Oslavy Mezinárodního dne Romů se po hlavním programu v Praze přesouvají i do Plzně
Oslavy Mezinárodního dne Romů letos, který připadá na 8. dubna, již po 10. připravuje organizace Ara Art. Svátek, který byl vyhlášen již v roce 1971 položil základy mezinárodní spolupráce Romů a zdůraznil politicko-společenský význam hnutí. V České republice se o něm začalo hovořit až ve 2. polovině 90. let.
„Tento svátek v dnešní době slouží především k tomu, abychom si připomněli, že máme být na co hrdí, že máme bohaté kulturní dědictví, že je potřeba opečovávat naše tradice a udržovat je. Zároveň můžeme do veřejného života přenést to, co nás trápí. Chceme, aby nás většinová společnost pojmenovávala tak, jak se nazýváme my sami. Tedy Romové a né žádné jiné zkomoleniny,” říká pořadatel pražských oslav a ředitel organizace Ara Art David Tišer.
Oslavy Mezinárodního dne Romů letos odstartovaly už 4. dubna. Program zahrnoval konferenci zaměřenou na budoucnost financování romského umění a kultury, kreativní dílny nebo divadelní pohádku. Návštěvníci si mohli vychutnat řadu koncertů tradiční i současné romské hudby.
„Na programu je několik koncertů úspěšných a známých Romů. Jde například o kapelu Barbory Botošové ze Slovenska nebo Igora Kmeťa mladšího, ale samozřejmě i legendární kapely Kale.”
Vyvrcholením oslav Mezinárodního dne Romů bude galakoncert v divadle Archa, který proběhne v pondělí 8. dubna. Na koncertě se představí celá řada významných romských umělců z Česka i Slovenska.
„Končíme 8. dubna v divadle Archa, kde proběhne galakoncert a kde vystoupí Tomáš Botló, Marsell Bendig, Anička Oláhová, Vanesa Horáková, Lucie a Mária Bikárovi, Petra Gelbartová z Ameriky, Gejza Horváth, Antonín Gondolán a mnoho dalších.”
Festival se následně přesune do Plzně, kde představí jednodenní, divadelně-hudební program pro své návštěvníky.
„13. dubna potom budeme slavit Mezinárodní den Romů v Plzni, kde spolupracujeme hned s několika aktéry. V prvé řadě s Radou Romů města Plzeň, s Centrem Inkluzio - nově vzniklou neziskovou organizací, a v neposlední řadě s městem Plzeň.”
„Program v Plzni je sice jednodenní, ale velmi bohatý. V dětském domově Domino uvedeme pohádku a odpolední program bude věnovaný neziskovým organizacím v Plzni. Večerní program bude patřit hudbě.”
Tišer zdůrazňuje, že je nezbytné pravidelně připomínat nejen Mezinárodní den Romů, ale také další významné události - Mezinárodní den romského jazyka nebo Den romského holokaustu.
„Všechny významné romské dny je potřeba neustále propagovat, protože povědomí o nich se stále nedostalo ke všem. Proto jsme se před deseti lety rozhodli, že tradici udržíme a budeme dlouhodobě a systematicky tyto oslavy organizovat, protože jedině tak se do povědomí celé společnosti dostanou.”
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pozitivní fotografie a společný zpěv. KLDR vítá turisty, ale jen ty z Ruska. Volný pohyb nemají
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Jablonce hostí Sigmu Olomouc. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
‚Kýval jsem se jako houpačka.‘ Čech popisuje, jak prožil zemětřesení v Thajsku
-
Možná redefinovat, rozhodně ale zachovat. Válka na Ukrajině mění i pohled Švýcarů na jejich neutralitu