Poplatky za volání z ciziny skončí do Vánoc 2015, odhlasovali europoslanci

3. duben 2014
Zprávy

Mobilní operátoři už zřejmě nebudou moci účtovat zákazníkům speciální poplatky za volání ze zahraničí. Směrnici, která to zakazuje, schválil Evropský parlament. Pro hlasovala drtivá většina europoslanců. Poplatky za roaming se mají zrušit do 15. prosince 2015. Rozhodnutí musí ještě schválit jednotlivé státy EU a Evropská rada.

Zrušení roamingu, tedy příplatku za volání ze zahraničí, je součástí snahy Evropské unie vytvořit jednotný trh pro telekomunikace.

„Už nebudou rozdíly v cenách mezi zahraničím a Českou republikou. Je to do budoucna, jakmile to bude přijato, pro mnohé, kteří cestují, skutečně velmi velké zjednodušení,“ říká europoslanec za ODS Evžen Tošenovský.

Návrh na zrušení roamingu se týká i mobilních dat. Zahrnuje však také ustanovení o „férovém použití“, které má zajistit, aby uživatelé nemohli nová pravidla nepoctivě využívat.

„Operátoři se tak budou bránit proti tomu, aby si spotřebitel například v jednom členském státě, kde je volání z důvodu zostřeného konkurenčního boje výrazně levnější než v jiném členském státě, koupil SIM kartu a tu v permanentním roamingu používal doma, a tím pádem dramaticky ušetřil. To bohužel asi možné nebude,“ vysvětlil člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý.


Podle nedávného průzkumu Evropské komise přes 90 procent Evropanů používá svůj mobil v cizině méně než doma. Skoro polovina lidí by v cizině nikdy nepoužila internet v mobilu, víc než čtvrtina Evropanů pak svůj mobil v zahraničí raději úplně vypíná.

Příjmy z roamingu nyní tvoří dvě až pět procent z celkových výnosů operátorů. Zrušení poplatků ale podle Malého nemusí nutně znamenat pokles příjmů.

„Lidé budou v zahraničí volat daleko více a více telefony používat. Tím se operátorům naopak výnosy můžou zvýšit,“ podotkl Ondřej Malý.

Směrnici musí ještě schválit národní parlamenty členských zemí a Evropská rada. Závěrečná dohoda by měla být uzavřena do konce letošního roku. Pokud vše půjde hladce, měli by zákazníci přestat platit poplatky za roaming už od konce příštího roku.

Argumenty operátorů nepřesvědčily

„Boj“ s mobilními operátory v rámci snahy o jednotný telekomunikační trh trval docela dlouho, přinejmenším od roku 2006.

„My jsme nedostali od operátorů jasné vysvětlení, proč jsou tak vysoké náklady za roaming a proč jsou tak odlišné ceny na severu a na jihu Evropy. Ukázalo se, že operátoři drží, jak se říká, basu, takže jsme to museli zregulovat,“ vysvětlila, co europoslance ke zrušení roamingu a sjednocení cen motivovalo, česká europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Od loňského léta už platí nařízení Bruselu, které stanovilo maximální cenu roamingového volání v rámci EU na 24 eurocentů (asi 6,5 Kč) u odchozích hovorů a sedm eurocentů (asi 1,5 Kč) u příchozích hovorů bez DPH.

S jednotnými cenami v rámci Evropské unie už před dnešním rozhodnutím europarlamentu přišli někteří z operátorů – na jaře například německý virtuální operátor Aldi Talk. Za minutu volání kdekoliv po Evropě jeho zákazníci platí v přepočtu tři koruny.

Třeba podle mluvčí české pobočky T-mobilu Martiny Kemrové to však není šťastná cesta.

„Se zrušením roamingových poplatků nemůžeme souhlasit, bude mít negativní vliv na další rozvoj telekomunikačního trhu,“ uvedla Kemrová, podle níž společnost po zrušení evropského roamingu přijde o velké peníze. Na příjmech společnosti z roamingu se podle ní poplatky za volání z EU podílí 80 až 90 procenty.

Společnost 02 prý teď bude nařízení podrobně zkoumat.

„Toto rozhodnutí respektujeme, nicméně v tuto chvíli ho nemůžeme blíže komentovat, protože neznáme všechny podrobnosti, které budou spojeny s implementací tohoto opatření do národních legislativ,“ řekl mluvčí společnosti Hany Farghalli.

Třetí z největších operátorů působících na českém trhu, Vodafone, přijaté změny Evropským parlamentem zatím nekomentoval.

autoři: onh , dka
Spustit audio