Ozvěny dne 3. října 2006

3. říjen 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Hlasování o důvěře vládě

Dobrý večer, začínají Ozvěny dne, u kterých vás vítá Tereza Tomášková. Premiér Mirek Topolánek požádal Poslaneckou sněmovnu, aby jeho vládě vyslovila důvěru. Hlasování už začalo. Šance na to, že vláda získá potřebnou nadpoloviční většinu poslanců, jsou ale malé. Poslance sociální demokracie premiér nepřesvědčil a pro vyslovení důvěry nebudou ani všichni lidovci. O aktuálním dění ve sněmovně teď z budovy parlamentu informuje zpravodajka Radiožurnálu Lucie Husárová. Lucie, hezký podvečer.

Lucie HUSÁROVÁ:
Dobrý večer. Projev premiéra Mirka Topolánka k poslancům trval pouhých jedenáct minut. Topolánek řekl, že hlavním cílem jeho vlády je dovést zemi k předčasným volbám za devět měsíců. Slíbil, že kabinet nevytvoří velkou koalici s ČSSD a nebude prosazovat změnu volebního zákona, která by poškodila malé strany.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda vlády /ODS/:
Chceme zabránit opakování povolebního patu, a proto navrhneme snížení počtu poslanců na sto devadesát devět. Zároveň chceme zahájit veřejnou, odbornou i parlamentní diskusi o případné změně volebního zákona.

Lucie HUSÁROVÁ:
Předseda ČSSD Jiří Paroubek mluvil čtyřicet minut a Topolánkově vládě vyčetl program, složení i politický styl. Právě ten je podle něj také důležitým kritériem pro důvěru nové vládě. Zásadní problém vidí v tom, že se ODS po volbách vyhýbala důležitým programovým diskusím.

Jiří PAROUBEK, předseda ČSSD:
Více než na vládu a její program ODS myslí na nadcházející senátní a komunální volby. I předvolební diskuse může vyjasnit programové záměry této strany. Zatěžuje předvolební diskurs emocemi a pseudoproblémy.

Lucie HUSÁROVÁ:
Stejně jako ČSSD budou proti vládě hlasovat taky komunisté. Šéf KSČM Vojtěch Filip vysvětlil, co podle něj nedůvěryhodné vládě chybí.

Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Osobní útoky nepřestaly po volbách, ať už na jednotlivce nebo i na politické strany a z té politické krize samozřejmě vyplývá i obava z krize ekonomické.

Lucie HUSÁROVÁ:
Topolánek ovšem zřejmě nedostane ani hlasy všech členů bývalé stovkové koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Lidovci podpoří menšinovou vládu jen zčásti a odchod ze sálu avizoval už i například Miroslav Kalousek.

Miroslav KALOUSEK, předseda KDU-ČSL:
Nechci na vládu latině útočit, naopak vláda může stoprocentně počítat s mým hlasem při každém racionálním návrhu na modernizaci systému veřejných financí.

Lucie HUSÁROVÁ:
Zelení se rozhodli, že vládě důvěru dají. Předseda strany Martin Bursík však vyzval Topolánkův kabinet, aby slíbil, že v případě neúspěchu podá okamžitě demisi. V tuto chvíli poslanci stále ještě hlasují a já mohu slíbit, že závěr hlasování o důvěře vládě Mirka Topolánka odvysíláme v živém vstupu.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Do sněmovny děkujeme Lucii Husárové, zatím na slyšenou.

Odposlechy politiků a novinářů

Odposlechy politiků a novinářů budou prošetřovat nejvyšší státní orgány i Městské státní zastupitelství a Obvodní soud v Praze 5. Každá instituce bude v rámci svých kompetencí zjišťovat, jestli byly odposlechy v souvislosti s vyšetřováním úniku takzvané Kubiceho zprávy nařízené oprávněně a pátrat po jejich případném politickém podtextu. I nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká požádala o doplňující informace k okolnostem, za nichž byly odposlechy nařízeny. Redaktorce Věře Masopustové to upřesnil mluvčí úřadu František Tlapák.

