Paměť Romů: Jozef Miker a Gejza Horváth
Vyrůstali na východním Slovensku, chodili do tamních základních škol. O vzpomínky na nelehké dětství se v rámci projektu Paměť Romů organizace Romea podělili Jozef Miker a Gejza Horváth:
„Když se naši brali, tak žili ve Velkých Zalužicích, kde měl táta dům. No a v šedesátým druhým nebo třetím roce byly záplavy na Slovensku a vylila se Šírava a zabrala tátovo pozemky i s celou osadou. Tenkrát se řeklo, že se udělá velký vodní jezero a Romy z tý osady rozházeli různě po okolních městech a vesnicích a naši skončili v Sobrancích, kde jsem se potom narodil v pětašedesátým roce já.“
Josef Miker zpočátku se svými sourozenci navštěvoval segregovanou romskou třídu.
„Nastoupil jsem tam do školy, do „cigánský třídy“, protože nás sebrali, asi 30 nebo 35 dětí, dali do jedný třídy, protože některý opravdu neuměli, mluvili jenom romsky. Neuměli ani slovensky, a když, tak jenom východňársky, po šarišsku, „jak še hutorí“. Tak já jsem tam v tý cikánský třídě tenkrát byl tejden, pak si mě vzala tenkrát paní učitelka Popovičová, že učila mýho bratra i dalšího bratra a že nejsme hloupí. A tam nás zkoušel ředitel, jak umíme slovensky a podobně. Já jsem tenkrát romsky nemluvil, protože rodiče s náma mluvili jenom slovensky, abysme jim nerozuměli, když se hádali. Buď se hádali maďarsky, anebo romsky, taky kvůli tomu nás nenaučili ani maďarsky.“
Mikerova sestra se díky podpoře rodičů i pedagogů dostala na vytoužené gymnázium.
„Táta byl strašně hrdej, protože moje sestra tenkrát, myslím, že to bylo v roce sedmdesát pět, nastoupila na gymnázium. V historii Sobranec to byla první Romka, která nastoupila na gymnázium, takže on byl hrdej frajer.“
Gejza Horváth: Na školu nemám dobré vzpomínky
A na své dětství nevzpomínal pouze Jozef Miker, ale o své vzpomínky na školní léta se podělil i známý brněnský hudebník Gejza Horváth, který své dětství strávil na východním Slovensku v osadě Kolínovce:
„V obci Kolínovce jsme měli pětitřídku a tam jsem chodil do školy. Na tu školu nemám moc dobré vzpomínky, protože neměl jsem ani nějak dobré zázemí. Ale byli tam i učitelé, kteří se k nám chovali velmi dobře. Ale ti spolužáci byli vesměs z vesnice a vysmívali se nám, měli i nějaké říkánky jako: „Cigán, more, debla, kobula ci zdechla.“ Takže jsem se tam necítil dobře. A když nám skončila škola, tak jsem utíkal do toho prostoru, kde jsem se cítil perfektně.“
Gejza Horváth přestoupil na základní školu v Krumpachách, kde okamžitě nastoupil do hudebního sboru. Jezdil po soutěžích a dokonce byl přijat i na konzervatoř. Tehdy ale dal před studiem přednost hudební kariéře v tehdejší Jugoslávii a po návratu se stal jako kytarista součástí jedné z nejznámějších hudebních kapel Bagárovci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Konec snu o obhajobě zlata. Čeští hokejisté nestačili na Švédsko a na mistrovství světa končí ve čtvrtfinále
-
Policisté uzavřeli případ zapomenuté zbraně ve Sněmovně. Podle nich šlo o přestupek
-
Ruští vojáci ničí ukrajinské pozice. Vytváříme nárazníkovou zónu podél hranic, řekl Putin
-
Přijetí v Cannes bylo moc hezké a vřelé. Všichni jsme plní emocí, říká režisérka filmu Karavan Kirchnerová