Organizace Paměť národa kompletuje pro Ukrajince neprůstřelné vesty. „Každého vyškolíme během dvaceti minut,“ říká koordinátor
Přispívání dobrovolníků Ukrajině má spoustu podob. Od pomoci uprchlíkům s dopravou, ubytováním až po kompletování nedostatkových neprůstřelných vest. Této činnosti se ujala organizace Paměť národa. „Znalosti jsem získal sám před týdnem, když jsem si na různých webech studoval informace o ukrajinské a sovětské armádě. Už máme vojenského poradce, který s námi všechno konzultuje,“ vysvětluje Martin Ocknecht z Paměti národa reportérovi Tomáši Černému.
Martin Ocknecht si působení v Paměti národa při svém nástupu představoval jinak: „Já jsem do Paměti národa nastoupil před měsícem a půl. Pan Kroupa mi sliboval, že na zahraničním oddělení budu cestovat po světě, točit si pamětníky a budu mít pianko. To pianko vypadá tak, že spím hodinu a půl denně, mám matraci u nás ve studiu a vlastně koordinuju celou tu pomoc Ukrajině. Takže je to taková zkušební doba pod palbou.“
„Ve středu jsem balila svačinky pro ukrajinské maminky a jejich děti a dneska dělám neprůstřelné vesty. To jsou ty paradoxy války,“ říká jedna z dobrovolnic. Mezitím přichází jako dobrovolníci další lidé, maminka s dvěma chlapci: „Je fajn přiložit ruku k dílu, když člověk má pocit, že může udělat něco konkrétního.“
Zlu se nesmí ustupovat, proto jsme tady
Paměť národa je organizace, která shromažďuje nejrůznější vzpomínky, výpovědi, dokumentární záznamy. Nevzdaluje se tato dobrovolnická činnost tomu, co je podstatou Paměti národa?
Čtěte také
„Podstatou Paměti národa je vyprávět příběhy. To, co se děje teď na Ukrajině je příběh 21. století. Podle mě i díky tomu, co známe z 20 let nahrávek, vidíme, že zlu se nesmí ustupovat. Proto jsme tady, proto jsou tady dobrovolníci, proto dnes pošleme do Charkova a do Kyjeva 450 neprůstřelných vest, 350 spacáků, 77 párů bot, drony a další vybavení.“
„Když budete mít čas, tak prosím sledujte stránky Paměti národa, máme tam formulář pro dobrovolníky na Ukrajinu, tak se nám prosím hlaste,“ vyzývá všechny Martin Ocknecht.
S jakou ukrajinskou neziskovou organizací Paměť národa spolupracovala? Jak se koordinátoři dozvídají, co je aktuálně z materiálního hlediska pro ukrajinské vojáky potřeba? Co Martin Ocknecht vzkazuje českým uživatelům army shopů? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Putna: Současné Rusko je kultura lži. A dokud se nezačne kát za své zločiny, nic se nezmění
Jaká je skutečná historie Ukrajiny? Proč o ní ruská propaganda lže? A jak vlastně vznikl název Ukrajina? Lucie Výborná si tentokrát povídala s historikem Martinem C. Putnou
-
Petra Procházková: Skutečná fronta není na Ukrajině, ale v Rusku. Rusové sami to musejí chtít změnit
Novinářka Petra Procházková se na současnou válku na Ukrajině dívá nejenom jako žurnalistka, ale taky jako někdo, kdo má svoje dobré známé jak na Ukrajině, tak v Rusku.
-
„Za vlast bych šel bojovat.“ Skaut Jiří Robenek ze Zlína pomáhá organizovat pomoc uprchlíkům
Jiří Robenek byl na Ukrajině poprvé před dvěma týdny prozkoumat situaci. V neděli se vrátil z druhé cesty na Donbas, tentokrát tam už s sebou vezl první dávku pomoci.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.