Ozvěny dne 10. září 2006
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Politici chtějí znovu měnit bodový systém
Politické strany se přou o to, jak trestat řidiče. Zákon o provozu na pozemních komunikacích tak s největší pravděpodobností čekají změny. Normu chce upravit ODS i ČSSD. Jak ale připomíná reportérka Václava Vařeková, právě sociální demokraté zákon ve stávající podobě podpořili.
Václava VAŘEKOVÁ:
Zvýšení počtu bodů z dvanácti na osmnáct, tuto variantu navrhuje ODS. Ve středu ji projedná vláda. Sociální demokraté by naopak počet bodů zanechali, ale zkrátili dobu, na kterou řidič přijde o doklady, z jednoho roku na tři měsíce. Ministr vnitra Ivan Langer by rád viděl nižší pokuty za menší přestupky.
Ivan LANGER, ministr vnitra /ODS/
Hrozba za takovéto pokuty vede řidiče k tomu, že se chovají mnohdy víc problematicky, než by se chovali normálně, takže vznikají nová bezpečnostní rizika.
Václava VAŘEKOVÁ:
S Ivanem Langerem souhlasí i bývalý ministr vnitra František Bublan. Podle něj by policisté měli mít možnost řešit menší přestupky pouze domluvou.
František BUBLAN, bývalý ministr vnitra:
Co by se mělo změnit, tak by byla ta dolní hranice pokut, protože to potom vede k tomu, že policisté musí udělovat pokutu v každém případě.
Václava VAŘEKOVÁ:
Podle policejních statistik nehodovost na silnicích od zavedení nového zákona klesla. Pojišťovny ale mají jiné údaje. Generální tajemník Asociace pojišťoven Tomáš Sýkora to přičítá hlavně tomu, že nově musí řidiči hlásit policii až nehodu, při které vznikne škoda vyšší než padesát tisíc korun.
Tomáš SÝKORA, generální tajemník Asociace pojišťoven:
Především v oblasti povinného ručení je situace stabilizovaná a dokonce v oblasti havarijního pojištění to zatím vypadá tak, že dochází k mírnému nárůstu nahlášených škod.
Papež sloužil v Mnichově velkou mši
Německo přivítalo svého rodáka, papeže Benedikta XVI. Vrcholem jeho dnešního programu v Bavorsku byla bohoslužba pod širým nebem. Na mnichovském výstavišti se na ní sešlo asi čtvrt milionu věřících. Jak dodává zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek, všechno se odehrálo v klidu. Bavorské metropoli se vyhnuly i předpokládané problémy v dopravě.
Jiří HOŠEK:
Katoličtí věřící z Bavorska jsou šťastní, že se papež přijel podívat na místa, která v jeho životní pouti představují důležité mezníky. Jsou si ale vědomi výzev, které před církví stojí. Tento bavorský farník nešetřil kritikou na adresu samotného papeže.
bavorský farník:
Nemyslím si, že je zrovna Joseph Ratzinger schopen a ochoten tyto důležité změny prosadit, možná na to taky ještě nenazrála doba. Já doufám, že se ještě za svého života dočkám třeba toho, že se i ženy dostanou v katolické církvi do vedoucích pozic.
Jiří HOŠEK:
Jak vidí hlavní současnou výzvu katolické církve jeden z českých věřících?
český věřící:
To je stálá výzva, která se nemění, a to je říkat o božím synu, o Ježíši Kristu, těm, kteří v něho nevěří.
Jiří HOŠEK:
Papež dnes ve svém kázání podrobil kritice katolickou církev v Německu. Ta se podle něj při aktivitách v Africe a Asii příliš soustředí na sociální projekty a údajně opomíjí misionářskou činnost.
Benedikt XVI., papež:
Třeba nad nemocí AIDS se dá zvítězit jedině potíráním jejích hlubokých příčin. Evangelium a sociální stránku věci nesmíme oddělovat. Kde lidé přinášejí jen vědomosti, technické dovednosti nebo přístroje, dávají potřebným příliš málo.
Jiří HOŠEK:
Podle Benedikta XVI. západní svět ve své racionalitě přišel o víru v Boha.
Benedikt XVI., papež:
Ohrožení vlastní identity nespočívá v křesťanské víře, ale v pohrdání Bohem a v cynismu, který vysmívání se svatým považuje za jedno ze svobodných práv.
