Posluchač přišel o dům. Na náhradní ubytování nemá nárok

14. říjen 2014
Žurnál servis

Na linku Radiožurnálu se obrátil posluchač, který kvůli dluhům přišel o dům. V něm ovšem bydlí jeho rodina, bývalá partnerka a děti. Mají nárok na náhradní ubytování od nového majitele domu, když v budově mají trvalé bydliště? Radil nám právník Filip Melzer z kanceláře Havel, Holásek & Partners, jeden ze spoluautorů nového občanského zákoníku.

„Ani tento občanský zákoník, ani ten starý neznali pro tyto situace náhradní ubytování,“ vysvětluje Melzer. Nový vlastník, který dům získal, může automaticky požadovat jeho vyklizení.

I když členové rodiny našeho posluchače mají v domě trvalé bydliště, neznamená to, že by měli nějaké právo v domě bydlet. „Trvalé bydliště v praxi mezi občany působí jisté dezinformace. To je jakási úřední evidence, kterou orgány veřejné moci používají, když s námi potřebují komunikovat,“ popisuje právník.

I kdyby si posluchačovi příbuzní trvalý pobyt v prodaném domě nezrušili, může jim ho po odstěhování zrušit nový majitel. „Vede se o tom standardní správní řízení, a pokud ti lidé tam skutečně nebydlí a prokáže se to v tomto správním řízení, tak tomu vlastníkovi bude vyhověno a trvalý pobyt bude zrušen,“ vysvětluje Melzer.

Bydlení tak budou muset posluchač a jeho rodina hledat sami. „Kdyby si nebyl schopen toto sám obstarat, doporučuji, aby se obrátil na obec a příslušné orgány, které by mu mohly poskytnout pomoc,“ doporučuje na závěr právník.

autor: Karolína Procházková
Spustit audio