Ozvěny dne 24. srpna 2009

24. srpen 2009
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled

moderátor:
Dozorčí rada ČSA posvětila managementu krizový plán. Podle předsedy Ivana Kočárníka by měl aerolinky zachránit.

osoba:
Já si myslím, že je velká šance, protože snižuje náklady, což je právě problém, který trápí ČSA.

moderátorka:
Centrem Českých Budějovic dnes odpoledne otřásl výbuch. Explodoval tam opravovaný parovod.

osoba:
Zraněn nebyl nikdo. Je tady poškozeno pár desítek aut, rozházený kamení, beton, asfalt, ostatní věci zatím začínáme teprve šetřit.

moderátor:
V souvislosti s napětím ve vzájemných vztazích povolalo maďarské ministerstvo zahraničí slovenského velvyslance v Budapešti.

redaktor:
Odpovědi si pošlou obě strany diplomatickou cestou a možné dodat, že určitě i přes média.

Plán ČSA na záchranu společnosti

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
České aerolinie propustí do konce března příštího roku přes 800 zaměstnanců. Krizový plán na záchranu společnosti, na kterou těžce doléhá krize v letecké dopravě, schválila managementu aerolinek dozorčí rada.

Jaroslav SKALICKÝ, redaktor:
Podle jejího očekávání ČSA skončí na konci roku v dvoumiliardové ztrátě. Nejdůležitější je tak nyní razantní snižování nákladů.

Ivan KOČÁRNIK, šéf dozorčí rady ČSA:
To se týká proškrtání některých letů, zrušení dvou destinací, které doposud mělo ČSA, to znamená New Yorku a Manchesteru, jiných ne. Pak je to zeštíhlení flotily letadel. V současný době 50, potom 44.

Jaroslav SKALICKÝ, redaktor:
Vypočítává šéf dozorčí rady Ivan Kočárník. Firma zároveň až do konce procesu privatizace nesmí prodávat žádný majetek. Dosavadní odprodeje, které zlepšovaly hospodaření aerolinek odboráři v ČSA nadále považují zařízenou likvidaci společnosti.

Petr VOLDÁN, prezident odborové organizace leteckých techniků a inženýrů:
Pokud by to nebylo způsobeno tím, že se jedná o řízenou likvidaci, tak se může jednat už jen o prostou neschopnost managementu ty peníze získat jiným způsobem než těmi úsporami a prodeji.

Jaroslav SKALICKÝ, redaktor:
Tvrdí prezident odborové organizace leteckých techniků a inženýrů Petr Voldán. O případných změnách v managementu ale dozorčí rada nejednala. Jaroslav Skalický, Radiožurnál.

Řešení ekonomické krize v Česku se neobejde bez daňových změn

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Řešení ekonomické krize v Česku se neobejde bez daňových změn. Plán stávajícího ministra financí Eduarda Janoty, který na svém návrhu státního rozpočtu počítá například se zvýšením DPH a spotřební daně na pohonné hmoty, potvrdil i člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník. Ten také připomněl, že pokud nebude stát investovat do vzdělání, hrozí české ekonomice pokles i do budoucna. Radiožurnálu Miroslav Zámečník řekl, kde všude by měla příští vláda hledat úspory, aby stát mohl fungovat.

Miroslav ZÁMEČNÍK, člen Národní ekonomické rady vlády:
Ta situace je taková, že pokud chceme zachovat nějakou úroveň veřejných služeb, tak první věc, na kterou se musíme soustředit, je zefektivnění všech výdajových kapitol včetně veřejné správy, zakázek a tak dále. Ale i kdyby se udělalo všechno z téhle oblasti, tak nám to bohužel ten problém nevyřeší, protože on je strukturální. Takže my budeme muset jít jen na ty opravdu citlivé kapitoly a bohužel jako se bude muset začít hýbat i s daněma.

