Odborník k odvykání kouření
O tom, jak přestat kouřit, co je příčinou toho, že se to někomu povede a jiný s tím má problémy, i jaké následky může mít kouření už od školních let, to všechno byly otázky, které jsme dnes ve Vašem tématu probírali. No a protože je to téma velmi žhavé, což jsme předpokládali, ani jsme se nedivili, že se nám sešla řada telefonátů a také sms, teď se tedy ke slovu znovu dostane doktorka Eva Králíková z První lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Přeji dobrý podvečer.
Eva Králíková: Dobrý podvečer. Škoda, že jsem vás nemohla celý den poslouchat.
No tak doufám, že naši posluchači, kteří by rádi přestali s kouřením, tak poslouchali bedlivě. Teď ale bychom měli shrnout alespoň v těch základních telefonátech nebo v těch dotazech, které se opakovaly. Tak třeba pan Elner, ptá se: Je nějaká hranice škodlivosti kouření? Totiž on prý kouří tak dvakrát týdně jednu cigaretu a při návštěvě hospůdky jednou týdně jich k pivu zvládne 5-6, jinak nekouří. Škodí si nebo je to v mezích normy, jak se ptá?
Eva Králíková: Jednoznačně není hranice a celkem je jedno, kolik kouří. Každá dávka poškozuje, každá cigareta poškozuje a dokonce i pasivní kouření poškozuje, takže bohužel na rozdíl třeba od alkoholu se u tabákového kouře absolutně nedá mluvit o bezpečné dávce. Je tam kolem stovky karcenogenů, řada z nich má bezprahové účinky, to znamená, že teoreticky jedna molekula může něco způsobit a hlavně vliv na cévy, tam stačí úplně malá dávka toho kouře, vůbec není potřeba kouřit moc.
Myslíte, že se dá přestat kouřit tím, že se postupně počet cigaret omezuje?
Eva Králíková: No když člověk není závislý na nikotinu, tak ano, může přestat jakkoliv. Ale pokud je závislý na nikotinu, tak s omezováním cigaret bude mít málo nikotinu, čili bude mít abstinenční příznaky, to znamená bude se trápit, ale přitom pořád kouřit. Takže pro takového člověka je mnohem jednodušší přestat naráz úplně a navždycky.
Další dotaz se týká protinikotinových náplastí. Jedné posluchačce pomohly, druhá tvrdí, nevěřte tomu, je to reklamní trik.
Eva Králíková: Tak protinikotinové náplasti neznám, já znám jenom nikotinové náplasti, které vlastně fungují na principu třeba jako metadon u drogové závislosti na heroinu, kdy se dostává do těla ta droga z jiného zdroje, i když tam je to trochu jinak. Takže vlastně pokrývá nebo zabraňuje vzniku abstinenčních příznaků, čili ten člověk není depresivní, nesoustředěný, nehádá se s manželkou, nemlátí děti, nevýkonný v práci, nevyspalý, úzkostný, nepřibývá na váze, protože má nikotin a má zhruba ty tři měsíce, kdy by ho měl brát, na to, aby změnil ten svůj život, naučil se žít nekuřácky. A nebylo mu přitom tak mizerně.
Vy jste řekla zajímavou věc. Nepřibírá na váze, protože má nikotin. Měl jsem dojem, že když člověk přestane kouřit, takže se lehce změní metabolismus, nebo to je hloupost?
Eva Králíková: No ano, změní se metabolismus, máte pravdu, ale to je právě vlivem nikotinu, protože nikotin mimo jiné zvyšuje bazální metabolismus.
Další posluchačce pomohla přestat kouřit chřipka, následně tedy ona nikotinová žvýkačka. Někteří posluchači uváděli jako metodu zapálit si mentolovou cigaretu, pokud možno víc za sebou a chuť na cigarety je prý přejde. Já myslím, že každá metoda, pokud je účinná, tak může být dobrá.
Eva Králíková: Tak s tím bych rozhodně souhlasila, přestat kouřit jakkoliv je vždycky dobré, ale s mentolovými cigaretami bych to nicméně nikomu nedoporučovala, protože to jsou prostě klasické cigarety, navíc je tam jenom ten mentol a ten má ten vliv, že podráždí chladové receptory v dýchacích cestách, takže vlastně navozuje falešný pocit, že nevdechuju to svinstvo jako před tím a že vdechuji něco chladivého a je to bohužel podvod.
Paní Sylva zase uvádí, že to chce nějaký životní předěl. Od 20. výročí svatby nekouří, teď už bude slavit 32. výročí. Funguje to? Od 1. ledna, zase se nám blíží to datum.
Eva Králíková: No každý den je dobrý k tomu přestat kouřit, klidně to může být i 1. leden, na tom vůbec nezáleží, jestli má někdo výročí. Musí cítit, že prostě chce přestat, že se mu zrovna to datum hodí a tak to cítí.
Poslední způsob, který se proti kouření osvědčil jednomu z posluchačů, je vyzkoušet akupunkturu. Co říkáte tomu?
Eva Králíková: Nic proti tomu, akupunktura nepoškozuje zdraví, nicméně pokud se podíváme do lékařské literatury, tak je to metoda neúčinná, pokud jde o odvykání kouření. To znamená, že má zhruba pětiprocentní úspěšnost. To znamená, že ten pacient byl zrovna, patřil mezi těch pět ze sta, kterým se to s akupunkturou podařilo. Čili pokud tomu někdo věří, chce, přeje si zrovna takto to udělat, klidně, ale sama o sobě to léčebná metoda v případě závislosti na tabáku není.
Paní doktorko, na závěr před rozloučením zkusme tedy zrekapitulovat ten postup. Kudy na to, když člověk opravdu teď třeba možná po našem rozhovoru dospěl k přesvědčení, že už to nelze jinak než přestat s kouřením.
Eva Králíková: No tak lidí, kteří chtějí přestat, je u nás téměř dva miliony a nedaří se jim to, takže především by neměl mít pocit neschopnosti, že se mu to ještě nepovedlo, naopak patří mezi typické kuřáky. No a prostě rozhodnout se k nějakému datu toho nechat a v případě, že je závislý na nikotinu, čili zhruba do hodiny po probuzení si potřebuje zapálit, tak bude mít prospěch z léků, což je buď nikotin a nebo bupropion, to je látka, která je ovšem potřeba napsat na recept.
Nabádá a myslí to tedy s vámi dobře doktorka Eva Králíková z První lékařské fakulty University Karlovy v Praze. Děkujeme, přejeme hezký den.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Národní park povolil apartmánový komplex v srdci Krkonoš, ministerstvo rozhodnutí zrušilo
-
Peníze nepedagogům půjdou od příštího roku nejspíš z kas zřizovatelů. Senát schválil školskou reformu
-
Ovlivní dánské předsednictví Rady EU spor s Trumpem o Grónsko? ‚Kodaň své role nezneužije,‘ říká analytik
-
Kouř z požárů v Sasku je cítit i na severu Čech, možná dorazí až na Vysočinu. Hasiči radí omezit větrání