Peking 2022. Olympijský zápisník Davida Jakše

U zranění do 4 minut. Čínští záchranáři na olympijských sportovištích prošli tvrdým výcvikem

Jednou z podmínek pořádání zimní olympiády je zajištění perfektní první pomoci na olympijských tratích. V Číně nemá tenhle druh záchranářství prakticky žádnou tradici, takže se čínští lékaři museli tuhle dovednost naučit. Záchranáři na pekingských sportovištích mají zářivě oranžové péřovky a absolvovali speciální trénink. Jejich pomoc už bohužel-potřebovali i čeští olympionici.

Někteří se po sjezdovce spouštějí s 15kilogramovým lékařským baťohem, ve kterém vezou defibrilátor, dýchací masku, dlahy i cévní zaškrcovadla. Na lyžích se musejí rychle dostat i do těch nejnebezpečnějších částí olympijských tratí. Na umělý sníh, vyšší nadmořskou výšku a pocitovou teplotu až minus patnáct stupňů už si prý zvykli.

Čtěte také

„Většina z nás měla před výcvikem alespoň základní lyžařské dovednosti. Ale ten trénink, kterým jsme prošli, byl opravdu tvrdý. Často nás úmyslně místo na sníh brali na ledové plotny, kde nešlo na lyžích ani stát, natož jezdit,“ hodnotí několikaměsíční předolympijský trénink lékař Liu Čchi jün.

Na rychlosti záleží

Speciálním výcvikem prošlo v horském středisku Čang-ťjá- kchou sedmdesát zdravotníků, z toho čtyřicet lékařů. Garantují, že u zraněného sjezdaře, slalomáře nebo snowboardisty budou nejpozději do čtyř minut nebo že zaintubování nebude trvat déle než patnáct vteřin.

Po transportu jsou pro zraněné olympioniky vyčleněna místa v celkem deseti nemocnicích v Pekingu i sousední provincii Che-pej.„V nemocnicích máme skvělé vybavení a zkušené lékaře i sestry, ale jak dopadne těžce zraněný člověk na svahu, to se odvíjí od toho, jak kvalitní a rychlou pomoc dostane přímo tady venku, na sněhu na sjezdovce,“ shrnuje na svahu v mrazu a větru další pekingský lékař Li Čchi Jí.

Olympijská premiéra

S čínskými záchranáři v oranžových péřovkách se už bohužel přímo při závodech setkala česká snowboardistka Vendula Hopjáková. Po pádu ji ze snowboardové arény Ken-tching stahovali záchranáři na kanadských saních. Naštěstí je v pořádku.

Čtěte také

„Zasahovat u sportovních úrazů přímo na svahu je zkušenost i pro nás. Čína nemá s tímhle typem první pomoci zkušenost, ale právě olympiáda to změní,“ konstatuje lékařka Li Tung.

Zatím největší zdravotní komplikací olympiády zatím zůstávají desítky cizinců, které skončily v karanténních hotelech s pozitivními testy na covid-19.

autoři: David Jakš , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.