František TLAPÁK, mluvčí úřadu:
Upřesnění okolností, za kterých byly ty odposlechy nařízeny, vysvětlení určitého časového nesouladu mezi vznikem podezření z trestného činu a nařízením odposlechů a jejich ukončením.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil má zase najít řešení, jak prověřit, jestli soudce při nasazení odposlechů nepochybil a jestli tím neutrpěla soudcovská nezávislost. Chystá také expertní komisi, která bude mít za úkol prověřit současnou právní úpravu odposlechů a upravit ji tak, aby byla v souladu se standardy základních lidských práv a svobod. Podle mluvčího ministerstva Pavla Staňka se zaměří především na osoby, které byly odposlouchávány jen proto, že patří k blízkému okolí sledované osoby.

Pavel STANĚK, mluvčí ministerstva spravedlnosti:
Je to například prvek, kdy se osoba, která je nepřímo odposlouchávaná v souvislosti s odposlechem konkrétní osoby, dozví následně o tom, že byla odposlouchávaná. Nejen, že by se měla možnost o tom dozvědět, ale vlastně měla by potom i následně možnost prostřednictvím soudu přezkoumat správnost a zákonnost postupu orgánů činných v trestním řízení, jestli ty odposlechy byly činěny řádně.

Hlasování o důvěře vládě

A teď se vracíme do Poslanecké sněmovny, kde vrcholí hlasování o důvěře vládě. Znovu zdravíme naše zpravodajky v našem parlamentním studiu.

Milada RICHTEROVÁ:
Sami si můžete poslechnout, jak končí hlasování o tom, zda vláda, Topolánkova vláda zůstane důvěru. Jsou tu poslední jména podle abecedy.

osoba:
Hlasování skončilo, táži se, zda všichni poslanci byli čteni, v případě, zda nejsou některé pochybnosti k průběhu hlasování. Prosím ověřovatele, aby mi sdělili, jaký čas potřebují k zjištění výsledku hlasování.

osoba:
Pane předsedo, požádáme o deset minut, protože musíme ještě i uzavřít protokol. Děkuji za pochopení.

osoba:
Ano, tak jednání přerušuji do...

Milada RICHTEROVÁ:
Sami jste slyšeli, jednání sněmovny je zatím přerušeno, ověřovatelé budou ověřovat, zda hlasování proběhlo tak, jak mělo. Podle našich urychlených propočtů podle toho, jak poslanci jednotlivě podle abecedy hlasovali, zda jsou pro či proti vyslovení důvěry Topolánkově vládě, tak to vypadá, že sto hlasů bylo proti, devadesát šest pro. Ale počkáme si až na ty oficiální výsledky. Potvrzeno je také to, že proti vládě, proti vyslovení důvěry kabinetu Mirka Topolánka se vyslovili sociální demokraté a komunisté. Někteří lidovci se zdrželi, tedy nebyli přítomni při hlasování a podporu Topolánkově vládě dali občanští demokraté a zelení a někteří lidovci.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
To byla Milada Richterová z parlamentního studia Radiožurnálu.

Pokuta za překročení kvót na výrobu mléka

Sto padesát milionů korun, takovou pokutu bude muset zaplatit Česká republika za překročení kvót na výrobu mléka v loňském roce. Pak bude tuto částku vymáhat od výrobců, kteří kvóty překročili. Jak z Bruselu dodává zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka, Česko není nejvíc postiženou zemí.

Vít POHANKA:
Kvóty na výrobu mléka si jednotlivé země dohodly ještě před vstupem a zavázaly se je dodržovat. Čeští výrobci loni překročili produkci mléka celkem o sedmnáct tisíc tun. Pokuta činí zhruba devět korun za litr a výsledný finanční postih je pro Českou republiku asi sto padesát milionů korun. Praxe je taková, že stát zaplatí tyto peníze Evropské komisi a následně je vymáhá po samotných výrobcích. Česko je pouze jednou z devíti pokutovaných zemí, ale zdaleka ne největším hříšníkem. Říká jeden z mluvčích komise Michael Mann.

