Ozvěny dne 18. dubna 2007

18. duben 2007
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Další stávka ve Škodě Auto nebude

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Dobrý večer, začínají Ozvěny dne, u kterých vás vítá Tereza Tomášková. Další stávka v mladoboleslavské automobilce Škoda nebude. Po týdnech složitého vyjednávání a včerejší stávce uzavřely odbory a vedení firmy dohodu. Zaměstnanci dostali jistotu, že po dobu jednadvaceti měsíců budou dostávat výplatu vyšší bezmála o třináct procent. Lidem se zpětně od prvního dubna zvýší tarify o deset procent a zároveň dostanou podnikový bonus za dobré výsledky minulého roku ve výši deseti tisíc korun. V dalších letech se tento bonus upraví podle hospodářských výsledků firmy. Zaměstnanci také v příštím roce dostanou jednorázově dva a půl tisíce korun a penzijní připojištění jim postupně vzroste ze tří set až na pět set korun. Situaci v mladoboleslavské automobilce celou dobu sledovala redaktorka Jana Huzilová.

Jana HUZILOVÁ:
Dobrý večer. Po deseti dlouhých a vyčerpávajících kolech kolektivního vyjednávání mezi vedením firmy a odboráři o růstu mezd, a včetně úterní časově neomezené stávky, došlo dnes osmnáctého dubna odpoledne k vzájemné dohodě. Jednání mezi oběma stranami, která neměla konce, dnes konečně našla společného jmenovatele. Firma se nakonec s odboráři dohodla na navýšení průměrných výdělků se všemi výhodami o dvanáct celých sedm desetin procenta, a to pro období nové kolektivní smlouvy trvající jednadvacet měsíců. Podle Martina Jahna, člena představenstva Škody Auto, je dobré, že po dlouhých a vyčerpávajících jednáních se podařilo najít přijatelný kompromis a že dohoda mezi firmou a odboráři prospěje nejen firmě, ale i jejím zaměstnancům v dalším rozvoji. Podle Jahna se v následujících letech chce firma rozvíjet ve všech třech závodech. Na otázku, jestli včerejší stávka ohrozila nějakým způsobem výrobu vozů, Jahn odpověděl, že při protestních akcích nedošlo, kromě částečného výpadku výrobu, k žádnému poškození majetku firmy. Nechtěl však prozradit, o kolik vozů méně sjelo z výrobní linky. To vše s odbory prý projednali a dohodli se, že případné výpadky ze včerejšího protestu společně s přispěním odborů odstraní. Nicméně pro vedení firmy je v tuto chvíli nejdůležitější dnešní dohoda, která zaručuje další prosperitu Škody Auto. Vyjádření odborářů se nepodařilo získat. Jak jsme se ale dozvěděli z neoficiálních míst, tak považují dnešní jednání za vítězství. Vedení firmy Škody Auto ale dnes považuje za vítězství zdravý rozum a také ochotu se dohodnout.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Tolik aktuálně z Mladé Boleslavi Jana Huzilová. Děkujeme a na slyšenou.

Jana HUZILOVÁ:
Na slyšenou.

Stávka hrozí také v ETA Hlinsko

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Naopak stávka zřejmě čeká společnost ETA Hlinsko. Požadavky tamních odborářů na zvýšení platů dnes odmítlo vedení firmy. Je ochotno přidat jen čtyři procenta, zatímco odbory požadují nárůst o osm procent. Redaktorka Naďa Kubínková dodává, že stávkovat by se mohlo příští týden.

Naďa KUBÍNKOVÁ:
Vedení společnosti ETA Hlinsko považuje návrh odborů na zvýšení mezd o osm procent za nesmyslný, ekonomicky nepodložený a nereálný. Management firmy zároveň tvrdí, že navýšení o čtyři celé tři desetiny procenta je nejvyšším za poslední roky a je maximem produktivity. Pokračuje mluvčí ETA Hlinsko Milan Smutný.

Milan SMUTNÝ, mluvčí ETA Hlinsko:
Cílem vedení společnosti není pouze maximalizace zisku, ale také zachování výrobních kapacit a technického knowhow ve společnosti a zabránit tomu, aby se tyto aktivity přesunuly do nízkonákladových teritorií.

Naďa KUBÍNKOVÁ:
Komunikace mezi odboráři a vedením prozatím vázne. Odbory proto požádaly o podporu svých požadavků zaměstnance společnosti. Až do pátku tak bude probíhat podpisová akce pracovníků, kteří stávku svým podpisem buď podpoří, nebo ne. Teprve pak bude závodní výbor rozhodovat, jak a kdy vstoupí zaměstnanci ETA Hlinsko do stávky.

Omezení imunity poslanců a senátorů

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Vláda jednomyslně podpořila radikální omezení imunity poslanců a senátorů. Podle senátní novely by se imunita měla týkat jenom projevu v parlamentu. Podrobnosti připojuje redaktor Pavel Otto.

Pavel OTTO:
Ačkoliv Topolánkův kabinet s předlohou po více než hodinové výměně názorů souhlasil, je otázka, jaký osud potká novelu ve sněmovně. Pro její přijetí je totiž nutný souhlas sto dvaceti poslanců, tedy i části opozice. Pokračuje vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek. Senát ho nedávno vydal policii k vyšetřování kvůli obvinění z korupce, takže se mu prý o omezení imunity diskutovalo velmi dobře.

Jiří ČUNEK, vicepremiér, předseda KDUČSL:
Já jsem hlasoval pro, protože já jsem zrovna jeden z těch zákonodárců, kterému to v zásadě vůbec nemusí "vadit".

Pavel OTTO:
Čunek říká, že vláda pojmenovala všechna rizika navrhované úpravy.

Jiří ČUNEK, vicepremiér, předseda KDUČSL:
Když máme parlament, který rozhoduje o vládě jedním hlasem, nebo dvěma hlasy o důležitých reformních zákonech, co by se mohlo stát, když by do této hry náhodou vstoupila, řekněme, náhoda, kdy jeden poslanec naráz, na den může být zadržen.

Pavel OTTO:
Místopředseda kabinetu a šéf Strany zelených Martin Bursík shrnuje podstatu novely.

Martin BURSÍK, vicepremiér, předseda Strany zelených:
Nahrazujeme rozsáhlou, jednu z nejširších imunit v Evropě principem rovnosti občanů před zákonem.

Pavel OTTO:
Kritici návrhu vytýkají to, že ho nedoprovázejí potřebné úpravy dalších norem, například trestního zákona nebo pravidel jednání sněmovny a Senátu. Parlament se navíc na žádném omezení trestní imunity svých členů zatím nikdy nedokázal shodnout.

Změna v zákoně o provozu na pozemních komunikacích

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Zákon o provozu na pozemních komunikacích se zřejmě brzy změní. Některé sankce mají být mírnější, jiné ale naopak přibydou. Vláda souhlasí s poslaneckou novelou, která má v co nejkratší době z normy odstranit nejspornější pravidla, například možnost uložení pokuty cyklistovi nebo řidiči, který se sám zraní. V případě stání na vyhrazeném místě pro invalidy zůstane trestem pokuta, ale provinilec nepřijde o řidičský průkaz jako dosud. Návrh zavádí také nové přestupky, jako je jízda bez státní poznávací značky nebo se zakrytou nebo nečitelnou značkou. Loni zavedené přísné postihy a bodový systém se ale zatím měnit nebudou. Autoři novely navrhují, aby sněmovna nechala normu projít už v prvním čtení.

Někteří pracovníci policejního prezidia měli kontakty na StB

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Patnáct lidí, pracujících na policejním prezidiu, mělo před rokem 1989 kontakty na StB. Zjistila to kontrola lustračních osvědčení u téměř tisícovky vysoce postavených policistů a civilních zaměstnanců.

