoc státu handicapovaným lidem? A bude to někdo řešit?
-
Respirační onemocnění plní nemocnice. „Nějakým způsobem to zvládáme,“ ubezpečuje Hrdlička
I několikatýdenní kojenci musí být hospitalizovaní kvůli takzvaným RS virům. Dětská oddělení v některých městech jsou na hraně svých kapacit.
-
V některých regionech chybí praktičtí lékaři. Situace může mít vliv na prevenci, varuje lékař
„Není to jen o penězích. Většinou partner či partnerka potřebuje také zázemí, práci, potřebují školy, školky pro děti,“ vysvětluje Cyril Mucha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.