Projekt nové vlády ODS
Menšinová vláda ODS nejspíš předloží sněmovně při hlasování o důvěře program, který bude podobný tomu trojkoaličnímu. V České televizi to řekl primátor Prahy a místopředseda strany Pavel Bém. Tento projekt podle něj obsahuje zásadní návrhy na změny v oblasti například daní nebo důchodového systému.
Pavel BÉM, primátor hlavního města Prahy, místopředseda strany /ODS/:
Vycházíme z něj, protože jsme prostě přesvědčeni, že ten obsah je kvalitní a dobrý. A samozřejmě doufáme a věříme, že nás v tom nenechají a že nás podpoří jak křesťanští demokraté, tak Zelení, ale v této chvíli stejně to je sto na sto. Čili já se obávám, jediné, co nás čeká jako rozumné východisko ze současné situace, jsou předčasné volby.
Z azylového domu uprchli cizinci
Z azylového zařízení ve Velkých Přílepech u Prahy uprchlo třicet žadatelů o azyl. Tři uprchlé azylanty už policisté zadrželi, zbylí jsou na útěku. Podle mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříkové policie zavedla zvláštní opatření.
Marie MASAŘÍKOVÁ, mluvčí Ministerstva vnitra České republiky:
Došlo k posílení počtu policistů na čtyřnásobek oproti původního stavu. V pondělí budou zahájena opatření materiálně-technického charakteru a okamžitě budou zahájeny rozhovory se všemi žadateli, kteří zůstávají v zařízení, kde jim budou vysvětleny opět jejich práva, a s každým individuálně bude probírána jejich aktuální situace.
Brambory podraží
Za brambory letos zaplatíme víc než loni. Už teď je jasné, že letošní sklizeň bude podprůměrná. Aktuální informace zjišťoval přímo v terénu Jan Dvořák.
Jan DVOŘÁK:
Existuje několik druhů brambor, běžného spotřebitele však zajímají konzumní, tedy ty, které si koupí v obchodě. A právě za ty zaplatíme letos více. Jak potvrdil obchodní zástupce pěstitelské firmy ve Velharticích na Klatovsku Miroslav Sedláček, za letošní nízkou úrodu může špatné počasí.
Miroslav SEDLÁČEK, obchodní zástupce pěstitelské firmy ve Velharticích na Klatovsku:
Bylo dlouhé období zimy, takže zemědělci zasázeli brambory zhruba o čtrnáct dní až tři týdny déle, než je obvyklé. Ten průběh počasí nadále pokračoval tak, že vlastně v červenci nastoupily velký sucha, takže i to se na těch bramborech podepsalo ve smyslu toho, že ty brambory zredukovaly počet hlíz pod trsem. Ty výnosy jsou zhruba o dvacet až třicet procent nižší než loňský rok a je problém i s kvalitou.
Jan DVOŘÁK:
Samozřejmě každého zajímá, o kolik budou letošní brambory dražší?
Miroslav SEDLÁČEK, obchodní zástupce pěstitelské firmy ve Velharticích na Klatovsku:
V současné době cena brambor, když budu mluvit o velkých dodávkách kamionových, se pohybuje na úrovni šesti padesáti až sedmi korun. Brambory budou prodávány za vyšší farmářské ceny, než byl loňský rok, zhruba dvojnásobně vyšší.
Jan DVOŘÁK:
V celé Evropě je brambor nedostatek, a tak cena za kilogram určitě bude stále růst.
Miroslav SEDLÁČEK, obchodní zástupce pěstitelské firmy ve Velharticích na Klatovsku:
Ty brambory není odkud dovézt, protože v okolních státech evropských v podstatě jsou na tom stejně jako my.
Parlamentní volby v Černé Hoře
V Černé Hoře dnes volí historicky první parlament. Na regulérnost voleb v nejmladším státě Evropy dohlíží řada domácích i zahraničních pozorovatelů, včetně zástupců OBSE a Evropského parlamentu. Zájem o první volby v nezávislé zemi není zatím tak velký, jak se předpokládalo. Po prvních čtyřech hodinách odvolilo přes jednadvacet procent lidí. Volby sleduje v Podgorici zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.
Jaromír MAREK:
Předvolební průzkumy přisuzují vítězství koalici pro evropskou Černou Horu vedenou dosavadním premiérem Djukanovičem. Neoficiální volební výsledky by měly být zveřejněny dnes kolem půlnoci. Už teď se také objevují spekulace o budoucí vládě. Mluví se i o velké koalici dosavadních rivalů, Milo Djukanoviče, šéfa Demokratické strany socialistů a Predraga Bulatoviče, leadera Socialistické lidové strany. Oba muže rozdělilo zejména květnové referendum, ve kterém Bulatovičův blok hájil další setrvání po boku Srbska. Velká koalice by stabilizovala etnicky rozdělenou společnost, soudí komentátoři. Bulatovič ale pozvání do vlády oficiálně odmítá. Podíl v novém kabinetu přislíbil Djukanovič ještě v průběhu voleb straně reprezentující albánskou menšinu.
