Obcím hrozí škrty investic. Vláda by měla razantně řešit ceny energií, upozorňuje Drahovzal ze Svazu měst a obcí

9. srpen 2022

Nejen domácnosti v těchto dnech řeší, jak si zajistit energie na příští rok. Nakoupit plyn a elektřinu pro chod svých úřadů a příspěvkových organizací musejí i města a kraje. Řada obcí už za sebou má i několik neúspěšných pokusů o získání nových smluv. Situaci probíráme s místopředsedou Svazu měst a obcí a nezávislým starostou Velkého Oseka Pavlem Drahovzalem.

Jak vážná situace podle vás je a s čím se teď obce konkrétně potýkají?

Čtěte také

Jsme v období přípravy nového rozpočtu, čekají nás komunální volby a řada starostů potřebuje připravit agendu do dalšího funkčního, respektive rozpočtového, období. A nevědí, za jaké ceny budou energie od 1. 1. příštího roku. Samozřejmě to ovlivňují i investiční akce, protože čím více dáte na provoz, tím méně můžete investovat.

Musíte jako starosta počítat s tím, že se budou muset škrtat investice?

Bohužel i s tím se musí do budoucna počítat, protože vývoj energií, respektive jejich cen, je tak dynamický, že se to mění z měsíce na měsíc, a může se stát, že v horizontu dvou měsíců město přistoupí ke škrtání investic, aby mělo na provoz.

Řešíte tuto situaci s ministerstvem průmyslu a obchodu? Rýsuje se nějaké řešení, které by obcím pomohlo?

Vládě jsme adresovali, že by bylo vhodné zvažovat buď nějakou formu kompenzací, zpětným proplácením, nebo nějakou formu tarifu pro komunální služby. Přece jenom to jsou veřejné prostředky a nesvítíme pro komerční účely. Když vezmeme veřejné osvětlení nebo školy, tak jsou to energie, které používají naši občané, a ve chvíli, kdy je nebudeme schopni platit, může to dost zásadně dopadnout na kvalitu služeb. A my si nemůžeme dovolit, aby takovéto instituce ve městech a obcích nefungovaly.

A odezva ze strany vlády?

Bohužel není žádná. Na přelomu srpna a září bychom chtěli znovu apelovat, aby to razantně řešila, abychom od 1. ledna 2023 věděli, na čem jsme, jak můžeme stavět své obecní rozpočty.

autoři: Jan Pokorný , prh
Spustit audio

Související