Po šesti letech ve vládě je to trochu málo, kritizuje Pirát Michálek Národní investiční plán
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek vysvětluje, proč je důležité znát obsah Národního investičního plánu, ve kterém chce vláda Andreje Babiše nachystat bilionové investice pro nejbližší budoucnost. Kvůli čemu Piráti plán kritizují? A odkud si lze vzít dobrý příklad?
Piráti kritizují uniklou verzi Národního investičního plánu. „Dokument je trošku tajemný, není jasné, kdo je jeho autorem. Zda sám premiér, nebo experti – případně pak kteří přesně,“ uvádí Michálek první výtku. „Mrzí nás, že ho s námi nikdo nekonzultuje. Není možné, aby plán dělala menšinová vláda.“
Čtěte také
Svou interpelaci Piráti chápou jako poslání opozice. „Naší hlavní úlohou je dosáhnout zlepšení plánu, prezentovat výhrady a konstruktivně se zapojit do podoby plánu. V pozdní fázi projednávání už bude velmi těžké ovlivnit jeho podobu.“
Otázky bez odpovědi
Michálek uvádí, že plán má obsahovat, co je potřeba udělat: kdo, co, dokdy, kolik to bude stát a kde se na to vezme.
„Toho je tam minimum, autoři plánu sami píšou, že to je nastavení konceptu pravidel pro práci s projekty. Po šesti letech ve vládě je to trochu málo. Přál bych si, abychom znali priority. Tohle je zásobník možných projektů, které ale nejsou rozpracované,“ uvádí další výtky.
Shoda napříč stranami
Podle místopředsedy Pirátů by se mělo začít dopracováním plánu a zahájením konzultací se všemi politickými subjekty, aby plán vydržel dlouho a nová vláda ho nepotopila. Za funkční příklad uvádí Slovensko, kde se seznámil s projektem Hodnota za peníze.
„U každého jejich realizovaného projektu hodnotí, co přinese občanům a kolik to bude stát. Vše je transparentní a publikované, každý rok procházejí čtvrtinu státního rozpočtu a sledují, za co se peníze utratily a kde je možné investovat chytřejším způsobem.“
Zamezit plýtvání
Proto Piráti mimo jiné navrhují „rozklikávací“ rozpočet. „Přináší povinnost státu, aby do poslední faktury zveřejnil, na co byly vynaložené peníze daňových poplatníků. Tím by se zamezilo plýtvání a posílila by se zodpovědnost za hospodaření s penězi občanů. Máme to v Praze a Mariánských Lázních a chceme to prosadit pro stát,“ uzavírá Michálek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka