Pandemický zákon se hodí, když jsou čísla o něco nižší, říká Richterová. Po vládě nadále žádá vizi otevření škol

Valorizace je potřeba, ale vláda nedomyslela dopad na těžce postižené, hodnotí Richterová návrh novely zákona o sociálních službách
Premiér Andrej Babiš si na dnešek naplánoval setkání s opozicí kvůli prodloužení nouzového stavu. S jakými podmínkami by s prodloužením souhlasila Česká pirátská strana? A jak by si Piráti představovali například ukončení distanční výuky a návrat dětí do škol? Vladimír Kroc se ptal první místopředsedkyně České pirátské strany Olgy Richterové.
Není absence konkrétního plánu možná výrazem obezřetnosti? Nikdo v tuto chvíli neví, jak rychle bude počet nakažených klesat – pokud vůbec. Vláda už několikrát naznačovala, že třeba dojde k nějakému dílčímu uvolnění, poté se musela svého záměru vzdát a sklidila za to velkou kritiku třeba od majitelů restaurací nebo obchodů.
Z toho, co jsem už říkala, je myslím zřejmé, že rozvolnění není to, co by Piráti a STAN bezprostředně vyžadovali. Co chceme, je strategický výhled, podklad pro rozhodování. Výhled typu: ta a ta konkrétní opatření jsou tím a tím způsobem důležitá. Stejně tak srovnání s tím, jaká ta opatření stojí peníze a jaký mají psychický nebo sociální náklad. Jsou věci, které jsou z pohledu vlády zdarma, ale jsou nesmírně nákladné, a to je třeba ponechání dětí všeho věku doma.
Čtěte také
Kritizovali jste, že na dnešní schůzce nebyl ministr Plaga osobně. Co jste od něj chtěli slyšet konkrétně?
My jsme už za Piráty a STAN představili zcela konkrétní plán a ten budeme s panem ministrem školství projednávat zítra. Jde nám o to, že příprava testování žáků a zaměstnanců škol není žádná legrace, to je logisticky velmi náročná operace. A vlastně ta příprava, včetně nasmlouvání kapacit na neinvazivní RT-PCR testy – kloktací, nebo ze slin – by se musela objednat. Stát na takové přípravné věci, zdá se, zatím zcela rezignoval. A přitom máme 10 tisíc žáků, co zcela vypadávají ze vzdělávání, vůbec to není žádná maličkost.
Na to jsem se chtěl ptát: to je podle poznatků školní inspekce, že v prvním pololetí, jak říkáte, bylo zhruba 10 tisíc žáků úplně mimo vzdělávací systém. Co s tím?
My bychom velmi rádi posílili pravomoce ředitelů a ředitelek škol, aby po konzultaci s krajskými hygienickými stanicemi a se zřizovateli mohli vyhodnotit svou lokální situaci a nastavit třeba individuálnější přístup k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, žákům extra ohroženým neúspěchem... aby se mohla připravit rotace tříd, využití méně početných skupinek, venkovní výuka. Asi slyšíte, že jsme v tom plánu toho uvedli opravdu mnoho, co by výrazně pomohlo. Všude jsou podmínky jiné, i regionální situace je poměrně rozdílná. My jsme zkrátka chtěli mít jistotu, že na toto všechno bude vláda připravená. Místo toho nevíme, asi to ještě nepůjde. To přece nejde.
Čtěte také
V rychlosti byl přijat takzvaný pandemický zákon, který měl ústavně spornou situaci chronického prodlužování nouzového stavu řešit. Najednou není dost dobrý?
Pandemický zákon, který umožňuje speciální pandemický stav, je samozřejmě dost dobrý – my jsme ale navrhovali lepší variantu, která neprošla. Prošla vlastně taková trochu spatlaná. Tento stav je vhodný pro situaci, kdy je o něco nižší zátěž nemocnic a nálož v populaci. To je zákon myšlený na to, aby tu nemusel být nouzový stav nekonečně. A já jsem teď v naprostém vnitřním rozporu: ve snaze řešit reálný dopad na celou společnost, situaci nás všech, s tím, že vím, jak důležité pro hejtmany je mít patřičné nástroje k aktivnímu řešení. Prostě uvidíme, zda to prodloužení podpoříme, nebo nepodpoříme, až na konci týdne.
Proč schůzka opozice s vládou nikam nevedla? Jaké opatření by podle Richterové pomohlo restauracím s otevřenými výdejními okénky? Poslechněte si celý rozhovor vedený Vladimírem Krocem.
Související
-
Odpolední publicistika s Věrou Štechrovou
Je nutné znovu prodloužit nouzový stav? Proč Evropská komise zpřísnila pravidla pro vývoz vakcíny proti covidu-19? Jak by mohlo vypadat testování na covid ve školách?
-
Plaga: Není tu souboj učitelů a seniorů o vakcíny. Senioři neměli o AstraZenecu zájem
Odborníci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů ale upozorňují, že nemocnicím nejvíce ulehčí postupné očkování podle věku.
-
Plaga: Neměli jsme podlehnout iluzi, že tu covid není. Obnova školství potrvá roky
Před rokem začali žáci a studenti s distanční výukou. Co bude prioritou školství? „Musíme masivně podpořit vyrovnávání sociálních nerovností,“ tvrdí ministr Robert Plaga.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šachy v diplomacii. Velvyslancem bude Pavlův klíčový úředník, naopak končí bývalý Zemanův poradce
-
Doběhla sama sebe. Le Penová se přesto může stát prezidentkou, plán B nemá
-
‚Amerika bude bohatá.‘ Trump oznámil odvetná cla pro řadu zemí světa, 20 procent dopadne na zboží EU
-
Trumpova tabulka cel proti USA neodpovídá realitě. Není jasné, odkud čísla vzal, míní ekonomové