Výbuch parovodu v Českých Budějovicích

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Parovod explodoval dnes krátce před 15. Hodinou v centru Českých Budějovic. Mohutný sloup páry bylo vidět z velké vzdálenosti. Výbuch způsobil škody na majetku. Zdravotníci ošetřili několik lidí v šoku.

svědkyně:
My jsme byli v tom autě, já chtěla vycouvat a najednou nějaká jedna malá rána, pak najednou velká a pak už jsme nevěděli, co se děje, tak jsme honem volali 112.

Jan PAVLÍK, velitel zásahu hasičů:
Je tady poškozených pár desítek aut, rozházený kamení, beton, asfalt.

Ivan MLS, redaktor:
Řekl Českému rozhlasu poté, co pára z potrubí přestala tryskat, velitel zásahu hasičů Jan Pavlík. Českobudějovická teplárna potrubí v místě opravovala. Dnes ale ve výkopu nikdo nepracoval.

Jan DUDA, ředitel rozvodu tepla:
Opravovalo se naposledy v pátek.

Ivan MLS, redaktor:
Potvrzuje ředitel rozvodu tepla Jan Duda. Příčiny exploze jsou teď předmětem vyšetřování. Pro Radiožurnál Ivan Mls, České Budějovice.

Návštěva českého premiéra ve Vídni

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Český premiér Jan Fischer končí svou jednodenní pobyt ve Vídni. V popředí jeho tamních rozhovorů byla hospodářská krize, Lisabonská smlouva, výstavba dálnice z Vídně do Brna a známé kontroverzní téma, jihočeská atomová elektrárna Temelín. Návštěvu českého premiéra sledovala naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Marie WOODHAMSOVÁ, redaktorka:
Dobrý den. Po hodinovém rozhovoru se spolkovým kancléřem Faymannem vystoupili oba politici na tiskové konferenci. Premiér Fischer ocenil dobrou spolupráci a pozitivní vztahy mezi rakouskými a českými bankami. Faymann označil vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem za tradičně velmi úzké a důvěrné. Dodal ale, že u jihočeské jaderné elektrárny se obě strany nejvíce rozcházejí. Shodu nacházejí v tom, že bezpečnost elektrárny považují za nejdůležitější, ale naprosto odlišné názory mají na zdroje energie. Šéfové vlád obou zemí hovořili také o dálnici, která se buduje mezi Vídní a Brnem. Zatímco rakouská strana svůj termín dokončení dodrží, v Česku ještě není rozhodnuto, kudy dálnice povede. Z Vídně pro Radiožurnál Marie Woodhamsová.

Slovenskomaďarský spor

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Velvyslance Slovenské republiky v Budapešti Petra Weise odpoledne pozvali na ministerstvo zahraničních věcí kvůli poslední diplomatické šarvátce mezi oběma státy na Dunaji. Ta vypukla poté, co slovenská strana odmítla pustit maďarského prezidenta Laszló Solyoma na své území.

Gregor Martin PAPUCZEK, redaktor:
Pozvání nebo předvolání diplomata je formou protestu a na takovémto setkání hostitelská strana chce žádat vysvětlení nějakého problému. Ve slovenskomaďarských vztazích vznikl vážný problém, ale šéf maďarské diplomacie Peter Balazs neočekával okamžitou odpověď na otázky maďarské strany, které se týkaly aféry kolem neuskutečněné návštěvy prezidenta Solyoma v Komárně. Jak sám dnes řekl, ještě tento týden se setká se svým slovenským partnerem Laičákem a chce s ním kauzu probrat. Slovenský velvyslanec Peter Weis nejen odnesl, ale i přinesl s sebou na setkání otázky též. V nich se slovenská strana ptá na důvody maďarského jednání ve sporné kauze. Odpovědi si pošlou obě strany diplomatickou cestou a možná dodat, že určitě i přes média. Z Budapešti pro Radiožurnál Gregor Martin Papuczek.

