OSPOD čelí krizi. Nárůst náročnějších případů i nároků na administrativu, přibližuje referent a místopředseda komory
OSPOD, orgán sociálně-právní ochrany dětí, bojuje s nedostatkem zaměstnanců, přemírou papírování a skokovým nárůstem dětí a mladistvých se sebevražednými pokusy. „Nestíháme a hasíme jen ty největší problémy,“ říká místopředseda komory David Karl. Podporu potřebují děti z Afghánistánu, Sýrie a Ukrajiny, které se v ČR ocitly kvůli válkám, ale také děti týrané, zneužívané nebo oběti trestné činnosti. Jaké další faktory způsobily kritickou situaci? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
SOS dětská centra by měla být financována podle kapacity, ne umístěných dětí, kritizuje ředitelka
Státní příspěvek pro pěstouny a krizová zařízení pro ohrožené děti je od ledna o 10 % vyšší. Není to dost, rostou náklady ve všech směrech, zní kritika. Co by pomohlo?
-
Sociálních pracovníků je nedostatek. Musí plnit dvojnásobek práce, říká právnička z úřadu ombudsmana
Ombudsman Stanislav Křeček varuje, že orgány sociálně právní ochrany dětí kolabují. Jak by se dalo sociální pracovníkům v jejich náročné práci ulevit?
-
Jednáme o zavedení registru delikventů. Má chránit děti před sexuálním násilím, říká poslankyně
Poslanci jednají o zavedení tzv. dětského certifikátu, kterým by se prokazovali zájemci o práci s dětmi. Kdy by mohl registr vstoupit v platnost?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.