Ozvěny 30. května 2006

30. květen 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Premiér Paroubek označil informace o pronikání mafie do státní správy za smyšlenky, které mají podle něj kriminalizovat parlamentní levici. Podle ODS je Paroubkovo tvrzení nesmyslné.

Policie vyšetřuje útok na poslance sociální demokracie Miroslava Váňu.

Na Plzeňsku znovu stoupají hladiny řek.

Evropské letecké společnosti nebudou americkým úřadům dále poskytovat citlivé údaje o cestujících.

Začínají Ozvěny dne, kterými vás provede Tereza Tomášková.

Odhalení policejních dokumentů o kauze Biolíh

V nekompromisní politickou přestřelku vyústilo včerejší jednání šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho na půdě sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Premiér Jiří Paroubek už na druhé mimořádné tiskové konferenci označil informace Kubiceho za smyšlenky, které mají podle něj bez důkazů kriminalizovat parlamentní levici. ODS Paroubkovo tvrzení označila za nesmyslné a absurdní. Události shrnuje reportérka Radiožurnálu Alžběta Havlová.

Alžběta Havlová: Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že občanští demokraté používají pučistické praktiky. Část policistů se podle něj snaží rozhodnout volby pomocí estébáckých metod.

Jiří Paroubek: To, co se tady stalo, je politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost, sarajevský syndrom, podraz. To jsou slova, která mě nejvíce napadají v souvislosti s posledním činem, špinavým činem Občanské demokratické strany.

Alžběta Havlová: ODS tvrzení vládní strany striktně odmítla. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek premiérovo obvinění považuje za absurdní a nesmyslné. Připomněl, že to byli právě představitelé ČSSD, kteří kauzu uplácení kolem zakázek na míchání biopaliv do ropných produktů odstartovali.

Mirek Topolánek: Za varující a nebezpečnou do budoucna pokládáme zejména opakovanou společnou snahu ČSSD a KSČM bránit ve vyšetřování afér sociální demokracie, manipulovat veřejné mínění a obviňovat ty, kteří na tyto praktiky poukazují.

Alžběta Havlová: Radiožurnál včera na svých webových stránkách zpřístupnil neveřejnou část dokumentů, které šéf speciálního útvaru Jan Kubice předložil poslancům. Ministr vnitra Bublan ještě na parlamentní půdě označil Kubiceho materiály za takzvaná operativní zjištění, která nejsou dostatečně podložena důkazy. Ještě včera večer policejní prezident založil speciální analytický tým, který se bude zmiňovanými informacemi zabývat. V materiálech figurují jména vlivných členů sociální demokracie. Mimo jiné exministra Miroslava Grégra nebo bývalého pobočníka premiéra Zemana Miroslava Šloufa. Detektivové ve správě citují informace z kriminálního prostředí, že si vraždu podnikatele Mrázka objednal premiérův dobrý známý, organizátor pražské Matějské pouti a člen sociální demokracie Václav Kočka. Ten se hodlá proti nařčení právně bránit.

Václav Kočka: To je vyložená lež všecko. Já nevím, co s tím kdo zamýšlí. Já si to nedovedu ani vysvětlit normálně. Já to nemůžu ani pochopit. V životě jsem .. žádný Mrázky, nikoho.

Alžběta Havlová: Premiér Jiří Paroubek chce nechat prošetřit okolnosti, z nichž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu sestavil materiál, který poukazuje na prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Zítra se Paroubek hodlá obrátit na státní zastupitele kvůli svému podezření, že jsou s vyšetřovateli v kontaktu členové ODS.

Poslance sociální demokracie Miroslava Váňů napadl neznámý útočník

Poslance sociální demokracie Miroslava Váňů napadl neznámý útočník. Tupým předmětem mu způsobil tržnou ránu na hlavě. Policii Váňa vypověděl, že násilníka neviděl a motiv útoků nezná. Případ sleduje redaktorka Naďa Kubínková.

Naďa Kubínková: Poslanec Miroslav Váňa navštívil včera večer pardubickou restauraci Galanta. Potvrdil to i číšník Dušan Lebeda.

