Paralympiády jsem si vždy užíval, ale z Tokia jsme se do Česka vracel rád, popisuje medailista Kisý
Je paralympijský sport spravedlivý? Jaké další sporty bronzový medailista z Tokia provozuje? Jaký je to pocit získat po několik a čtvrtých místech bronzovou medaili? A byla protikoronavirová opatření pro paralympioniky náročnější než pro olympioniky? Hostem sportovní talkshow Na síti s Andreou Sestini Hlaváčkou je bronzový medailista z paralympiády v Tokiu Aleš Kisý.
Poslechněte si celý rozhovor s paralympijským bronzovým medailistou ve vrhu koulí Alešem Kisým
Vy za sebou máte pátou paralympiádu a na dvou jste byl čtvrtý. Vím, jak je to nepříjemné a jak to bolí. Měl jste z toho letošního třetího místa o to větší radost?
Přiznám se, že to bramborové místo je náročné hlavně psychicky. Radost jsem měl obrovskou. Nepočítal jsem s tím, protože když jsme do toho závodu nastupovali, tak tam bylo devět mých protihráčů, soupeřů a věděl jsem, že na ty dva první nemám, protože nemají v naší kategorii co dělat. Jsou tam ale zařazení, takže jsem bojoval se zbytkem pelotonu. Věděl jsem, že Američan, který šel vrhat poslední, umí vrhnou o dost víc, než vrhnul. Naštěstí se zadařilo, já z toho měl velkou radost a byl z toho bronz. Konečně.
Čtěte také
Byla pro vás ta paralympijská medaile tím hnacím motorem od začátku vaší sportovní kariéry?
Já jsem sport nedělal kvůli tomu, abych měl medaile. Dělal jsem to hlavně proto, abych po úrazu něco dělal, protože jsem sportoval i před ním. Atletika mě nějakým způsobem chytla, protože mi šla a hlavně jsem se zadarmo podíval po světě, což bylo fajn. To, že se potom dostavily výsledky, je jen přidaná hodnota. Rád sbírám medaile, ale pořád je toho hodně přede mnou. V tuhle chvíli to ale o těch medailích není.
Jak specifická byla paralympiáda v Tokiu?
Samotná paralympiáda byla hodně náročná. Byla úplně jiná než ta před pěti lety v Riu a to jen díky tomu, že jsme měli ohromné omezení na základě covidu. Každé ráno jsme byli testováni a nemohli jsme nikam chodit, takže to bylo náročné. Paralympiády jsem si vždy užíval. Teď jsme sedli do autobusu a pak nás odvezli zase zpátky. Bylo to náročné a velice rád jsem se vracel do České republiky.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Šťastný nejsem.‘ Pelta půjde na 5,5 roku do vězení, Kratochvílová na šest let, rozhodl soud
-
Děti a mladiství se radikalizují skrz online komunity. Ty mají často i globální rozměr, uvádí Vegrichtová
-
‚Proč? Protože medvědí maso se dá jíst.‘ Ulovení jedinci budou na Slovensku na prodej, řekl náměstek
-
Francouzský soud uložil bývalému chirurgovi trest 20 let. Přiznal se ke zneužití téměř 300 dětí