Ozvěny dne 7. srpna 2009

7. srpen 2009
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled hlavních zpráv

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor:
Soud přiznal rodině Kořínkových půlmilionové odškodné za újmu způsobenou komunistickým režimem.

osoba:
Došlo k nezákonnému omezení ve způsobilosti k právním úkonům, což je tedy výrazně nelegitimní zásah, který celou rodinu stigmatizoval.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Až o 12 % by se mohly propadnout příjmy obcí z daní, samosprávy proto musejí šetřit.

osoba:
Zejména jsme se zaměřili na omezování prací, jako jsou rekonstrukce chodníků, omezení opravy komunikací, omezení výdajů bytového hospodářství, výdaje budou orientovány pouze na havárie.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor:
Irák hlásí další desítky mrtvých při teroristických útocích proti šíitům.

osoba:
Asi 30 mrtvých úřady ohlásily z útoků u šíitské mešity v Mosulu na severu Iráku. 3 další útoky v Bagdádu mířily na poutníky, kteří se vraceli z náboženských poutí ve městě Karbalá.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
A počasí zítra bude slunečno až polojasno, teploty do 28, na horách kolem 20 stupňů.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor:
Začíná Radiofórum s datem 7. srpna, od mikrofonu vás zdraví Eva Odstrčilová a Tomáš Pavlíček.

Soud přiznal rodině Kořínkových půlmilionové odškodné za újmu způsobenou komunistickým režimem

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Krajský soud v Brně dnes po 17 letech přiznal rodině Kořínkových odškodné ve výši půl milionu korun za problémy způsobené totalitním režimem. Českou republiku žalovali 4 sourozenci už zemřelých rodičů Jindřišky a Karla Kořínkových. Úřady zbavily Kořínkovi za dob totality právní způsobilosti, což dnes soud označuje jako nezákonné. Nakonec jim odebrali jejich 4 děti. Porevoluční soud v roce 1992 přiznal, že stát pochybil, odškodné pro rodinu ale nenařídil. Pozůstalí zatím dostali 12 tisíc euro od soudu ve Štrasburku za průtahy české justice. Podrobnosti má Gabriela Grmolcová.

Gabriela GRMOLCOVÁ, redaktorka:
Děti perzekuovaných rodičů se léta soudily o náhradu újmy v hodnotě necelých 9 milionů. Krajský soud v Brně nakonec přiznal každému z nich 125 tisíc korun a omluvu ministerstva spravedlnosti za způsobená příkoří, zdůvodňuje soudce Michal Ryška.

Michal RYŠKA, soudce:
Byli zbaveni způsobilosti k právním úkonům nezákonně. Dřívější režim tímto způsobem přistupovat k chronickým stěžovatelům.

Gabriela GRMOLCOVÁ, redaktorka:
Na soudním jednání zastupoval své sourozence Marek Kořínek.

Marek KOŘÍNEK:
Já jsem celkem po těch letech mile překvapen, že vůbec k tomuto rozsudku došlo.

Gabriela GRMOLCOVÁ, redaktorka:
Politické pozadí, které sourozenci Kořínkovi udávají jako důvod příkoří ze strany komunistického režimu, ale soud zcela neprokázal. Pro Radiožurnál Gabriela Grmolcová, Brno.

Obce musejí šetřit

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Podle prognózy ministerstva financí jim letošní příjmy z daní poklesnou o 12 %. Nejvíc se nutné úspory dotknou malých obcí, které na rozdíl od větších měst nemají v rozpočtech takový prostor.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Investice to je první oblast, kterou už obce omezily. V průměru tvoří 15 % jejich rozpočtů. Méně peněz na investiční akce už pocítili hlavně obyvatelé.

Jaromír PÖSCHL, starosta Lázní Libverda:
Zejména jsme se zaměřili na omezování teda podle rozpočtu prací jako jsou rekonstrukce chodníků, omezení opravy komunikací v obci, omezení výdajů bytového hospodářství, to se týká toho, že vlastně výdaje budou orientovány pouze na havárie.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Popsal situaci v Lázních Libverda na Liberecku tamní starosta Jaromír Pöschl. Podle místopředsedy Svazu měst a obcí Jaromíra Jecha starostové plánovali letošní rozpočty opatrně. To, že by obce a města dostaly kvůli nedostatku peněz do kritické situace, čeká spíš výjimečně.

Jaromír JECH, místopředseda Svazu měst a obcí:
Pochopitelně nikdo nevěděl, nečekal, že ta krize hospodářská se projeví tak silně neblaze, čili ten pokles těch příjmů bude dramatický, ale ten dopad nebude tak neblahý pro ty obce, které si zachovaly ten zdravý selský rozum.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
S ministerstvem financí ale chce svaz jednat o možném scénáři pomoci pro ty obce, které už by své hospodaření nezvládaly. Václava Vařeková, Radiožurnál.

Svaz pacientů: Léky bez doplatku by měly být dostupné pro každou diagnózu

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Léky bez doplatku by měly být dostupné pro každou diagnózu. Přeje si to Svaz pacientů. Přesvědčit se o tom snaží i Státní ústav pro kontrolu léčiv, který rozhoduje o úhradách léků ze zdravotního pojištění. Když ústav svazu nevyjde vstříc, budou nejspíš zástupci pacientů požadovat odchod ředitele Ústavu pro kontrolu léčiv.

Veronika MALÁ, redaktorka:
To, jak jsou v současnosti léky rozdělené do skupin, nezajistí, že každý bude mít možnost získat na svoji nemoc lék bez doplatku. Stěžuje si Svaz pacientů.

Josef MRÁZEK, viceprezident Svazu pacientů:
Ty skupiny jsou tak široké, že 1 lék bez doplatku to nemůže pokrýt. Musí být dodržována zásada, která byla držena v dřívější době dlouho, že každá indikace musí být řešitelná bez doplatku.

Veronika MALÁ, redaktorka:
Řekl viceprezident svazu Josef Mrázek. Podle něj by mohlo být řešením to, že se k některým lékům přidá dvojí úhrada, ta pro konkrétní skupinu léků plus druhá levnější možnost pro speciální případy. To se ale podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veroniky Petlákové dělá už teď.

Veronika PETLÁKOVÁ, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv:
Zvýšená /nesrozumitelné/ už je nyní uplatňována a i v seznamu hrazených léčivých přípravků je možné u těchto přípravků najít informace o zvýšené úhradě.

Veronika MALÁ, redaktorka:
Ústav nicméně trvá na tom, že požadavky Svazu pacientů vyžadují změny zákony, a ty on sám udělat nemůže. Veronika Malá, Radiožurnál.

Nejvyšší soud odmítl dovolání Davida Berdycha a 3 dalších členů Berdychova gangu

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Nejvyšší soud odmítl dovolání Davida Berdycha a 3 dalších členů takzvaného Berdychova gangu. Všichni byli odsouzeni v roce 2007 za únos a smrt zlatníka a loupežná přepadení. Informaci bez dalších podrobností potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig. Dovolání směřovalo proti jednomu z hlavních rozsudků ve spletité kauze lupičského gangu. Podle Berdycha soud odmítl také dovolání dalších 3 členů gangu.

Přes 40 lidí zabila série teroristických útoků v Iráku

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Přes 40 lidí zabila série teroristických útoků v Iráku. Okolo 70 dalších lidí výbuchy zranily. Nastražené bomby mířily proti šíitským muslimům, kteří si právě připomínali jeden z hlavních náboženských svátků. Podobných útoků přibývá hlavně v posledních týdnech, kdy už irácká města nestřeží americké vojenské hlídky.

Břetislav TUREČEK, redaktor:
Pro šíity to byl jeden z největších dnů jejich kalendáře, slavili narozeniny skrytého Imáma Mahdího, neboli Pána času. S návratem této středověké postavy na zem má prý přijít i spravedlnost a řád. Tak jako mnohokrát v minulosti se ale šíitské rituály staly terčem teroristů. I když se k masakrům nikdo nepřihlásil, předpokládá se, že za nimi stáli sunnitští extremisté usilující o vyvolání náboženského střetu. Asi 30 mrtvých úřady ohlásily z útoků u šíitské mešity v Mosulu na severu Iráku. 3 další útoky v Bagdádu mířily na poutníky, kteří se vraceli z náboženských poutí ve městě Karbalá. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Blízký východ.

V Gruzii i v Jižní Osetii si dnes lidé připomínají rok od začátku krátkého vojenského konfliktu

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
V Gruzii i v Jižní Osetii si dnes lidé připomínají rok od začátku krátkého vojenského konfliktu, který stál život téměř 400 lidí. Několikadenní válka vypukla poté, co se Tbilisi pomocí armády pokusilo získat kontrolu nad separatistickou Jižní Osetií. Gruzie ale utrpěla drtivou porážku od Ruska, které přiznalo nezávislost Jižní Osetii i druhému odtrženeckému regionu Abcházii, to ale Tbilisi odmítá.