Michael MANN, mluvčí Evropské komise:
Itálie zaplatí v přepočtu víc než pět miliard korun. Polsko zhruba polovinu této částky a Německo miliardu šest set tisíc korun. Celkem bude komise vymáhat po členských zemích v přepočtu deset miliard korun, přičemž tři zmíněné země zaplatí zhruba devět desetin z této částky.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Někteří čeští zemědělci už zaplatili a samozřejmě se jim to nelíbí. Kvótu o sedmdesát tisíc litrů překročil také majitel farmy v Pacově na Pelhřimovsku Josef Diviš.

Josef DIVIŠ, majitel farmy v Pacově na Pelhřimovsku:
Jsme odvedli v letošním roce téměř devadesát sedm tisíc tu pokutu nebo dávku, což představuje řekněme zvýšený náklad pro naší společnost asi zhruba o čtyři halíře na každý vyrobený litr. No, tak samozřejmě nám to vadí, tu výrobu se snažíte upravit, aby se zbytečně prostě ta pokuta neplatila, protože jsou to čistý peníze, který můžou sloužit na rozvoj firmy.

Obchody mohou doprodat prací prášky s fosfáty

České obchody mohou vyprodat běžným zákazníkům zásoby pracích prášků s fosfáty nakoupené před 1. říjnem. Říká to právní analýza, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo životního prostředí. Zákaz platí pro výrobce. Ti nesmějí tyto prací prostředky s vyšším obsahem fosforu prodávat distributorům a distributoři je nesmějí prodávat obchodům.

Zákaz prodeje vajec z Polska

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej sedmdesáti tisíc vajec dovezených do Česka z Polska. Vejce, která byla v prodejně Kaufland v Praze 4, neodpovídala podle mluvčí inspekce Daniely Kolejkové jakostním předpisům Evropské unie. Skořápky vajec byly znečištěny slepičím trusem nebo vaječným obsahem. Část z nich byla popraskaná.

Nobelova cena za fyziku

Nobelova cena za fyziku letos patří dvěma americkým vědcům, Johnu Matherovi a Georgi Smootovi. Získali ji za objevy v oblasti kosmické radiace, konkrétně mikrovlnného záření. Objevy umožnily podpořit teorii velkého třesku jakožto původu vesmíru. Práce obou oceněných mužů lépe objasnily také vznik galaxií a hvězd.

Dopravní a poštovní blokáda vůči Gruzii

Ruská federace dnes začala uplatňovat dopravní a poštovní blokádu vůči Gruzii. Zastavení letecké dopravy se ale netýká třetích stran. Slovo má spolupracovnice Radiožurnálu, zpravodajka Slovenského rozhlasu Mária Mikušová.

Mária MIKUŠOVÁ:
Mezi Ruskem a Gruzií je ode dneška zastavena veškerá letecká, cestovní, námořní, železniční doprava a poštovní spojení. Ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov oznámil, že Rusko blokádu nezruší, což zdůvodnil takto.

Sergej LAVROV, ruský ministr zahraničí:
Cílem omezení dopravního a poštovního spojení s Gruzií je zastavit tok nezákonných velkých sum peněz, které z Ruska do Gruzie směřují. Velmi nás znepokojuje všeobecná gruzínská militarizace, kterou provádí současné vedení v Tbilisi.

Mária MIKUŠOVÁ:
Ruský ústavní činitel poprvé jako důvod ruského postupu uvedl gruzínský branný program, který se koná s podporou Spojených států amerických a NATO v rámci gruzínského úsilí vstoupit do Aliance. Gruzínské aerolinie oznámily, že zažalují Rusko za přerušení leteckého spojení v Mezinárodní organizaci letecké dopravy.

Unesené turecké civilní letadlo

Turecké civilní letadlo vyslalo signál o tom, že bylo uneseno nad vzdušným prostorem Řecka. Oznámilo tu řecké ministerstvo obrany. Podle agentury Reuters stroj letěl z albánské Tirany do Istanbulu. Čtyři řecké stíhačky ho doprovodily na letiště v italském Brindisi, kde unesené turecké letadlo přistálo.

Zkouška atomové bomby

Severní Korea se chystá provést zkoušku atomové bomby. Podle Pchjongjangu se je potřeba bránit hrozbě ze strany Ameriky. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš.

