Objevitelé, na které svět zapomněl. O neuvěřitelném příběhu manželů Johnsonových teď natočil Jan Svatoš film
Představte si tohle: vyrazíte na cestu do Afriky, v pátek tam potkáte svou spřízněnou duši, v neděli se koná svatba a po zbytek života spolu natáčíte africkou divočinu. Těžko uvěřit, že? To, co zní jako scénář hollywoodského filmu, se ovšem skutečně stalo: manželům Johnsonovým, které nyní pro svět znovu objevil český dokumentarista Jan Svatoš.
Manželé Johnsonovi byli svého času skutečnými celebritami. Pak na ně ale Amerika zapomněla. A jak Jan Svatoš v rozhovoru s Lucií Výbornou připomíná, důvodů pro to byla hned celá řada.
„Zemřeli bez potomků, navíc pocházeli z Kansasu. Třetím faktorem byla samotná Afrika, u níž dodnes nejsme příliš schopni rozlišovat jednotlivé země. To vše vedlo k tomu, že byli téměř zapomenuti,“ popisuje.
Fotografové i objevitelé
Kdo tedy skutečně byli manželé Johnsonovi, kteří inspirovali i autory příběhu o lvici Else? V několika slovech: fotografové, cestovatelé, obchodníci, spisovatelé a milovníci nespoutané přírody. Na začátku století spolu dokázali obrovské věci: pro zbytek světa – a také pro kinematografii – objevili krásy střední a východní Afriky.
Jan Svatoš proto neváhá a Martina Johnsona přirovnává ke Kryštofu Kolumbovi. „Byl objevitel. Probádal vody kinematografie, v nichž dosud nikdo nenatáčel,“ zdůrazňuje. „Jeho první kroky směřovaly ke kanibalům do jižních moří. Nebezpečí a adrenalin ho zřejmě fascinovaly.“
Mezi roky 1921 a 1934 podnikli manželé Johnsonovi pět velkých fotografických expedic. O odvážném páru dobrodruhů i o tom, jak vypadala Afrika před 100 lety, nyní Jan Svatoš natočil film s názvem Archa světel a stínů. Přípravami strávil neuvěřitelných deset let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.