Dušan Lebeda: Přišel ve čtvrt na jedenáct, odcházel v jedenáct hodin, vypil dva střiky vinný.

Naďa Kubínková: Jak tvrdí poslanec Váňa, několik málo metrů před vchodem bytového domu ho beze slov napadl neznámý útočník.

Miroslav Váňa: Měl jsem pocit, že někdo najednou za mnou jde, předtím jsem ovšem žádný kroky neslyšel a nikoho jsem neviděl. A než jsem se stačil votočit, tak jsem dostal ránu paží do zátylku do ucha, a než jsem se stačil votočit, tak přišla rána řekl bych železnou tyčí.

Naďa Kubínková: Miroslav Váňa se podle svých slov doplazil do čtvrtého poschodí, kde bydlí a poté ho jeho partnerka odvezla do pardubické nemocnice. Tam uvedl, že asi někde upadl.

Miroslav Váňa: To já jsem si nedoved představit, že budu jezdit po policii a budu jim vysvětlovat, co se stalo, jak se stalo. Já jsem chtěl rychle spát a bylo mi to úplně jedno.

Naďa Kubínková: Trestní oznámení na neznámého pachatele podal na policii poslanec Váňa dnes okolo poledne. Do výpovědi uvedl, že tuto osobu neviděl a ani nezná motiv útoku. Pokračuje mluvčí pardubické policie Ilona Kratochvílová.

Ilona Kratochvílová: Nebyl okraden a k napadení došlo zřejmě nějakým tupým předmětem, neboť utrpěl lehčí zranění, musel vyhledat lékařské ošetření.

Váňa není první politik, kterého před volbami někdo napadl. Koncem dubna v Praze stloukli dva muži komunistického poslance Jiřího Dolejše. Způsobili mu tržné rány na hlavě a zhmožděniny obličeje, hrudníku a žeber. K násilí sáhl nedávno i někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek, když na sjezdu stomatologů udeřil ministra zdravotnictví Davida Ratha.

Déšť zvedá hladiny řek

Hladina řek na některých místech Plzeňského kraje po celodenním dešti opět stoupá. Třetí stupeň povodňové aktivity byl znovu vyhlášen na řece Klabavě v Hrádku u Rokycan a také hladina Padrtského potoka v Rokycanech se zvýšila. Jak dodává redaktorka Martina Klímová, nejohroženější zůstává oblast pod přehradou Hracholusky, kde stále platí třetí stupeň povodňové aktivity.

Martina Klímová: Na přítocích do Hracholuské přehrady byly v době kulminace zaznamenány až padesátileté povodně. Jak dodává hrázný Jiří Kašpar, hladina od svého maxima už klesla o 30 centimetrů.

Jiří Kašpar: Manipulujeme, abychom rychle odpustili vodu z přehrady a přitom nepoškodili pod náma stavení a nic. Teď vypouštíme 104 kubíků, vypouštíme do 110.

Martina Klímová: Na velkou vodu se na Hracholusky jezdí dívat zástupy lidí.

Dotazovaní: U mostu, u toho novýho, tam co vidíme náplavy z těch lesů a podobně.

Nevypadá to moc hezky. Ani v roce 2002 to takhle nevypadalo.

Todleto tady vod roku 59, to to bylo postavený, tak nebylo. To nikdo z nás nepamatuje.

Martina Klímová: Podle předpovědi bude v Plzeňském kraji i nadále pršet. Koncem týdne by se měly vyskytovat už jen občasné přeháňky a podle dispečera Povodí Vltavy Petra Plného by se tedy povodňová situace měla postupně uklidňovat.

Petr Plný: Ty deště nezpůsobily významnější nárůst přítoků do přehrady, víceméně se pouze zpomalí ten pokles, takže vzestup průtoku pod přehradou již nehrozí.

Sněhové přeháňky na českých horách

Zatímco v nížinách vytrvale pršelo, některé české hory zapadaly sněhem. Na Labské boudě na hřebenech Krkonoš ležel ráno dvoucentimetrový poprašek. Z Velkého Javoru na Šumavě hlásili horalé 1 centimetr. Podle nich není sněžení na přelomu května a června ničím mimořádným. Přesto byli hlavně někteří motoristé zaskočeni. Sněhová kaše komplikovala jízdu. Situaci v Krušných horách sledovala naše karlovarská redaktorka Andrea Štromajerová.

Andrea Štromajerová: Včerejší intenzivní déšť přešel na horách po nočním prudkém ochlazení ve sněžení. Přestože se tady teplota pohybuje mírně nad nulou, sníh by v těch nejvyšších polohách, jak uvedl náčelník horské služby Rudolf Chlad, mohl několik dnů zůstat.

Rudolf Chlad: Na Klínovci podle hlášení meteorologů mělo sněžit snad i zítra, takže sníh zřejmě vydrží, ten poprašek do toho jednoho, dvou centimetrů možná dva dny. Na silnicích sníh sice byl, byla to taková ta břečka, ale nezpůsobil žádné starosti ani silničářům, ani řidičům.

Přehled zpráv

Poslanec Zdeněk Kořistka u ostravského Krajského soudu odmítl přistoupit na smír ve sporu s Markem Dalíkem a Janem Večerkem. Tuto možnost mu navrhla soudkyně. Rozhodnutí v kauze tak padne až po volbách. Žalobu na Kořistku podali Dalík a Večerek poté, co je poslanec předloni obvinil, že mu nabízeli úplatek 10 milionů korun, když nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse.

Praha podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli na černo vylepeným předvolebním plakátům. Zastupitelstvo hlavního města vyzvalo minulý čtvrtek předsedy politických stran, aby plakáty co nejrychleji odstranili. Přesto se tak nestalo.

Karlovarské minerální vody mohou vstoupit do společnosti Poděbradka. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Firmy ale musí splnit několik podmínek. Například zachovat dalších 5 let stávající obchodní značky produktů.

Údaje leteckých společností o cestujících

Evropské letecké společnosti nemají americkým úřadům poskytovat údaje o cestujících. Dnes o tom v Lucemburku rozhodl Evropský soudní dvůr. Zrušil tak stanovisko jak Evropské komise, tak členských států. Ty před dvěma lety aerolinkám nařídily, že musejí kvůli boji proti terorismu poskytovat americkým bezpečnostním službám například adresy cestujících, čísla kreditních karet nebo jejich telefony. Podrobnosti zjišťoval bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Vít Pohanka: Evropský soudní dvůr svým verdiktem vyhověl částečně žalobě Evropského parlamentu. Ten soustavně argumentoval, že Spojené státy nejsou s to zaručit, že data o cestujících budou dostatečně chráněná. Postavil se tak proti dohodě uzavřené mezi Amerikou a členskými zeměmi unie na jaře roku 2004. Evropský soudní dvůr nyní došel k závěru, že pro takovou dohodu není žádné právní opodstatnění. Nicméně ji svým rozhodnutím nechává v platnosti do konce září a neříká, co mají členské země unie dělat po tomto datumu. Americké úřady varovaly, že pokud nebudou zmíněné údaje dostávat od leteckých společností, budou cestující po přistání za Atlantikem muset počítat s podstatně delšími kontrolami při vstupu na území Spojených států.

Výzva afghánského prezidenta proti extrémistům

Afghánský prezident Hamíd Karsájí vyzval obyvatele země, aby se postavili proti extrémistům, výtržnostem a ničení majetku. K zatím největším bouřím od pádu Talibanu v roce 2001 došlo včera po automobilové nehodě, kterou zavinili američtí vojáci. Informace z amerického velení má zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

Alexandr Pícha: Mluvčí koalice plukovník Collins popřel, že by vojáci sil Nato stříleli do davů, které na ně útočily v Kábulu. Pokud jde o samotnou dopravní nehodu, vyšetřovatelé zjistili, že vojenskému nákladnímu autu selhaly brzdy. Při havárii zahynul jeden Afghánec a 6 zraněných odvezli Američané do nemocnice. Extrémisté mezitím u Kandaháru postřelili 5 Kanaďanů. Ti palbu opětovali a zabili 6 muslimských ozbrojenců. Na severu Afghánistánu fundamentalisté z Talibanu zastřelili 3 ženy a jednoho muže, kteří pracovali pro organizaci mezinárodní pomoci.