Robert MIKOLÁŠ:
Severní Korea, která už v minulosti deklarovala, že má atomové zbraně, ale dosud nepotvrdila jejich vlastnictví, chce podle oficiálního prohlášení provést jaderný test v rámci sebeobrany. Neoznámila ale, kdy ke zkoušce dojde. Podle Pchjongjangu je nutné se bránit hrozbě ze strany Spojených států. Na prohlášení režimu Kim Čong Ila už reagovaly Jižní Korea i Japonsko. Vláda v Soulu chce už zítra na mimořádném zasedání řešit současnou hrozbu. Tokio pak ústy svého premiéra Abeho varovalo Severní Koreu před uskutečněním jaderného testu, který by podle Japonska byl neodpustitelný a vyvolal by vážnou reakci. Čína, hlavní spojenec Pchjongjangu, dosud na poslední hrozbu Severní Koreje nereagovala.

Spolupráce v rámci jaderného programu

Írán nabízí Francii spolupráci v rámci svého jaderného programu. Toto překvapivé prohlášení učinil iránský vyjednavač Alí Larídžání po schůzce s vyslancem Evropské unie Javierem Solanou. Jak dodává z Paříže zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd, francouzští činitelé zatím na nabídku oficiálně nereagovali.

Jan ŠMÍD:
Írán má představu, že francouzské společnosti Eurodif a Areva vytvoří konsorcium pro obohacování uranu přímo v Íránu, což by na jedné straně vedlo k pokračování íránského jaderného programu a na straně druhé by přítomnost Francouzů znamenala jeho kontrolu. Tento návrh koresponduje s projevem prezidenta Ahmadínežáda na valném shromáždění OSN, v němž íránský vůdce naznačil možnost spolupráce se soukromými společnostmi v rámci programu obohacování uranu. Evropské země, včetně Francie, však na tuto nabídku nereagovaly. Francouzský prezident Chirac je přitom jedním z největších kritiků možných sankcí vůči Teheránu a považuje je za přinejmenším předčasné. Prezident Ahmadínežád před časem požádal Chiraca o schůzku, ale francouzští diplomaté popírají, že by obě strany byly v nějakém bližším kontaktu.

Ostrý spor kvůli smrti mentálně postižené dívky v Bohnicích

Zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová a ředitel Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Ivan David se dostali do ostrého sporu. Jde o okolnosti, které předcházely lednovému úmrtí mentálně postižené Věry Musilové, kterou zdravotníci opakovaně umisťovali do síťového lůžka a která nakonec zemřela udušením vlastními výkaly. Ombudsmanova zástupkyně Anna Šabatová případ prošetřovala a došla k závěru, že personál léčebny nepostupoval tak, jak měl. Podle šéfa bohnického zařízení Ivana Davida ale Šabatová nemluví pravdu a navíc prý porušila zákon. Podrobnosti od našeho reportéra Víta Dvořáka.

Vít DVOŘÁK:
Věra Musilová a síťové lůžko, nutnost, tvrdí matka její spolupacientky Eva Králová.

Eva KRÁLOVÁ, matka spolupacientky:
Byla na tom moc špatně, křičela nebo se mlátila, hezký šaty jí třeba dali, roztrhala na kousky během chvilky.

Vít DVOŘÁK:
"Zadusila se výkaly mimo síťové lůžko.", zdůrazňuje ošetřovatelka Marcela Mejzrová.

Marcela MEJZROVÁ, ošetřovatelka:
My jsme ji chtěli zabránit v tom, aby ty výkaly přestala jíst, jenomže ona se o to bála, takže vlastně zaťala zuby a nechtěla, abysme jí to prostě vzali, no. Takže se tím zadusila, víceméně jsme se s ní vlastně prali.

Vít DVOŘÁK:
Zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová zdravotníkům vytýká hlavně to, že Musilová byla pod sítí zbytečně často a že s její matkou odmítali spolupracovat. To však ředitele léčebny Ivana Davida rozčílilo. Šabatová prý nemluví pravdu.

Ivan DAVID, ředitel Psychiatrické léčebny Praha Bohnice:
Například, že jsme používali nadbytečně omezovací prostředky a tak dále, to jsou věci, které lze doložit, že není pravda.