Podpora vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Asi padesát lidí přišlo před Strakovu akademii vyjádřit podporu vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi. Nelíbí se jim postup vyšetřování jeho úplatkářské aféry a mají za to, že případ má posloužit k jeho odstranění z politiky. Mezi demonstranty byl i známý aktivista Jan Šinágl a někdejší pracovník BIS Vladimír Hučín.

Další tři útoky v iráckém Bagdádu

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Bezmála sto šedesát mrtvých, taková je dnešní tragická bilance třech útoků v irácké metropoli Bagdádu. Mezi oběťmi je mnoho žen a dětí. Dnešní atentáty jsou nejhorší od letošního února. Ve zpravodajském souhrnu Stalo se dnes po jednadvacáté hodině se s informacemi ozve přímo z Bagdádu náš zpravodaj Jaromír Janev.

Stále nejasný motiv vraha na virginské univerzitě

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
I třetí den po střelbě na univerzitě v americké Virginii zůstává nejasný motiv vraha. Policie a vedení školy v Blacksburgu dnes ale zveřejnily další informace o vraždícím studentovi Čo Sunghuovi. V roce 2005 dokonce dostalo tamní psychologické středisko hlášení s upozorněním na jeho sebevražedné sklony. Vyšetřování sleduje severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha. Alexi, dobrý večer.

Alexandr PÍCHA:
Dobrý večer. Vyšetřovatelé se teď zaměřují na to, zda úřady mohly předpokládat vražedné sklony studenta z Jižní Koreji. Problémových prvků v jeho chování bylo opravdu hodně. Čo psal slohové práce plné násilí, tajně sledoval děvčata a také si tajně pod lavicí fotil spolužáky. Profesorka ho proto vyloučila ze společných hodin anglické stylistiky a učila ho individuálně. Jeho bývalí spolubydlící na kolejích ho také podezírali ze sebevražedných sklonů. Před rokem proto profesoři kontaktovali policii, ale ta nezískala k zákroku hmatatelný důkaz.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
A Alexi, už policie s jistotou ví, že jihokorejský student vraždil i na studentských kolejích, tedy asi dvě hodiny před masakrem v učebnách univerzity?

Alexandr PÍCHA:
Ne, zatím je to pouze velmi pravděpodobné, ale policie to dnes opět odmítla potvrdit, protože nemá žádného svědka, ani další stopy na místě střelby na studentských kolejích. Balistici pouze definitivně potvrdili, že se na obou místech střílelo stejnou pistolí ráže devět milimetrů. Tu si mimochodem Čo legálně zakoupil v obchodě se zbraněmi za pět set sedmdesát jedna dolarů. Měl totiž americké doklady, které dostal pro pobyt ve Spojených státech. Policie dnes také oznámila, že si Čo už v únoru stejně legálně zakoupil druhou vražednou zbraň, pistoli Walter menšího kalibru.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Do Spojených států děkujeme Alexandru Píchovi.

Šedesáté výročí popravy Jozefa Tisa

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Příznivci Jozefa Tisa si v Bratislavě připomněli šedesáté výročí jeho popravy. Nejdřív se sešli přímo na někdejším popravišti a pak se přesunuli k Tisovu hrobu na Martinský hřbitov. Tam odhalili jeho nový pomník. Jozef Tiso byl odsouzen za kolaboraci s nacisty a deportaci šedesáti tisíc Židů do koncentračních táborů. Ve spojení jsme teď se zpravodajem Českého rozhlasu v Bratislavě Lubomírem Smatanou, který v ulicích města všechno pozorně sleduje. Lubomíre, hezký večer.

Lubomír SMATANA:
Dobrý večer. Tak krásný černý žulový pomník má ode dneška na Martinském hřbitově válečný zločinec Jozef Tiso. Odhalení památníku se zúčastnilo asi dvě stě lidí, převážně pamětníků a také několik desítek nakrátko ostříhaných mladíků, kteří jsou obvykle vidět spíše na fotbalových zápasech za policejními zátarasy. Kromě hymny si zazpívali i národní písně a položili květiny pod dvoumetrový náhrobek. Do něj kameníci vytesali jméno Jozef Tiso, kopii podpisu a nápis: "Obětoval svůj život za víru a za národ." Osobnost Jozefa Tisa stále budí na Slovensku vášně a politici a církev se k tomuto tématu velmi neradi vyjadřují. Jednoznačné je ale poselství premiéra Roberta Fica, který slovenský samostatný stát hodnotí zásadně negativně.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Tolik Lubomír Smatana z Bratislavy.