Požár u Atén je pod kontrolou

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
15 tisíc hektarů spálené půdy zatím po sobě nechaly požáry kolem Atén. Řeckým hasičům přišly na pomoci i posily z Kypru a dalších zemí Evropské unie. Řecká metropole už je mimo nebezpečí.

Vojtěch BERGER, redaktor:
Situace se výrazně zlepšila. Pořád ale bojujeme se silným větrem, říká hasič Apolos z přímořského letoviska Neomakry. Doslova požehnáním jsou podle něj hasící hydroplány, které poslaly Řekům na pomoc Francie a Itálie. Letadla pendlují celý den mezi horami a mořem a zasypávají doutnající spáleniště novými a novými přívaly vody. Oheň sice začal ustupovat od Atén, většinou ušetřil i domy. Zato ale po sobě nechal ekologickou spoušť, se kterou se podle odborníků bude třímilionové hlavní řecké město ještě dlouho vyrovnávat. Na stovkách míst v Řecku navíc hoří další menší požáry. Vojtěch Berger, Radiožurnál, Atény.

Proces posuzování vlivů staveb na životní prostředí

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Proces posuzování vlivů staveb na životní prostředí by mělo být možné napadnout u soudu. Zajistit to má novela zákona, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí a kterou tento týden posoudí vláda. Zákon už jednou ve sněmovně neuspěl. Tehdy kvůli tomu tehdejší šéf zelených Martin Bursík hrozil odchodem strany z koalice. Kvůli normě nám ale hrozí také žaloba z Bruselu.

Veronika MALÁ, redaktorka:
Silnice, dálnice, nákupní centra i velké průmyslové stavby, to vše musí projít procesem EIA ještě než se začne stavět. A právě tento proces by mělo být možné nově napadnout i u soudu.

Jakub KAŠPAR, mluvčí ministerstva životního prostředí:
V případě, že někdo má podezření o tom, že ten úřad, který vedl proces EIA, nepostupoval v průběhu toho procesu podle zákona, tak má právo obrátit se na správní soud.

Veronika MALÁ, redaktorka:
Říká mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš se ale obává toho, aby se novinka nevyužívala k účelovému protahování a komplikování staveb.

Václav MATYÁŠ, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví:
Tady se potkáváme pochopitelně s nejrůznějšími zájmy z nejrůznějších skupin, tím cílem je zmařit nebo oddálit realizaci záměru.

Veronika MALÁ, redaktorka:
S tím ale nesouhlasí právník z Ekologického právního servisu Pavel Doucha.

Pavel DOUCHA, právník, Ekologický právní servis:
Ekologické organizace nebo občanská sdružení obecně mají už dnes možnost bránit se soudní žalobou proti umístění nebo povolení některých kontroverzních staveb.

Veronika MALÁ, redaktorka:
Resort by chtěl zákon schválit ve sněmovně hned v prvním čtení ještě v září. zástupci ODS a ČSSD se nicméně obávají, že už by se to nemuselo stihnout. Veronika Malá, Radiožurnál.

Výročí úmrtí Rabiho Löwa

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Praha se převlékla do barokního. Připomíná si 400. výročí úmrtí pražského židovského myslitele Rabiho Löwa. Až do pondělí 7. září je v centru metropole k vidění vše, co souvisí se 16. stoletím, ve kterém Rabi žil. Podle mluvčí slavností Hany Tietze bude na akci k vidění také Golem, jehož má být Rabi Löw tvůrcem.

Hana TIETZE, mluvčí slavností:
Výročí 400 let od úmrtí rabína Jakoba Löwa připomenout na Staroměstském náměstí také grafické symboly a chybět samozřejmě nebude ani samotný slavný golem. Návštěvníci centra mohou vidět dobová řemesla včetně prodeje výrobků, mohou ochutnat nápoje a samozřejmě košér potraviny jakoby byly z druhé poloviny 16. století.

Spustit audio

Více z pořadu