Bouře Florence zesílila na hurikán
Tropická bouře Florence, která se posouvá Atlantským oceánem směrem k Americe, přerostla v hurikán. Rychlost větru dosahuje asi sto čtyřiceti kilometrů za hodinu. Jak zjistil zpravodaj Alexandr Pícha, jako první Florence udeří na Bermudy.
Alexandr PÍCHA:
Bermudské ostrovy s pětašedesáti tisíci obyvatel se na příchod hurikánu horečně připravují. Všechny lodě musejí být pevně připoutané v přístavech a pro obyvatele a turisty jsou připravené betonové kryty. Po neblahých zkušenostech z minulosti se už na Bermudách staví řada domů tak, aby přečkaly i vítr o rychlosti sto sedmdesát kilometrů v hodině. Území Spojených států by se měl hurikán Florence vyhnout. Meteorologové ale varují, že jihovýchodní pobřeží, hlavně Floridu, zasáhnou přívaly vysokých vln, které mohou ničit otevřené přístavy a potápět i větší lodě.
Požár v sibiřském dole nepřežilo 25 horníků
Ruští záchranáři už našli těla všech pětadvaceti havířů, kteří zemřeli na následky požáru. Jak připomíná zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška, oheň vypukl ve čtvrtek v jednom z ruských zlatých dolů.
Petr VAVROUŠKA:
Celkem pětadvacet havířů nepřežilo požár v dole na Sibiři nedaleko města Čita. Hořet začalo v hloubce více než sto metrů poté, co při svařování chytlo dřevěné vyztužení sloje. V okamžiku požáru bylo v dole čtyřiašedesát havířů, z toho třicet devět se podařilo postupně evakuovat. Vyprošťování posledních obětí podle agentury Interfax ale stále pokračuje. Soudní lékaři už podle prvních pitev oznámili, že příčinou smrti horníků byla otrava oxidem uhelnatým. Vyšetřovatelé také potvrdili, že zaměstnanci dolu se v první hodině snažili požár uhasit sami a nenahlásili nehodu dispečerovi. To se nakonec ukázalo jako fatální chyba. Zítra jsou v plánu první pohřby horníků. Gubernátor Čitinské oblasti slíbil, že každá rodina oběti získá jako kompenzaci v přepočtu sto tisíc korun.
Summit Evropské unie - Asie
Zajištění zdrojů energie, dopady globalizace a boj proti terorismu, to jsou hlavní témata summitu Evropská unie - Asie, který dnes začal v Helsinkách. Česko na schůzce pětadvacítky se třinácti asijskými zeměmi zastupuje premiér Mirek Topolánek. Pro šéfa nové vlády je cesta do finské metropole první podobnou příležitosti k setkání s protějšky z jiných států. Mluvil například s polským premiérem Jaroslawem Kaczinským.
Miroslav Kalousek rezignoval na funkci předsedy klubu KDU-ČSL
Bývalý předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek rezignoval na funkci předsedy poslaneckého klubu. Vnitrostranická diskuse už podle něj nemá nic společného s povolebním jednáním a často jde jen o projevy osobních ambic. S tímto stylem politikaření nechce mít Kalousek nic společného.
Průběh autobusové krize v Ústeckém kraji
V Ústeckém kraji zítra vyjede většina linkových autobusů. Pouze ve třech z patnácti regionů se ještě jedná. V oblasti Českého středohoří, na Teplicku, na Šluknovsku a v okolí Štětí zatím pojede jenom provizorní doprava. Ani dnes některé spoje nevyjely. Na situaci reagovaly i České dráhy. V problematických oblastech posílily železniční spoje.
MOS představila svůj záměr s těžbou uhlí
Mostecká uhelná společnost představila tripartitě svůj záměr s těžbou uhlí. Vedení společnosti zároveň informovalo o postupu ve vyjednávání s obyvateli Černic a Horního Jiřetína na Mostecku, kteří by se měli po prolomení limitů vystěhovat. Redaktorka Eva Holá se zeptala generálního ředitele Mostecké uhelné společnosti Luboše Měkoty, co by útlum těžby a zachování ekologických limitů způsobilo.
