Pěstování a výroba jídla ve vesmíru může být brzy realitou. Nové technologie najdou využití i na Zemi
Vesmírné jídlo. Tak by se dal volně přeložit název soutěže vesmírných agentur Spojených států a Kanady, která má být impulzem k vývoji nových potravinářských technologií využitelných ve vesmíru. Astronauti v kosmu jsou totiž zatím závislí na pozemské stravě. Cílem je, aby si ji mohli sami vypěstovat a vyrobit ve vesmíru. Podrobnosti o soutěži, do které se přihlásilo 300 firem z 32 zemí světa, zjišťovala redaktorka Kateřina Šmídová.
Finalistů druhého kola soutěže je celkem 11. Uspěl například návrh newyorské firmy Air Company na využití oxidu uhličitého, který ve vesmíru vydechuje posádka. Když se zachytí a přidá se k němu vodík, vznikne elektrolýzou alkohol, který pak vyživuje kvasinky. Výsledkem jsou proteiny, tuky a karbohydráty.
S vydechovaným oxidem uhličitým pracuje také další úspěšný finalista – finská společnost Solar Foods, která svůj postup založila na fermentaci plynu, čímž se získá jedlý jednobuněčný protein.
Zahrádka ve vesmíru
Řada dalších inovačních návrhů připomíná s trochou fantazie klasickou zahrádku. Jde o takzvané exozahrady, kde se dají hydroponicky pěstovat houby a zelenina. Další firmy uspěly i s mikrobiální biomasou, vypěstovanou v novém bioreaktoru.
Čtěte také
„Mluvit by se dalo i o floridském systému Nukleus na produkci zeleniny, hub i hmyzu, který je založený na takzvaných fitotronech, čili klimatických komorách, a počítá s minimálním množstvím vody i vzduchu,“ přibližuje redaktorka.
„Zajímavý je i objev švédské göteborgské společnosti Mycorena, která přišla s houbovým proteinem, jenž chutná jako maso. Kalifornský Nolux zase uspěl s umělou fotosyntézou,“ dodává. Cesta od experimentů k realitě je ale ještě dlouhá
Využití i na Zemi
Posádka ISS jí zatím to, co přivezou kosmické lodě ze Země. Jednou z podmínek soutěže proto bylo, aby se inovace daly využívat nejen v kosmu, ale i na Zemi. „Důvod je prostý. Udržitelné zemědělství, rostoucí populace a také klimatické změny,“ uzavírá Kateřina Šmídová.
Související
-
Jak si čistit zuby ve vesmíru? Astronautům na ISS dorazily zásoby, mohou se pustit do dalších testů
Před pár dny k Mezinárodní vesmírné stanici dorazila nákladní loď Dragon americké společnosti SpaceX. Astronautům přivezla třeba čerstvé ovoce a zeleninu.
-
Výsledek pokusného pečení ve vesmíru: sušenky je potřeba dělat místo 20 minut dvě hodiny
NASA zveřejnila výsledky prvního vesmírného pečení. Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici minulý měsíc upekli kosmické čokoládové sušenky a teď je konečně jasné, jak tenhle experiment dopadl.
-
Budeme si už brzy skypovat z Měsíce? Evropská kosmická agentura chce Měsíc pokrýt signálem
Na Měsíci by v budoucnu mohla fungovat navigační služba stejně jako tady na Zemi. Na projektu pracuje Evropská kosmická agentura.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.