Poprvé jsem se telegraficky spojil s polskou stanicí, na to se nezapomíná, říká dlouholetý radioamatér
Na 13. únor připadá Světový den rádia. Radioamatér František Janda (OK1HH) uskutečnil svoje první rádiové spojení před šedesáti lety. Slovo amatér vychází z latinského amator, milovník, směje se. První spojení je adrenalin. Většinou jsme samouci, předáváme si informace o stanovišti, počasí, zařízení. Radioamatéři také zachraňují životy. Výhodou je, že radioamatérem můžete být do smrti. A že se dovoláte neznámým lidem v neznámých městech, doplňuje ho kolegyně Dana Mentzlová.
Jak vypadá komunikace mezi radioamatéry v praxi, předvedl František Janda přímo před kamerou Radiožurnálu. Podívejte se na bonusové video.
Související
-
18. duben je Světovým dnem radioamatérů, navazují i digitální...
Dálkovému příjmu signálů se u nás věnují dva spolky – Československý DX klub a Český radioklub. Základní myšlenkou obou skupin lovců je udržování přátelských vztahů.
-
Radioamatér je jako rybář – sám tiše sedí a loví
Skupinka radioamatérů z Třebíče se schází každé pondělí, aby si povyměňovali zkušenosti, probrali, co jim doma nešlo, anebo kde se dají levně na internetu sehnat po...
-
Na monitoru se objevilo SOS. Zpozorněl jsem, říká radioamatér...
Radioamatér Pavel Káčerek brouzdal po éteru ve svém obýváku v Nejdku na Karlovarsku, až zachytil tísňové volání z Tichého oceánu. „Velké zaoceánské lodi jsou vybave...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.