Luboš MĚKOTA, generální ředitel Mostecké uhelné společnosti:
Rozhodně by to způsobilo vyšší míru nezaměstnanosti. Ten náš odhad je, že rozdíl mezi těžbou a netěžbou je přibližně dvanáct tisíc pracovních míst. Rozhodně by to způsobilo vyšší míru závislosti na dovozech elektrické energie, protože státní energetická koncepce předpokládá, že v roce 2015 se změní vývozy v dovoz. Já osobně si myslím, že to bude mnohem dřív, a samozřejmě to zatíží saldo obchodní bilance českýho státu, protože se bude muset platit za dovoz elektrické energie.
Eva HOLÁ:
Vy už několik měsíců vyjednáváte s obyvateli Černic a Horního Jiřetína. Kdy chcete ukončit takovou tu první fázi a vyhodnocovat první výsledky?
Luboš MĚKOTA, generální ředitel Mostecké uhelné společnosti:
My jsme si dovolili oznámit nejširšímu okolí, všem starostům, že půjdeme do Jiřetína s takzvanou zjišťovací fází. Skutečně oslovujeme všechny spoluvlastníky a vlastníky majetků v Černicích a v Horním Jiřetíně. Momentálně jsme přibližně v polovině té akce.
Eva HOLÁ:
I když velká část obce uvažuje o vyjednávání s těžaři, starosta Branko Glavica je odpůrcem prodeje domů. Rozhodnutí ale nechává na každém zvlášť.
Branko GLAVICA, starosta Horního Jiřetína:
V tý obci nějaký ty lidi se vždycky najdou, který chtějí vědět, co by za to dostali, nebo že by šli některý rádi pryč. Proto to já jim doporučuju, nebo jim říkám: "Ano, když chcete jít odsud pryč, prodejte své nemovitosti a můžete se odstěhovat."
Eva HOLÁ:
Velkou část obyvatel obcí lákavá nabídka těžařů oslovila. Řada místních totiž s těžbou dříve, nebo později počítá.
Festival filmových úsměvů
Mladá Boleslav bude patřit až do poloviny září Festivalu filmových úsměvů. Organizátoři letos chtějí divákům přiblížit evropské filmové veselohry. Na co všechno se můžeme těšit, prozrazuje redaktorka Michaela Vetešková.
Michaela VETEŠKOVÁ:
Diváci do šestnáctého září uvidí sedm domácích a devět zahraničních komedií. Prezidentem festivalu je každým rokem někdo jiný. Po Jiřině Bohdalové, Marianu Labudovi a Lubomíru Lipském je prezidentem této přehlídky režisér a scénárista Zdeněk Troška. Ten tady první dva ročníky vyhrál se svými Kameňáky. Programový ředitel Jan Jurka.
Jan JURKA, programový ředitel Festivalu filmových úsměvů:
My se domníváme, že je to prezident prezidentů, že samozřejmě významnou měrou ovlivní a ozvláštní ten festival. A samozřejmě on byl v situaci, že volil mezi tím, že buď bude natáčet film, anebo bude prezidentem našeho festivalu. To natáčení se mu malilinko oddálilo, on je z toho smutný, my jsme měli radost, takže on se stal naším prezidentem.
Michaela VETEŠKOVÁ:
Festivalovým centrem je opět kinosál v areálu mladoboleslavské Škodovky. Kulturní středisko Svět nabízí letos poprvé novou retrospektivní sekci nazvanou Úsměvy. Ta zahrnuje čtyři komedie s Jiřinou Bohdalovou, která při této příležitosti převezme zvláštní festivalové ocenění.
Akce Dnes s Policií ČR
Na pražské Letné dnes policisté, hasiči a záchranáři předváděli, co umí. Mediálním partnerem Dnes s Policií České republiky byl Radiožurnál, který měl na místě svůj stan a v něm mimo jiné i redaktora Petra Kološe.
Petr KOLOŠ:
Nešlo o stan jen tak ledajaký, ale o stan týmu Pavla Kudrny, který na takzvaných výletech objíždí různé akce po celé republice. Každopádně tady na Letné jsme jeho, abych tak řekl, skupinku posílili také my, redaktoři Motožurnálu. A předvedli jsme třeba motorku našich motohlídek, tedy motohlídek Zelené vlny. Nicméně motorky, a to úplně nové a velmi rychlé, tu předváděli i policisté. Dále tady byli policejní psi, koně, roboti, vrtulník a mnoho dalšího, prostě to, co policisté i záchranáři běžně používají.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka