Osobnosti a kultura ’68

Na Bratislavské lyře se bortila železná opona

Pražské jaro bylo natolik atraktivní pro západní svět, že do Československa neváhaly přijet i tehdejší světové hvězdy hudební scény.  Ideální příležitostí byl festival Bratislavská lyra, který se konal v červnu 1968. Soutěžní část vyhrála  Marta Kubišová, ovšem z dnešního pohled byla zajímavější atmosféra, která celý festival provázela, a muzikanti, kteří poprvé prorazili železnou oponu.  

Hotel Carlton v centru města byl v obležení fanoušků, kteří čekali, až se konečně objeví světové hvězdy. Mezi ně patřili i britští muzikanti z kapely Shadows. Když se rozezněly první tóny instrumentálky Apache, sál na břehu Dunaje vybuchl nadšením. I muzikanti byli nadšení, což dobře ukazují dobové záběry.  

„Pro Bratislavu to bylo naprosto výjimečné a my jsme tam rádi z Prahy jezdili,“ říká hudební publicista Jiří Černý. „Ale málo platné, i v tom československém prostředí byla druhá polovina šedesátých let ve znamení rockových kapel.“

Bratislavská lyra v roce 1989: Vystoupila Baezová i Hoffman. A pak StB vypnula mikrofony

03140793.jpeg

Tradiční festival populární hudby Bratislavská lyra lákal v červnu 1989 i na vystoupení americké folkové legendy Joan Baezové. Písničkářka a známá rebelka nezklamala. Z pódia pozdravila disidenty. I Václava Havla, kterého do zákulisí propašovala jako svého technika. Protirežimních vzkazů bylo víc. Pořadatelé proto nechali několikrát vypnout mikrofony. Koncert nakonec předčasně ukončila Státní bezpečnost.

To se týkalo především domácí scény, kde všichni interpreti zpívali za doprovodu velkého orchestru. Ten doprovázel i Olympic s jejich hitem Krásná neznámá. Frontman Olympicu Petr Janda říká, že si organizátoři původně mysleli, že přijede sám. „Moje podmínka byla s kapelou, což jsem si prosadil.“

„Soudruzi ve všem viděli kontrarevoluci“

Bratislavskou lyru vyhrála Marta Kubišová s písní Cesty, která ale dostala po srpnové okupaci politický podtext, což si nepřála ani Kubišová. „Já jsem všude říkala, že je to píseň věnovaná sovětským vojákům z druhé světové války.“ 

Jenže soudruzi si to podle Jiří Černého vysvětlili jinak. „Oni to považovali za výsměch, ve všem viděli kontrarevoluci.“ 

Čtěte takéPříběh Bratislavské lyry na České televizi

Ze západu dorazily kromě The Shadows také australští The Easybeats, britští Brian Auger & The Trinity, ovšem publicista Jiří Černý vyzdvihuje především Julie Driscoll, kterou časopis Melody Maker vyhlásil nejlepší zpěvačkou roku 1968. „Taková zpěvačka tu nikdy předtím ani dlouho potom nebyla.“  Rok po Bratislavské lyře složila Julie Driscoll skladbu Czechoslovakia, což je její osobní připomenutí invaze 1968.

autoři: Ľubomír Smatana , als
Spustit audio

Související