O přístupu k internetu bych se ráda bavila jako o veřejném statku, říká Marta Nováková

Vrací se komunisté k moci? To je slovní spojení, které v posledních dnech často zaznívá. Z vlády s podporou komunistů není nadšená ani ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, nicméně její pohled je pragmatický. „Země potřebuje konsenzuální rozhodování o klíčových věcech,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Komunisté svou podporu vlády podmiňují priority, z nichž některé spadají pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Jde například o zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou.

„Strategický majetek by měl být v rukou státu, je to společné bohatství, ke kterému by měl mít občan každé země stejný přístup,“ říká s tím, že za takový majetek považuje vodu, energii, ale také přístup k internetu, o kterém by se ráda bavila jako o veřejném statku.

Důvěra v současné vedení ČEZu je velmi nízká, říká minoritní akcionář Michal Šnobr

ČEZ (ilustrační foto)

Přichází nová éra energetiky a vliv politiků by se měl snižovat – stát by se měl zaměřit na efektivní spravování společnosti, nikoli přerozdělování v dozorčí radě, která pak nefunguje. Takový je názor minoritního akcionáře ČEZu Michala Šnobra, který patří k dlouhodobým kritikům současného vedení společnosti.

K nejdůležitějším a také zřejmě nejkontroverznějším tématům vlády bude rozhodování o výstavbě nových jaderných bloků.

„Je zcela zřejmé, že jaderná elektrárna je z pohledu skladování paliva ta nejvýhodnější varianta, nejméně výhodná je ale z pohledu investice do výstavby a do bezpečnosti,“ říká.

Zdůrazňuje také, že ve strategickém záměru je nalézt cestu k zahájení výběrového řízení na dostavbu jaderných bloků. To by mělo být financované přes ČEZ.

autoři: Jan Moláček , prh
Spustit audio