Ondříčkův film Zátopek bude reprezentovat českou kinematografii na Oscarech. Jak si stojí u diváků?

Kandidátem na letošního Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film bude za Českou republiku snímek režiséra Davida Ondříčka Zátopek. Vybrala ho Česká filmová a televizní akademie, která stojí za udílením cen Český lev.

Čtěte také

Už letos 21. prosince, kdy bude zveřejněný shortlist s kandidáty. 8. února proběhnou oscarové nominace. Slavnostní ceremoniál je v plánu na 27. března.

Čeští akademici, celkem 354 lidí, v letošním roce vybírali ze třinácti českých hraných, dokumentárních i animovaných filmů, které přihlásili jejich producenti. Za filmem Zátopek se v abecedním pořadí umístily filmy Atlas ptáků a Myši patří do nebe.

U diváků vede Bond

Film režiséra Davida Ondříčka přibližuje životní příběh čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. Do hlavních rolí režisér obsadil herce Dejvického divadla – Václava Neužila do role Emila a Marthu Issovou do role jeho manželky Dany. Na scénáři Ondříček pracoval společně s Alicí Nellis a Janem P. Muchowem.

Ve světové premiéře byl Zátopek uveden na letošním 55. ročníku Mezinárodního festivalu Karlovy Vary. V tuzemských kinech je film k vidění už od konce srpna a v návštěvnosti je hned za poslední „bondovkou“ Není čas zemřít. Podle aktuálních čísel film vidělo přes deset tisíc lidí.

Na ČSFD má aktuální hodnocení 81 procent – hlasovalo více než 3300 diváků.

Spustit audio

Související