Demise amerického ministra financí

Americký ministr financí John Snow dnes podal demisi. Prezident George Bush na jeho místo překvapivě vybral ředitele investiční banky Goldman Sahs Henricho Polsna. O rezignaci Snowa se spekulovalo téměř rok, ale pozorovatelé předpokládali, že na jeho místo nastoupí bývalý ministr zahraničního obchodu Donald Rwand.

Zemětřesení na Djakartě

Sobotní zemětřesení na indonéském ostrově Jáva si podle nejnovějších údajů vyžádalo na 5700 obětí. Podle místních úřadů by už toto číslo mělo být konečné. Hlavním problémem teď zůstává distribuce pomoci těm, kteří katastrofu přežili. Pokračuje náš asijský zpravodaj Robert Mikoláš.

Robert Mikoláš: Fronty na vodu a rýži, rozdávání finančních částek určených na nejbližší dny. Trpělivost a odevzdání se osudu. Takový obrázek skýtá okolí Yodjakarty 4 dny po katastrofě. Právě toto někdejší královské město se stalo centrem distribuce pomoci. Odtud je dopravují nákladní auta do nejhůře postižených vesnic. Stále se ale nedostává pitná voda a stany a v nemocnicích také docházejí léky. Indonésie proto doufá, že jí svět bude podporovat i v příštích dnech. Obavy panují i kvůli možné erupci sopky Merapi, jejíž aktivita se stále zvyšuje.

Novela klíčového zdravotnického zákona

Kritici ministra zdravotnictví Davida Ratha žádají prezidenta Václava Klause, aby nepodepisoval novelu klíčového zdravotnického zákona. Zákona o péči o zdraví lidu. Krizový štáb soukromých lékařů, lékárníků a menších nemocnic totiž tvrdí, že tato novela je zásadně proti zájmům zdravotníků i samotných pacientů. Jak zaznamenal náš reportér Vít Dvořák, nespokojení lékaři dnes dokonce přirovnali postup Davida Ratha k poválečným praktikám komunistů.

Dalibor Stejskal: Tento postup zcela jasně připomíná rok 1948. Nechtěl bych, abychom se tam dostali.

Vít Dvořák: Varuje viceprezident pro zdravotnictví Dalibor Stejskal z unie zaměstnavatelských svazů. Ministra Davida Ratha nejnovější krok nespokojených zdravotníků rozčílil. Nazval je individui.

David Rath: Jde o opět stejnou partu výtečníků. Bojují před těmi volbami čím hůř, tím lépe.

Vít Dvořák: Rathovi kritici z řad soukromých lékařů, lékárníků i z nemocnic tvrdí, že novela prosazovaná Rathem výrazně omezuje jejich práva a že je v zásadním rozporu s jinými zákony. Mimo jiné nepřiměřeně posiluje vliv profesních komor, tvrdí mluvčí krizového štábu Jiří Pekárek.

Jiří Pekárek: Přestože jsem představitelem České stomatologické komory, v zásadě s takovýmto postupem nesouhlasím.

Vít Dvořák: Kritizovanou novelu prosadili ve Sněmovně sociální demokraté a komunisté, a to i přes odpor Senátu. Pokud by prezident Václav Klaus nespokojeným zdravotníkům vyhověl, jeho veto současná Sněmovna už nemá šanci do voleb přehlasovat.

Příprava na volby

Český statistický úřad je připraven na zpracování výsledků voleb do Poslanecké sněmovny. Po dnešní poslední celoplošné zkoušce to oznámili zaměstnanci úřadu. Systém podle nich uspěl ve všech částech zkoušky. Vydržel jak simulovanou závadu, tak maximální zátěž veškeré techniky. Jak zaznamenala zpravodajka Radiožurnálu Milada Richterová, došlo i k neplánované prověrce, když nečekaně vypadl elektrický proud. Všechno zhaslo, popisuje situaci ředitel odboru přípravy zpracování statistických údajů Jiří Novák.

