Ozvěny dne 11. 8. 2002

11. srpen 2003
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Potíže s horkem

Současné velmi teplé a suché počasí způsobuje na mnoha místech problémy s pitnou vodou. Podzemní prameny vysychají především na severu Čech. Tamní vodovody a kanalizace už kvůli tomu posílají do horských obcí cisterny s vodou. Na vodu čeká denně více než tři tisíce lidí ze čtyřiadvaceti obcí. Jiné starosti mají kvůli suchu v Brně. Od patnácté hodiny tam hasiči bojují s požárem asi tří hektarů smíšeného lesa. Několik ohnisek je v poměrně špatně přístupném terénu mezi městskými částmi Kohoutovice a Jundrov, kam se obtížně dopravuje voda. Pokud ale nenastanou nečekané komplikace, mělo by se podle mluvčího jihomoravských hasičů, Jaroslava Hajda, podařit zabránit dalšímu šíření ohně a během několika dalších hodin jej zlikvidovat.

Jaroslav Hajd: Na místě zasahuje pět jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů se sedmi cisternami. Jde o požár lesní hrabanky, který nepronikl zatím do korun stromů. Příčina požáru zatím není známá, na místě jsou vyšetřovatelé hasičského záchranného sboru i policisté. V současné době se snažíme kontaktovat se správcem a majitelem lesa, který by se mohl vyjádřit k případným škodám.

Právě kvůli obavám z požárů se na řadě míst nesmí do lesů. Až do konce srpna jsou tak nepřístupné lesy na Prachaticku, Mladoboleslavsku, v okolí Mnichova Hradiště a na Nymbursku. Jinde se o zákazu vstupu teprve jedná. Krajský úřad Středočeského kraje doporučil zakázal vstup do hvozdů všem radnicím v regionu. Jak Radiožurnálu potvrdil mluvčí úřadu, Martin Krafl, vyprahlé lesy teď může zapálit i malá jiskřička.

Martin Krafl: Je třeba mít situaci pod kontrolou. Z preventivních důvodů majitelům lesů, tedy především obcím, proto kraj doporučil, aby zvážili vydání přechodného zákazu vstupu do lesů. Středočeský kraj není vlastníkem lesů a nemůže zákaz vstupu do nich vydat.

Lesní požáry stále zuří také v řadě dalších evropských zemí. Ve Španělsku připravily o život pět lidí, jde zřejmě o členy jedné rodiny, která nestačila před ohněm utéct. Z Francie zase hlásí, že kvůli zdravotním potížím, způsobeným horkem, zemřeli už desítky obyvatel. Podle lékařů jde především o seniory, kteří nemají ve svých bytech nebo v nemocnicích klimatizaci. Kvůli vysokým teplotám se také omezuje výroba elektřiny. Francouzi berou osmdesát procent energie z atomových elektráren, které mají problémy s chlazením a hrozí proto vypouštění horké vody do řek. Z Paříže telefonu zpravodaj Radiožurnálu, Jan Šmíd.

Jan Šmíd: Ministerstvo průmyslu ve spolupráci s RDF, které je zodpovědné za výrobu a distribuci elektrické energie, přijalo opatření na její úsporu. Zatím se však nezvažuje, že by byly přerušeny dodávky elektrické energie, byť na určitý počet hodin. V současné době jsou občané vyzýváni k tomu, aby elektrické spotřebiče používali co nejméně. Uvažuje se rovněž o možnosti vypouštění horké vody z ochlazených jaderných reaktorů zpět do řeky, což vyvolává odmítavou reakci na straně ekologů. Provoz v šestnácti z osmapadesáti jaderných reaktorů je, převážně z důvodů nedostatku vody na jejich chlazení, výrazně omezen. Navzdory těmto opatřením však ministerstvo uklidňuje veřejnost a tvrdí, že situace není kritická. Vysoké teploty mají ve Francii trvat minimálně do pátku.

Vyhlášení demonstrace proti reformě veřejných financí

Odboráři trvají na svém. Reforma veřejných financí je pro ně nepřijatelná. Ani opakovaná jednání s vládou a s poslanci totiž nevedla podle Českomoravské konfederace odborových svazů ke kompromisu. Šéf odborové centrály, Milan Štěch, proto vyhlásil na sobotu, třináctého září, do Prahy netradiční demonstraci. Jak zaznamenala zpravodajka Radiožurnálu,Dana Jaklová, v sídle odborů se jí říká živý řetěz.

Milan Štěch: Samozřejmě, budeme dělat všechno pro to, aby nějak výrazně nenarušila život Prahy, ale chceme, aby zase na druhou stranu byla vidět.

Dana Jaklová: Štěch počítá s účastní až deseti tisíců demonstrantů. Troufá si ve svém odhadu, mimo jiné i proto, že protest podpoří i Asociace samostatných odborů. Její předseda, Bohumír Dufek, je totiž stejně jako Štěch přesvědčený, že stát se snaží reformou vypucovat peněženky těch nejchudších.

Bohumír Dufek: Bude řešit problémy státního rozpočtu někde do roku 2006 a v následujícím období bude muset dojít k další reformě, protože dál budou chybět peníze.

Dana Jaklová: Odboráři se budou snažit u poslanců prolobovat devět zásadních změn v reformních zákonech. Ty se týkají například nemocenského pojištění, důchodů, či daně z nemovitostí. Uspět se odbory pokusí podle Štěcha jak u opozice, tak u některých koaličních zákonodárců.

Milan Štěch: Jedná se o několik poslanců, kteří projevili zájem o naše pozměňovací návrhy a protože nemám svolení k tomu, abych je jmenoval, tak tak činit ani nemohu.

Dana Jaklová: Sněmovna rozhodne o balíku reformních zákonů koncem září a pokud se Špidlův plán na oživení státní kasy výrazně nezmění, pak odborový předák a sociálně demokratický senátor Štěch nebude moci některé reformní kroky v Horní komoře Parlamentu podpořit.

Kontrola hospodaření Hradu

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil nesrovnalosti v hospodaření Pražského hradu z doby, kdy byl prezidentem Václav Havel. Vyplývá to ze stručné zprávy, kterou dnes úřad zveřejnil. Podle zjištění kontrolorů měl Hrad například špatně účtovat některé investiční akce. V nepořádku je prý i řada pracovních smluv a evidence některých uměleckých děl. Kontrolovaná strana, včetně exprezidenta, zatím nechce zveřejněná zjištění NKÚ komentovat, dokud nebude znát podrobnější závěry. Naší zpravodajce, Miladě Richterové, to potvrdil Havlův tajemník, Jakub Hladík.

Jakub Hladík: Zprávy, které se objevily v této souvislosti v tisku, se Václavu Havlovi jeví plné nepřesností a zmatených pojmů. Konečný názor si pan Havel vytvoří, až po prostudování kontrolního závěru a po vyslechnutí komentáře těch, kterých se to týká.

Milada Richterová: Podle Havlova tajemníka, navíc exprezident, který při odchodu z funkce o kontrolu hospodaření na Hradě sám požádal, ještě nemá zprávu NKÚ k dispozici. Lidé současné hlavy státu už tento materiál znají a kancléř Václava Klause, Jiří Weigel, pracuje na tom, jak zjištěné nedostatky odstranit. Například tak, aby měly všechny investiční akce náležité projektové krytí.

Jiří Weigel: Toto je naše priorita, v tom nám NKÚ pomohlo a potvrdilo i některé výhrady, které jsme v činnosti kanceláře a Správy Pražského hradu pociťovali.

Milada Richterová: Podrobnější informace o hospodaření Hradu za Václava Havla má Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnit ve středu.

Další soud za vydání Hitlerovy knihy

Vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf, Michal Zítko, odešel už podruhé od soudu s podmíněným trestem. Za hanobení národa, rasy a přesvědčení mu soud vyměřil dvaadvacet měsíců, s odkladem na tři roky. Pokutu dva miliony korun, jako v předchozím procesu, nedostal. Dnešní líčení sledoval redaktor, Jan Božek.

Jan Božek: Michal Zítko už byl loni za vydání Hitlerovy knihy odsouzen. Tehdy rozsudek zněl tři roky podmíněně, s pětiletou zkušební lhůtou. Michal Zítko se měl dopustit trestného činu podpory a propagace hnutí, směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Nejvyšší soud ale tento verdikt zrušil a tak líčení proběhlo dnes. Senát změnil svůj názor. Vydavatel Mein Kampfu se podle soudu dopustil trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení. Za tento přečin byl potrestán dvaadvaceti měsíci podmíněně, s tříletou zkušební dobou. Michal Zítko byl novým verdiktem soudu překvapen.

Michal Zítko: Rozsudek je samozřejmě velmi překvapivý, pro mě je to zcela nová skutečnost, neznám ani znění toho paragrafu, který tam byl jmenován, vyjma toho, co soudce citoval, takže se nejdřív budu muset zeptat pana doktora Sokola, co vlastně v tom paragrafu vůbec je, zda jsem se toho vůbec teoreticky mohl dopustit.

Jan Božek: Obžalovaná strana se proti rozsudku ihned odvolala. Podle Zítkova obhájce, Tomáše Sokola, je možné, že se celá kauza dostane až k mezinárodnímu soudu.

Přehled dalších zpráv

Dagestánská policie dopadla vrahy třicetiletého Martina Krause. Případ místní úřady vyšetřují jako loupežnou vraždu. Oba zadržení Dagestánci se už ke zločinu přiznali.

Olomouckým hasičům se po dvou dnech podařilo zlikvidovat únik ropné látky do řeky Bystřice. Do vody se dostaly až dva tisíce litrů škodlivé kapaliny. Událost šetří policie a Inspekce životního prostředí.

Osm let ve vězení má strávit hrobník, Jan Kříž, za pokus o znásilnění a usmrcení padesátileté ženy. Trest mu uložil Pražský městský soud i přes to, že se tělo oběti nikdy nenašlo a Kříž se k činu nedoznal.

Situace v Basře

Čeští vojáci v jihoirácké Basře si mohou alespoň prozatím oddechnout. Problémy s neklidnými Iráčany ustaly. Jak doplňuje reportérka, Viktorie Hošková, po několika útocích tamních obyvatel na auta s českými vojáky se situace zklidňuje. Zpřísněná bezpečnostní opatření na naší vojenské základně ale zatím platí.

Mojmír Mrva: Přijali jsme samozřejmě opatření taková, abychom snížili nutný kontakt s místním obyvatelstvem na minimum, přijali jsme opatření tak se zákazem opouštět základnu.

Viktorie Hošková: Upřesňuje velitel českého kontingentu, Mojmír Mrva. Sedmá polní nemocnice omezila příjem iráckých pacientů. Vojáci vyjíždějí mimo základnu jen v nezbytně nutných případech. Bezpečnostní situace v Basře a jejím okolí se už ale podle Mrvy pomalu zlepšuje.

Mojmír Mrva: Auta, která dostaly výjimku k opuštění základny se vrací s informacemi o tom, že se nesetkaly s nepřátelstvím namířeným právě proti nám.

Viktorie Hošková: Ministerstvo obrany momentálně nepovažuje za nutné posílit ostrahu nemocnice. Zatím ani neplánuje, že ji z Iráku stáhne. Šéf resortu, Miroslav Kostelka, to ale nevylučuje. Pokud by byla bezpečnost vojáků a zdravotnického personálu dramaticky ohrožena, část lidí by se vrátila.

Miroslav Kostelka: Jsme připraveni stáhnout dejme tomu zdravotnický personál, alespoň část. Nepředpokládám ale, že bychom teď stahovali celou polní nemocnici.

Viktorie Hošková: Střídání lidí ze sedmé polní nemocnice by neměla situace v Basře nijak ovlivnit. Výměna je plánovaná na září.

NATO velí mírovým silám v Afghánistánu

Ode dneška velí mírovým silám ISAF v Afghánistánu Severoatlantická aliance. Zahájila tak svou první operaci mimo Evropu za dobu své čtyřiapadesátileté existence. NATO velení převzalo od Německa a Nizozemska. Německý ministr obrany, Peter Struck, který při této příležitosti přiletěl do Kábulu, varoval před hrozící anarchií a chaosem. Více od zpravodaje Českého rozhlasu v Německu, Davida Šťáhlavského.

David Šťáhlavský: Ministr Struck přijel do Afghánistánu, aby připomněl německo holandské půlroční výročí velení jednotkám ISAF. V rámci návštěvy Kábulu ho přijme i prezident, který chce tak ocenit podíl spolkové republiky na poválečném mírovém urovnání. Podobně se už ve prospěch Bundeswehru vyjádřil americký prezident, George Bush. Německo je po Spojených státech druhé v počtu nasazených vojáků v zahraničí. Spolková vláda však dnes znovu popřela, že by příslušníky Bundeswehru vyslala také do Iráku. Ministr Struck takovou možnost přesto o víkendu připustil. Mluvčí kancléře Schrödera ale dnes tvrdil, že šlo jen o teoretické spekulace.

Vyšetřování smrti Davida Kellyho

V Londýně začalo ostře sledované vyšetřování, které může vážně ohrozit pozici některých členů britské vlády, včetně premiéra, Tonyho Blaira. Jde o smrt bývalého vládního experta, Davida Kellyho, který před třemi týdny spáchal sebevraždu. Provází ji řada dohadů, protože Kelly byl zapletený do sporu mezi kabinetem a stanicí BBC, která tvrdí, že britská vláda zveličila zprávy o jaderné hrozbě ze strany Iráku, aby tak ospravedlnila vojenský zásah. Kellyho přitom použila jako hlavní zdroj informací. Voláme spolupracovníka Radiožurnálu ve Velké Británii, Milana Kocourka.

Milan Kocourek: Vedením nezávislého vyšetřování byl pověřen Lord Hutton. Mezi prvními vystoupil se svědeckou výpovědí pomocí satelitní komunikace ze Spojených států Terenc Taylor, prezident Mezinárodního ústavu pro strategické studie ve Washingtonu. Taylor řekl, že znal doktora Kellyho jako vynikajícího biologa, který byl v Iráku jeho technickým mentonem. Později svědčil ředitel personálu britského Ministerstva obrany, který řekl, že doktor Kelly měl přímo v popisu práce povinnost informovat novináře o Iráku, avšak na setkáních se zpravodajem BBC pro záležitosti obrany Kelly, podle jeho názoru, zašel mimo uznávanou praxi.

Charles Taylor odstoupil

Bývalý liberijský prezident, Charles Taylor, předal funkci svému viceprezidentovi, Blahovi. Taylor odešel proto, aby zabránil dalším válečným konfliktům v zemi, neboť povstalci, kteří obklíčili hlavní liberijské město Monrovii, si jeho odchod stanovili jako nezbytnou podmínku k ukončení krvavých bojů. Taylor ale už ve svém včerejším projevu v liberijské státní televizi prohlásil, že se vrátí.

Překlad projevu Charlese Taylora: Rozhodl jsem se odejít, protože poprvé ve světové historii Spojené státy americké používají potraviny jako zbraně proti Liberijcům. Úřad prezidenta, George Bushe, rozhodl, že nebude podnikat žádné kroky a neposkytne žádnou humanitární pomoc, dokud tady jsem. Odstupuji kvůli vám, nemohu vás dále vidět trpět. Ale z Boží vůle se vrátím.

Dnes večer by měl Taylor odletět do exilu v Nigérii. Prezident Blaha má v čele Libérie zůstat údajně do října, kdy bude zvolen nový vůdce.

Jan Tříska hraje dál

Jan Tříska nepřestane hrát krále Leara. Diváci letních Shakespearovských slavností se nemusejí bát, že kvůli hercovým zdravotním problémům o představení přijdou. Producent pořádající agentury, Míchal Rychlý, nám potvrdil, že Tříska včera odehrál celé představení.

Michal Rychlý: Pan Tříska, samozřejmě ještě trošku problémy má, cítí se podle mě ale dobře, bude docházet na pravidelné kontroly, aby se ujistil o svém zdravotním stavu a jak sám řekl, pro něj je horší fyzická újma z toho, že nemůže hrát, než aby překonal nějaké zdravotní strasti.

Výstava Kepler a Praha

V Národním technickém muzeu v Praze začala výstava s názvem Kepler a Praha. Expozice, která bude přístupná až do dvanáctého listopadu, je součástí mezinárodního projektu Evropské unie, který chce veřejnost seznámit s největšími osobnostmi světové astronomie. O pražské součásti projektu nám více řekl autor a kurátor výstavy, Antonín Švejda.

Antonín Švejda: Představujeme celé Keplerovo působení, to znamená, dvanáct let, od roku 1600 do roku 161, kdy působil na Rudolfínském dvoře v Praze. Kromě nádherných přístrojů z dílen Bürgiho Habrmana a dalších jsou zde i originální publikace všech hlavních Keplerových děl.

Přehled hlavních zpráv

Mezi brněnskými částmi Kohoutovice a Jundrov hoří asi tři hektary spadaného listí a jehličí v tamním smíšeném lese. Na místě zasahuje pět hasičských sborů.

Odbory ohlásily na třináctého září protestní pochod Prahou, namířený proti reformě veřejných financí. Akci svolává Českomoravská konfederace odborových svazů společně s Asociací samostatných odborů.

Za předchozího vedení Pražského hradu došlo k přehmatům v účetnictví. Ukázala to zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu.

Británií stále otřásá případ nedávné sebevraždy vládního experta, Davida Kellyho. Teď začalo vyšetřování okolností jeho smrti, které může zlomit vaz Blairovu kabinetu.

autor: Aleš Kouba
Spustit audio

Více z pořadu