Po transplantaci obličeje žijí naši pacienti plnohodnotný život, říká plastický chirurg Bohdan Pomahač

Tři dny v týdnu operace – rekonstrukce nejen obličeje, ale i jiných částí lidského těla. Program plastického chirurga, vedoucího popáleninového centra v Brigham and Women´s Hospital v Bostonu a profesora chirurgie na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity je nabitý. Jaká je budoucnost plastické chirurgie? A jak využívá ve své profesi moderní technologie?

Základem k úspěšné transplantaci obličeje je prostředí, dostatečná hloubka talentu a specializace různých oborů. „Jako chirurgové provedeme viditelnou práci na sále, ale opravdový úspěch je závislý na daleko větším množství lékařů, sester a fyzioterapeutů,“ podotýká.

Čtěte také

Pro pacienty s transplantací obličeje je pak více nápomocen internista, který zná transplantační problematiku blíže, než například rekonstrukční chirurg. Za posledních osm let se například zjistilo, že dochází ke komplexním imunologickým procesům v transplantovaných tkáních. „Nacházíme fascinující případy interakcí,“ dodává.

Pozitivní výsledky převažují

Stále je podle něj prostor k vylepšení výsledků operací z hlediska chirurgické synchronizace plánování – počítačové technologie pomáhají přesněji provést řezy kostí, aby třeba horní a dolní čelisti dobře příjemci pasovaly.

„Z hlediska samotného výsledku celé transplantace je klíčové porozumět procesu odhojování a být schopen navodit formu tolerance,“ říká s tím, že pacienti by v konečném důsledku neměli mít potíže s léky a jejich nežádoucími důsledky.


Pacienti jsou po operaci nadšení, co jsme pro ně byli schopní udělat.Bohdan Pomahač

Pochvaluje si také, že jeho pacientům se daří dobře, každý z nich ale má nějakou epizodu, která vyžaduje buď ambulantní, nebo několikadenní léčbu v nemocnici. „Obecně převažují pozitivní výsledky, náš první pacient byl schopen přijít na graduaci své dcery, stal se úspěšně dědečkem, je členem rodiny, kterým dlouho nebyl,“ popisuje.

Někteří další pacienti se po transplantaci oženili, žijí plnohodnotný život a celá řada z nich byla schopná se vrátit do zaměstnání. „Bez obličeje je těžké si představit, že by byli schopní se uplatnit ve společnosti,“ uzavírá.

autor: lek
Spustit audio