Obyvatelé obcí poblíž vybuchlého muničního skladu se musí znovu evakuovat

6. prosinec 2014
Zprávy

Policie znovu evakuovala lidi z obcí Haluzice a Lipová na Zlínsku, které leží v blízkosti vybuchlého muničního skladu. V 7 ráno začne také evakuace obcí Vlachovice a Vrbětice, bývalé zbrojovky Vlárské strojírny a vlakové stanice Bohuslavice nad Vláří.

Pyrotechnici našli poškození budovy v areálu. Na střeše objektu poté objevili dělostřelecký granát. Kolem osmé hodiny večer se navíc ozvala další detonace.

Od devíti večer jednala krajská bezpečnostní rada, kterou svolal zlínský hejtman Stanislav Mišák. Přijel na ni také ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj byla evakuace nutná, aby se zajistila maximální bezpečnost lidí.

Krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček po nočním jednání krajské bezpečnostní rady ve Zlíně sdělil, že pyrotechnici budou od rána ze střechy muničního skladu vyprošťovat dělostřelecký granát zaklíněný nad budovou plnou funkčních granátů. Lze to udělat jen ručně.

Krajská policejní mluvčí Monika Kozumplíková uvedla, že pyrotechnici při vstupu do areálu ráno použijí obrněnou techniku a hasičské tanky.

Pokud půjde práce pyrotechniků podle předběžných odhadů, mohli by se evakuovaní lidé vrátit do svých domovů v sobotu večer, dodala Kozumplíková.

Pyrotechnici budou dnes prozkoumávat okolí budovy 11, likvidovat poškozenou munici či ji zajišťovat.

Podle Tkadlečka hrozila destrukce objektu, proto byla další evakuace nezbytná. Uvedl, že opatření je nepopulární, přesto je lepší nařídit tři zbytečné evakuace než ohrozit lidské životy.

Nestačili ani vybalit

Obyvatelé Haluzic a Lipové museli kvůli dalšímu výbuchu muničního skladu ve Vrběticích opustit své domovy už ve středu, vrátit se mohli až dnes odpoledne. Doma ale strávili jen pár hodin.

„Vyhlásili jsme v 18:45 další evakuaci dvou obcí, které už evakuovány byly, z důvodu ohrožení života a zdraví osob,“ potvrdila v pátek večer Českému rozhlasu zlínská policejní mluvčí Milena Kozumplíková.

Starostové dotčených obcí žádné nové detonace neslyšeli. Obyvatele k evakuaci vyzývali obecním rozhlasem, s sebou si mají vzít léky i na několik dní. K dispozici jim byly autobusy a sanitky. Celkem z domu muselo odejít na 1 400 lidí. Hejtmanství pro všechny zajistilo ubytovací kapacity.

Lidem vadí, že nemají žádné informace a vůbec tak netuší, kdy se budou moci vrátit domů.

Areál vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích

Starosta Lipové Miroslav Pála k evakuaci neměl bližší informace. „Pravděpodobně vyhodnotili výsledky z toho dronu a zjistili, že je někde blízko tady v ohrožení obec, tím pádem nastala další evakuace,“ popsal Radiožurnálu. Kolem deváté večer potvrdil, že většina obyvatel už opustila evakuovanou obec.

V rozhovoru pro Českou televizi řekl, že na špatné zabezpečení muničního skladu upozorňoval úřady několik let, ale marně.

„Naše myslivecké sdružení poukazovalo na špatné oplocení areálu a bezpečnost už dlouhé čtyři roky. Bylo to bagatelizováno, samozřejmě, jako že jsou tam kamerové systémy a ploty. Bohužel ty dvě kamerky nebo oplocení to tam bohužel neohlídá,“ prohlásil.

Starosta obce Bohuslavic nad Vláří František Machuča Radiožurnálu řekl, že své domovy bude muset opustit nejspíš 11 lidí. Dodal, že s evakuací už má obec zkušenosti z minulosti.

„V obci je zatím nálada uklidněná, protože Bohuslavice nad Vláří jako takové se to příliš netýká. V minulosti jsme evakuovali nádraží a teď jsme připraveni na to, že budeme evakuovat znova, až dá pokyn policie,“ řekl.

Na Zlínsku se dnes sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Projednat situaci po dalším výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích dorazí premiér Bohuslav Sobotka. Bezpečnostní rada měla původně zasedat ve Vlachovicích, ty budou ale ráno také evakuovány.


Zvětšit mapu
autoři: ČRo , dka , kro | zdroj: ČTK
Spustit audio