Lenka KABRHELOVÁ, redaktorka:
Připomínku ročního výročí od začátku pětidenní války mezi Ruskem a Gruzií zastiňuje pokračující napětí. Moskva a Tbilisi si znovu vyměňují ostrá prohlášení, v nichž se obě strany obviňují ze snahy vyprovokovat nový konflikt. Gruzie si připomněla památku obětí ohňostroji a živým lidským řetězcem, ve správním středisku Jižní Osetie Cchinvali se obyvatelé těsně před půlnocí místního času chystají zapálit na památku těch, kdo zahynuli, desítky svíček. Lídr separatistického gruzínského regionu Eduard Kokoity předtím odmítl spekulace, že by se enkláva, kde má Moskva rozmístěny tisíce vojáků, plánovala stát součástí Ruska. Jižní Osetie se podle něj nehodlá vzdát nezávislosti, kterou ale kromě Ruska regionu přiznala pouze Nikaragua. Lenka Kabrhelová, Český rozhlas, Cchinvali.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Naše zpravodajka se k tématu vrátí podrobnosti ve druhé polovině Radiofóra.

V Číně byl popraven bývalý ředitel státních letišť

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
V Číně byl popraven bývalý ředitel státních letišť. K trestu smrti byl odsouzen za braní úplatků ve výši téměř 4 miliony dolarů. V Číně, kde každoročně dochází k nejvíc popravám na světě, může být člověk odsouzen k trestu smrti i za nenásilné trestné činy, včetně daňových úniků nebo korupce.

Robert MIKOLÁŠ, redaktor:
Šedesátiletý Li Pchejjing stál v čele společnosti provozující na 30 letišť v devíti provinciích a vlastnící i letiště v hlavním městě Pekingu, byl k trestu smrti odsouzen letos v únoru. Podle rozsudku přijal v uplynulých 14 letech úplatky ve výši zhruba 4 milionů dolarů, navíc zpronevěřil dalších 12 milionů z veřejných fondů. Nejvyšší soud následně verdikt potvrdil. V Číně bylo v poslední době právě za korupci odsouzeno či zatčeno několik vysokých funkcionářů včetně bývalého starosty Šenčenu, policejního ředitele jižní provincie Kuangtung nebo šéfa Národního jaderného podniku.

V Maďarsku pochovali za dohledu policie romskou ženu

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
V Maďarsku pochovali za dohledu policie romskou ženu, kterou zavraždili neznámí pachatelé v pondělí. Její 13letá dcera je po útoku stále v nemocnici.

Gregor Martin PAPUCZEK, redaktor:
Pohřební obřad v obci /nesrozumitelné/ na severovýchodě země nebyl narušený, zúčastnili se ho i mnozí politici a představitelé maďarského veřejného života i romských organizací. 45letá žena byla v pořadí už sedmou obětí vysloveně rasisticky motivovaných útoků na romské rodiny v průběhu roku. Policie zvýšila tento týden odměnu pro toho, kdo by ji přivedl pachatelům na stoupu. No, ani 100 milionů forintů, což je asi 10 milionů českých korun, nepřispělo k objasnění série vražd. Maďarské policii pomáhala při vykreslení profilu možných pachatelů i americká FBI. Zatím vyšlo najevo pouze to, že nejméně další 2 vraždy spáchali tou samou brokovnicí, kterou zabili i dnes pochovanou Romku. Z Maďarska pro Radiožurnál Gregor Martin Papuczek.

Před 10 lety se na oběžnou dráhu kolem Země dostal teleskop Chandra

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Před 10 lety se na oběžnou dráhu kolem Země dostal americký rentgenový teleskop Chandra. Je to dosud nejvýkonnější, nejdražší a největší rentgenový dalekohled. Váží téměř 5 tun, stál půldruhé miliardy dolarů a Zemi oběhne jednou za přibližně 64 hodiny a 18 minut. Co má za úkol, to Radiožurnálu popsal Pavel Koten z Astronomického ústavu Akademie věd.

Pavel KOTEN, Astronomický ústav Akademie věd:
Sleduje různé extrémně horké zdroje, zdroje ve vesmíru, které mají teploty miliony až sto milionů stupňů, můžou to být třeba supernovy, pulsary, kvasary nebo aktivní galaktická jádra a tak dále.

autoři: evo , tpa
Spustit audio

Více z pořadu