Jiří Novák: Nicméně jaksi ten výpočetní systém je samozřejmě zálohovanej, ten to udržel, na střeše se rozběh mohutný diesel agregát. A protože řada věcí tady je jednak na úpéeskách, jednak běžej notebooky, tak prakticky to nevyvolalo jakékoliv zdržení nebo nějakej problém. Prostě počítače osobní, které nebyly zálohovaný, se znova spustily.

Milada Richterová: Hlavní práce Českého statistického úřadu začne tuto sobotu od 14 hodin po uzavření volebních místností, kdy začnou postupně docházet údaje o sčítání hlasů z téměř 15 tisíc volebních komisí. Především jeho pohotovost ovlivní podle ředitele úřadu Jana Fišera také rychlost celkového sčítání hlasů na ČSU.

Jan Fišer: Kdyby se nám data sešla shodou okolností, což je čistá teorie, ze všech okrsků do systému najednou, jsme schopni se s tím vyrovnat do 30 minut. Takhle asi je ta kapacita nastavená. Všechno záleží na tom, jak precizně pracují okrskové volební komise. Zda-li jsou všechna data sečtena v pořádku nebo je tam nějaký problém v logických kontrolách, musejí se vracet k úpravě zápisu a podobně.

Společný koncert Majských v Olomouci

Vypadá jako ďábel a hraje jako bůh. Říká o světově uznávaném violoncellistovi Míšovi Majském šéf Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil. Umělec přijal jeho pozvání a dnes na Dvořákově festivalu v Olomouci vystoupí spolu se svými dětmi Lili a Sašou. Rozhovor s Majskim natočila reportérka Radiožurnálu Michaela Vetešková.

Michaela Vetešková: Při hraní i při zkoušení používá jeden nástroj. Vyrobil jej roku 1720 Ital Dominiko Montano. Říká, že tuto dámu Violoncellu miluje od prvního okamžiku, kdy ji potkal. A když se jeho děti ptaly, na jaký hudební nástroj mají začít hrát oni, odpověděl slovy slavného výrobce automobilů Henryho Forda.

Miša Majski: Ford vyráběl pouze černá auta, a když se zákazníci tázali, proč nevyrábí automobily i v jiné barevnosti, odpověděl. Můžete si vybrat, jakou barvu chcete. Jenom když to bude barva černá.

Michaela Vetešková: Svým dětem tehdy před lety řekl. Hrajte na jakýkoliv hudební nástroj, ale za předpokladu, že společně pak vytvoříme trio.

Majski a jeho dvě děti se na společných koncertech představí také v Ostravě a v Praze.

Přehled zpráv

Ozvěny dne jsou u konce. Na závěr ještě přehled nejdůležitějších událostí.

Vedení sociální demokracie zpochybnilo materiál elitního policejního šéfa Jana Kubiceho, který informuje o napojení organizovaného zločinu na státní správu. Špičky ČSSD obvinily občanské demokraty, že ovlivňují vyšetřovatele. ODS to považuje za absurdní.

Poslance sociální demokracie Miroslava Váňu napadl neznámý útočník a způsobil mu tržnou ránu na hlavě. Policii Váňa vypověděl, že násilníka neviděl a motiv útoku nezná.

Na Plzeňsku po vydatném dešti znovu stoupají hladiny řek. Na několika místech znovu platí třetí povodňové stupně. Na horách pro změnu padal sníh. Na Labské boudě v Krkonoších ležel ráno dvoucentimetrový poprašek.

Evropské letecké společnosti nebudou americkým úřadům poskytovat citlivé údaje o cestujících. Dnes o tom v Lucemburku rozhodl Evropský soudní dvůr.

Takové byly Ozvěny dne, které připravila zpravodajská směna Igora Maňoura.

autor: tet
Spustit audio

Více z pořadu