Poruchy erekce

17. duben 2002
Zdraví

Sexuální život považují za důležitý 4 z 5 mužů v každém věku. Alespoň to tvrdí světové statistiky. Bohužel ale existuje také řada těch, kteří mají se sexem problémy. Zdá se, že pro takové choulostivé téma, jako jsou erektilní dysfunkce, neboli poruchy erekce, je jako stvořený internet. O tom svědčí i fakt, že například stránky www.erekce.com, kde se mohou uživatelé informovat u odborníků, navštívilo od jejich počátku v červnu minulého roku 62 000 uživatelů. Urolog Karel Kočí hovořil o tom, jací muži mají nejčastěji tyto problémy a jak se dají léčit.

Kočí: Jednak jsou to muži mladí nebo velmi mladí, u kterých dominují problémy v rovině psychické. Mají nedostatek sebedůvěry, bojí se kontaktu se ženami, zažili nějakou nepříjemnou zkušenost. Další kategorie jsou muži po 40 nebo kolem 45 let, kdy se začínají projevovat hříchy mládí, to znamená nezdravý způsob života, kouření, alkohol, nedostatek pohybu. V této době se taká objevují některé nemoci, které mohou jako důsledek způsobovat erektivní dysfunkci. Nejčastější příčiny organických erektivních dysfunkcí jsou cukrovka a kornatění tepen. Specifická kategorie jsou exponovaní muži, kteří řídí podniky, mají stresující zaměstnání a málo času k odpočinku. Tuto skupinu jsme před deseti lety téměř neznali. U seniorů je problematika trochu jiná a obvykle souvisí s dalšími chorobami.

Kam se muži chodí informovat nebo kde by na tato témata našli odpovědi?

Kočí: Dříve získávali postižení muži informace v hospodě, u kamarádů, ty byly často neseriózní a mohly i poškodit. V současné době je dost této problematiky přiblíženo jak na internetu, tak na telefonické poradenské lince a existuje síť lékařů, kteří jsou v této oblasti proškoleni.

Jak se dá jednotlivým skupinám mužů pomoci?

Kočí: Je potřeba posoudit případ individuálně, ale univerzální léčba neexistuje. Podle okolností jsou pacientovy doporučeny léky ve formě tablet, injekcí, používání podtlakového erektoru, nebo indikovat jiný způsob léčby.

Spustit audio

Více z pořadu