Odvaha revidovat své klerikální postoje – největší přínos II. vatikánského koncilu

11. listopad 2012
Výzvy přítomnosti

Největší audioportál na českém internetu

r_2100x1400_radiozurnal.png

Odvaha revidovat své klerikální postoje – největší přínos II. vatikánského koncilu

Minisukně, Beatles, Kubánská krize, vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa, květinové děti – 60. léta minulého století přinesla velké změny snad do všech oblastí na celém světě. Zlomová byla i pro katolickou církev.

Papež Jan XXIII. na jejich počátku svolal druhý vatikánský koncil. Začal na podzim před 50 lety. O změnách ve společnosti a reakci církve na ně ve Vatikánu diskutovalo přes dva a půl tisíce biskupů.

Prof. Karel Skalický

Výsledky byli významné. Nejviditelnější byla změna liturgie. Mše se začaly sloužit nejen latinsky, ale i v národních jazycích. A přehodnocovat se začalo i postavení laiků a role kněze.

„Koncil si uvědomil, že klerikalismus je překážkou plodné pastorace“, říká teolog Karel Skalický. Ten v padesátém šestém emigroval a i díky tomu je jedním z několika Čechů, kteří se koncilu účastnili. Jak se na koncil dostal, vypráví Markétě Šindelářové ve Výzvách přítomnosti.

Odvaha revidovat své klerikální postoje – největší přínos II. vatikánského koncilu

autor: Markéta Šindelářová

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.