Paralympiády jsem si vždy užíval, ale z Tokia jsme se do Česka vracel rád, popisuje medailista Kisý
Je paralympijský sport spravedlivý? Jaké další sporty bronzový medailista z Tokia provozuje? Jaký je to pocit získat po několik a čtvrtých místech bronzovou medaili? A byla protikoronavirová opatření pro paralympioniky náročnější než pro olympioniky? Hostem sportovní talkshow Na síti s Andreou Sestini Hlaváčkou je bronzový medailista z paralympiády v Tokiu Aleš Kisý.
Vy za sebou máte pátou paralympiádu a na dvou jste byl čtvrtý. Vím, jak je to nepříjemné a jak to bolí. Měl jste z toho letošního třetího místa o to větší radost?
Přiznám se, že to bramborové místo je náročné hlavně psychicky. Radost jsem měl obrovskou. Nepočítal jsem s tím, protože když jsme do toho závodu nastupovali, tak tam bylo devět mých protihráčů, soupeřů a věděl jsem, že na ty dva první nemám, protože nemají v naší kategorii co dělat. Jsou tam ale zařazení, takže jsem bojoval se zbytkem pelotonu. Věděl jsem, že Američan, který šel vrhat poslední, umí vrhnou o dost víc, než vrhnul. Naštěstí se zadařilo, já z toho měl velkou radost a byl z toho bronz. Konečně.
Čtěte také
Byla pro vás ta paralympijská medaile tím hnacím motorem od začátku vaší sportovní kariéry?
Já jsem sport nedělal kvůli tomu, abych měl medaile. Dělal jsem to hlavně proto, abych po úrazu něco dělal, protože jsem sportoval i před ním. Atletika mě nějakým způsobem chytla, protože mi šla a hlavně jsem se zadarmo podíval po světě, což bylo fajn. To, že se potom dostavily výsledky, je jen přidaná hodnota. Rád sbírám medaile, ale pořád je toho hodně přede mnou. V tuhle chvíli to ale o těch medailích není.
Jak specifická byla paralympiáda v Tokiu?
Samotná paralympiáda byla hodně náročná. Byla úplně jiná než ta před pěti lety v Riu a to jen díky tomu, že jsme měli ohromné omezení na základě covidu. Každé ráno jsme byli testováni a nemohli jsme nikam chodit, takže to bylo náročné. Paralympiády jsem si vždy užíval. Teď jsme sedli do autobusu a pak nás odvezli zase zpátky. Bylo to náročné a velice rád jsem se vracel do České republiky.
Související
-
Před jedenácti lety skončila Musilová na vozíku. Letos na hrách v Tokiu získala dva cenné kovy
„Baví mě ten výstřel. Když ten šíp opravdu procítíte, víte, kam chcete směřovat, tak to letí, kam chcete. To je na tom nejkrásnější,“ vysvětluje paralympionička Musilová.
-
Lukostřelec Drahonínský získal v Tokiu další medaili. Ke stříbru přidal zlato z individuální soutěže
„Jel jsem dál k dalšímu šípu, další krok, další rutina a naštěstí to vyšlo. Turci jsou neskutečně připraveni,“ popisuje po předávání medailí ve vysílání Radiožurnálu Sport.
-
Američan Snyder získal už šesté zlato z paralympijských her. Letos ovládl novou disciplínu triatlon
„Ještě v březnu neměl jisté, že se do týmu vůbec dostanu a pojedu do Tokia. Být tady a vyhrát je neuvěřitelné,“ popisuje nevidomí Brad Snyder bezprostředně po závodě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.