Památník v Letech zaplatíme z norských fondů. Hotov bude do roku 2021, říká ministr kultury

1. únor 2018
Zprávy

Na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku vyroste památník. Vepřín vláda vykoupila a jeho bývalý vlastník by měl areál během února vyklidit. Areál pak převezme Muzeum romské kultury. Památník by měl stát do roku 2021, řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ministr kultury Ilja Šmíd za ANO. Na jeho stavbu se pak využijí peníze z norských fondů.

„V dubnu bude vyhlášeno výběrové řízení pro ekologickou likvidaci zařízení, areál sloužil pro hospodářskou činnost a musí být asanován,“ vysvětluje ministr kultury Ilja Šmíd s tím, že v březnu až listopadu 2019 by se mělo vyhlásit výběrové řízení.

„Cena na rekultivaci nás bude stát zhruba 130 milionů, pokud se týká výstavby památníku, tak budeme čerpat peníze z norských fondů, už máme připravené smlouvy a jednáme s norskou velvyslankyní,“ dodává.

Pietní areál by měl být podle ministra kultury dokončen kolem roku 2020 až 2021.

„Měli bychom mít úctu ke všem obětem, nejen nacismu, ale ke všem obětem jakéhokoli násilí na lidech. Smysl takovýchto památníků je připomínat mladé generaci, že něco takového už se nesmí opakovat. Tento památník bude jednou z důležitých připomínek minulosti,“ doplňuje Šmíd.

Čtěte také

autor: Jan Moláček
Spustit audio