Vít DVOŘÁK:
Šabatová oponuje: "I já svou kritiku mohu doložit."

Anna ŠABATOVÁ, zástupkyně ombudsmana:
Buď ze spisové dokumentace nebo z vyjádření personálu.

Vít DVOŘÁK:
Údajně protizákonné zveřejnění své zprávy Šabatová odmítá. To prý udělali příbuzní zemřelé. Obě strany sporu se shodují prakticky v jediném. Psychiatrické léčebny mají málo peněz.

Konkurence České pošty

České poště bude konkurovat společnost TNT Post. Jak říká redaktor Jaroslav Skalický, Česko se stává osmou evropskou zemí, kde tato holandská poštovní společnost působí.

Jaroslav SKALICKÝ:
Vedle tradičních listonošů České pošty se u nás bude objevovat stále více pošťáků v uniformách TNT Post. Obsah jejich brašen ale nebude stejný. TNT Post se zaměří na obchodní poštu.

Martin KUČERA, obchodní ředitel TNT Post:
Budeme se soustředit na adresné doručování direkt mailů, na ostatní listovní zásilky nad padesát gramů, na balíkové služby a na mezinárodní poštu. Nebudeme doručovat způsobem, jak je známý dnes. To znamená, dnes podáte a zítra je to ve schránkách, my budeme doručovat později, jsou to tři až čtyři dny, ale zato levněji.

Jaroslav SKALICKÝ:
Konkrétní srovnání s cenami České pošty je ale podle obchodního ředitele TNT Post Martina Kučery obtížné. Česká pošta se podle mluvčí Dity Václavíkové konkurence neobává.

Dita VÁCLAVÍKOVÁ, mluvčí České pošty:
Tak samozřejmě nepochybuji o tom, že cenová výhoda si své klienty najde, ale otázka je také nejenom ceny, ale kvality, rychlosti a jistoty doručení.

Jaroslav SKALICKÝ:
Česká pošta má stále takzvanou poštovní výhradu na doručování psaní do padesáti gramů. Firma za to musí zajišťovat základní poštovní služby na celém území republiky. Podle záměru Evropské unie by se měl poštovní trh zcela liberalizovat do roku 2009.

Prix Bohemia Radio 2006

V Poděbradech odstartuje další ročník mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2006. Porotci kategorie rozhlasové inscenace pro dospělé posluchače už mají svoji práci za sebou. Přípravy na slavnostní zahajovací večer ale teprve vrcholí. V Zámeckém divadle Na kovárně je redaktorka Adriana Krobová.

Adriana KROBOVÁ:
Už od šestnácté hodiny probíhají zvukové zkoušky na slavnostní zahajovací večer Prix Bohemia Radio 2006 a skutečně je co připravovat. Na jevišti se totiž budou střídat seskupení jako Melody Makers s Ondřejem Havelkou a Ostravský rozhlasový orchestr, který bude doprovázet Marii Rotterovou. A kromě zahajovacích oficialit se mohou návštěvníci v divadle těšit také na zajímavé průvodce večerem, a to maminku a syna, Hedu a Vladimíra Čechovi.

Vladimír ČECH:
Což je samozřejmě pro mě čest, protože máma k rozhlasu patří, ona byla dlouhé roky rozhlasovou hlasatelkou a já jsem tam vlastně chodil jako malé dítě do rozhlasu. I táta tam pracoval v té době dokonce, a to neví už vůbec nikdo, že i můj děda tam pracoval kdysi, takže já jsem takové dítě z takové poměrně dobré rozhlasové stáje.

Adriana KROBOVÁ:
Co maminka na to? Nebránila se tomu?

Vladimír ČECH:
Já myslím, že se těší. Tak samozřejmě máma, kdysi to byl pro ní denní chleba, teď přece jenom už dlouhé roky jaksi není zvyklá stávat na jevišti, ale ona to zvládne bezpochyby, já jsem o tom naprosto přesvědčen, s noblesou sobě vlastní.

Adriana KROBOVÁ:
A s noblesou sobě vlastní se představí i režisér a herec Jan Kačer.

autor: tet
Spustit audio

Více z pořadu