Polsko a Ukrajina uspořádají Euro 2012

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Polsko a Ukrajina uspořádají mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012. Dnes o tom rozhodl výbor UEFA ve velšském Cardiffu. Polskou radost zaznamenal varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Martin DORAZÍN:
Radost polských fotbalových fanoušků nezná mezí. Za pět let bude Polsko úplně jiné.

osoba:
Budeme mít hřiště i dálnice, a to všechno díky sportu. Bože, jak já se na to těším.

Martin DORAZÍN:
Polsko musí do pěti let postavit téměř sedm set kilometrů dálnic. Nové stadiony mají v přepočtu stát dvacet miliard korun. Další miliardy si vyžádá modernizace železnice, rozšiřování letišť a budování hotelů. Euro 2012 má plnou podporu vlády i prezidenta Lecha Kaczynského. Podle jeho slov se všechno dá stihnout.

Lech KACZYNSKI, polský prezident:
Je to takové dobré přinucení a mám z toho radost. Termíny dokončení nebudeme moci odkládat, jak jsme na to zvyklí. Všechno musí být hotové včas.

Martin DORAZÍN:
Ministryně financí Zyta Gilowská slibuje, že dohlédne na to, aby peníze státu, samospráv, sponzorů a Evropské unie neskončily jinde, než mají.

Zyta GILOWSKÁ, polská ministryně financí:
Jsem přesvědčena, že zabráníme situaci, jaká byla v Řecku, kde olympijský stadion nakonec stál čtyřikrát víc, než byl jeho původní rozpočet. My zapojíme vnější audit.

Martin DORAZÍN:
Ujistila ministryně financí.

Historické město roku 2006

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Historickým městem roku 2006 se stala Polná. Pětitisícové městečko z Vysočiny předstihlo další kandidáty na tento titul, a to Cheb a Šternberk. Soutěž, kterou vyhlašují ministerstva pro místní rozvoj a kultury, společně se Sdružením historických sídel Čech a Moravy a Slezska, hodnotí nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Pokračuje reportérka Věra Masopustová.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Datum, kdy vyhlásí vítěze soutěže, si organizátoři nevybrali náhodou. Osmnáctý duben je totiž Mezinárodním dnem památek a historických sídel. A právě o ty se město Polná podle poroty stará nejlépe. Cenu dostalo za celkovou údržbu, péči a rekonstrukci památek. Podrobněji to Radiožurnálu popsal starosta Polné Jindřich Skočdopole.

Jindřich SKOČDOPOLE, starosta Polné:
Řekl bych, že hlavní asi taky je rekonstrukce hradu a zámku, což stálo šedesát milionů korun, a je to jedna z velkých dominant našeho města Polná.

Věra MASOPUSTOVÁ:
K čemu ještě porota přihlížela, mi za organizátory vysvětlil Petr Sedláček ze Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Petr SEDLÁČEK, organizátor, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska:
V tomto městečku existuje asi padesát různých dobrovolných organizací a spolků, které se starají o celou šíři společenského života, ale ta kultura a péče o památky tady má prvořadý význam.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Součástí ceny je i jeden milion korun. Ten podle starosty Polné půjde v první řadě opět na opravu památek, ale nejen tam.

Jindřich SKOČDOPOLE, starosta Polné:
Ty památky se opravují proto, aby byly živé, a v Polné se koná spoustu nádherných akcí polenské kultury, jsou to koncerty na hradě, v synagoze, takže bych chtěl také vzpomenout na ty, kteří vlastně toto zajišťují.

autor: tet
Spustit audio

Více z pořadu