V Zátopkovi jsme byli maximálně pravdiví, přesto se dá na film koukat, říká režisér Ondříček
V čem je lákavé a zrádné točit životopisný film? „Tvůrce musí cítit, že to je jeho téma, že to je zajímavá osobnost a že to s ní vydrží dlouho,“ vysvětluje režisér David Ondříček. Podle něj se tvůrce musí držet pravdy, zároveň zajímavě a dramaticky vyprávět příběh. A právě o to se snažil ve filmu Zátopek, jehož scénář se během šesti let mnohokrát přepisoval. Jak vybíral do filmu herce Václava Neužila a Marthu Issovou? A jaký projekt připravuje do budoucna?
Související
-
Neužil: Bál jsem se svého Emila Daně Zátopkové ukázat. Byla citlivá na interpretace, doplňuje Issová
„Bál jsem se předvádění se nebo nějakého schvalování. Už jsem toho svého Emila v sobě nosil několik let a říkal jsem si, že počkám,“ popisuje Václav Neužil.
-
Žádná pravda nesmí stát v cestě dobré historce, zdůrazňuje scenárista Kolečko
„Důležitá je rešerše, a pak stvořit příběh,“ říká scenárista Petr Kolečko, podle kterého se skutečné události dramatickému tvaru vzpírají.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.