Organizace Paměť národa kompletuje pro Ukrajince neprůstřelné vesty. „Každého vyškolíme během dvaceti minut,“ říká koordinátor

4. březen 2022

Přispívání dobrovolníků Ukrajině má spoustu podob. Od pomoci uprchlíkům s dopravou, ubytováním až po kompletování nedostatkových neprůstřelných vest. Této činnosti se ujala organizace Paměť národa. „Znalosti jsem získal sám před týdnem, když jsem si na různých webech studoval informace o ukrajinské a sovětské armádě. Už máme vojenského poradce, který s námi všechno konzultuje,“ vysvětluje Martin Ocknecht z Paměti národa reportérovi Tomáši Černému.

Martin Ocknecht si působení v Paměti národa při svém nástupu představoval jinak: „Já jsem do Paměti národa nastoupil před měsícem a půl. Pan Kroupa mi sliboval, že na zahraničním oddělení budu cestovat po světě, točit si pamětníky a budu mít pianko. To pianko vypadá tak, že spím hodinu a půl denně, mám matraci u nás ve studiu a vlastně koordinuju celou tu pomoc Ukrajině. Takže je to taková zkušební doba pod palbou.“

„Ve středu jsem balila svačinky pro ukrajinské maminky a jejich děti a dneska dělám neprůstřelné vesty. To jsou ty paradoxy války,“ říká jedna z dobrovolnic. Mezitím přichází jako dobrovolníci další lidé, maminka s dvěma chlapci: „Je fajn přiložit ruku k dílu, když člověk má pocit, že může udělat něco konkrétního.“

Zlu se nesmí ustupovat, proto jsme tady

Paměť národa je organizace, která shromažďuje nejrůznější vzpomínky, výpovědi, dokumentární záznamy. Nevzdaluje se tato dobrovolnická činnost tomu, co je podstatou Paměti národa?

Čtěte také

„Podstatou Paměti národa je vyprávět příběhy. To, co se děje teď na Ukrajině je příběh 21. století. Podle mě i díky tomu, co známe z 20 let nahrávek, vidíme, že zlu se nesmí ustupovat. Proto jsme tady, proto jsou tady dobrovolníci, proto dnes pošleme do Charkova a do Kyjeva 450 neprůstřelných vest, 350 spacáků, 77 párů bot, drony a další vybavení.“

„Když budete mít čas, tak prosím sledujte stránky Paměti národa, máme tam formulář pro dobrovolníky na Ukrajinu, tak se nám prosím hlaste,“ vyzývá všechny Martin Ocknecht.

S jakou ukrajinskou neziskovou organizací Paměť národa spolupracovala? Jak se koordinátoři dozvídají, co je aktuálně z materiálního hlediska pro ukrajinské vojáky potřeba? Co Martin Ocknecht vzkazuje českým uživatelům army shopů? Poslechněte si celý rozhovor.

Dobrovolníci z Paměti národa kompletují neprůstřelné vesty pro Ukrajinu
autoři: Tomáš Černý , vma
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.