Osobní bankrot bude od června dostupnější. Pro lidi v dluhové pasti to znamená světlo na konci tunelu
Počet lidí v exekuci loni klesl o 41 tisíc na 821 tisíc. Z čísel Exekutorské komory by se tedy na první pohled mohlo zdát, že se situace lidí v dluhové pasti zlepšuje. Jenže průměrný počet exekucí na jednoho člověka stoupá.
Exekuce v číslech
Více než 10 exekucí má už 160 tisíc lidí. Průměrně na jednoho dlužníka vychází téměř 6 exekučních řízení. Typickému dlužníkovi je kolem 45 let a dluží asi 65 tisíc korun na jednu konkrétní exekuci. O osobní bankrot v současnosti žádá kolem 20 tisíc dlužníků ročně.
Nejvyšší podíl exekucí mají už tradičně lidé v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, nejméně jich je ve Zlínském kraji a na Vysočině.
Dostupnější osobní bankrot
Situaci dlužníků by mohla změnit sobota 1. června. V platnost totiž vstoupí novela zákona insolvenčního zákona, která by měla udělat osobní bankrot dostupnější pro více dlužníků.
Nezvládáte splácet své dluhy? Řešením může být osobní bankrot

Pokud vaše dluhy přerostly únosnou mez a nedaří se vám je splácet, můžete za splnění určitých podmínek vyhlásit osobní bankrot. Musíte splňovat tři hlavní kritéria: dlužit nejméně dvěma věřitelům, splácet své závazky s větším než 30denním zpožděním a být v takzvané platební neschopnosti.
Přestane platit současná podmínka, podle které musí být dlužník schopný uhradit během pěti let alespoň 30 procent svých závazků. Nově bude povinností dlužníka „vynaložit veškeré úsilí k uspokojení věřitelů“.
Naděje pro více lidí
Stále sice bude platit povinnost umořit během pěti let pod dohledem insolvenčního správce co nejvíce ze vzniklého dluhu. Ale pokud soud uzná, že dlužník udělal pro splacení svých závazků maximum, nebude už pro zahájení procesu oddlužení požadovat, aby byla splacena dosavadní minimální částka ve výši 30 procent dluhu.
To v praxi znamená, že na osobní bankrot po pěti letech dosáhnou i lidé, kteří už na možnost umořit někdy své dluhy rezignovali. Týká se to často těch, kteří spadli do dluhové pasti a čelí několika exekucím.
Pomoc existuje
Za co vybírají takzvaní oddlužovací šmejdi od lidí nezákonně peníze?

Podvodné oddlužovací agentury dále nezákonně vybírají od lidí až 15 tisíc korun. Na nezákonných praktikách se podílejí i advokáti. I o tom mluvil ředitel insolvenčního odboru ministerstva spravedlnosti Martin Richter.
Podle ředitele Poradny při finanční tísni Davida Šmejkala dluží její klienti průměrně kolem 450 tisíc celkem na všechny exekuce, už často upadli do deprese a nevěří, že by se mohli do konce života z dluhu dostat.
„Doufáme, že od června se to zlepší. Je škoda brát si exekuce s sebou až do hrobu,“ říká David Šmejkal s tím, že řešení pro cestu z dluhové pasti existují, a to jak ve formě dohody s věřitelem a úpravy splátkového kalendáře, tak právě v dostupnějším procesu oddlužení.
Chci řešit exekuci. Na koho se mám obrátit?
Za sepsání a podání návrhu na oddlužení si můžou advokáti nebo třeba notáři účtovat maximálně 4000 korun u jednotlivce. Kromě nich to můžou dělat pouze akreditované neziskové společnosti, a to zdarma. Ředitel Poradny při finanční tísni proto doporučuje obrátit se o pomoc právě na ně.
Od června Poradna při finanční tísni proto podle svého ředitele očekává až dvojnásobný nárůst počtu žádostí o osobní bankrot. „Jsme na to připraveni. My i soudy,“ uzavírá David Šmejkal.
Související
-
Jak řešit situaci zadlužených vězňů? Stát jim chce opět navýšit odměny za práci
Po opuštění vězeňské brány čekají na většinu bývalých vězňů dluhy a často i exekuce. Jak jim pomoci? Odpovídá předseda spolku Lighthouse Petr Schneedörfler.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Soud neschválil v kauze Dozimetr obě dohody o vině a trestu. Peněžitý trest pro Dovhomilju byl moc mírný
-
‚Věřil na upřímnost a sílu osobnosti.‘ Veřejnost se v Národním divadle loučí s Aloisem Švehlíkem
-
Žena spustila poplach v pražském Národním muzeu. Musí zaplatit pokutu přes milion korun, potvrdil soud
-
Speciální neurostimulátor ‚poslouchá‘ mozek pacientů. Pomáhá s Parkinsonovou nemocí