Energie nad zlato II
Odpady z jídelen či spadané listí. Obec Kněžice si už 16 let vyrábí energii z vlastních zdrojů
Konec některých dodavatelů energií a rostoucí ceny plynu zaskočily stovky obcí v Česku. Ne tak malou vesnici Kněžice na východním okraji Středočeského kraje. Už 16 let je energeticky soběstačnou obcí. Elektřinu i teplo vyrábí z bioplynu, který vzniká mimo jiné taky z bioodpadu z kněžických kuchyní a zahrad. Za teplo tak zhruba 500 tamních obyvatel platí stále stejně.
„Nějakých 310 korun za gigajoul. Držíme to celých 16 let a budeme se to snažit udržet, pokud nás nezačnou úplně válcovat provozní náklady,“ vysvětluje starosta Kněžic Milan Kazda. Nacházíme se v areálu bioplynové stanice a máme výhled na tři betonové válce. Ten nejbližší a zároveň nejvyšší je zakrytý zelenou plachtou, která tvoří kopuli.
Čtěte také
Srdce zařízení
„Na fermentoru je integrovaný plynojem, ten je pod tou zelenou kopulí. Fermentor má průměr 22 metrů a 9 metrů výšku. Je to to srdce celého toho zařízení,“ ukazuje starosta, kde se fermentují rostlinné a živočišné zbytky.
„Třeba krev z jatek se k nám může vozit. Odpady z restaurací a jídelen, obsahy septiků a žump a čistírenské kaly. Sem do toho drtiče jdou třeba prošlé brambory, zelenina, posekaná tráva, spadané listí, ovoce ze zahrad...,“ vyjmenovává. Bioplyn potom sestavou trubek přechází do výrazně hlučné budovy, ve které je strojovna.
Voda ohřátá při výrobě elektrické energie z bioplynu tady v Knežicích stačí třeba na teplou sprchu nebo na umytí nádobí. Od září do května ale lidé ještě své domy vytápí a k tomu jim slouží centrální kotelna.
Otočíte knoflíkem a jedete
Jak hodnotí celý systém obyvatelé obce? „Pohodlí,“ usmívá se pan Josef. „Nemusíme chodit na dříví, nemusíme vynášet popel...“ Spokojená je i paní Gabriela: „Přijdete domů otočíte knoflíkem a jedete. Nevýhody by to mělo jedině, kdyby člověk neměl alternativní zdroj tepla, kdyby se náhodou něco stalo.“ V záloze má proto i krbová kamna na dřevo.
Blížíme se k nové kněžické ulici s novými rodinnými domy. Vedle ní stojí dřevem opláštěná budka – nová kotelna. „Je tady obrovský rozdíl především v technologii. Když má kotel palivo a vybraný popel, tak v podstatě u něj nikdo nemusí být. Pokud je nějaký problém, tak pošle sám esemesku.“
Do budoucna více energie ze slunce
V kotlích obec spálí přibližně 550 tun štěpky ročně, z toho minimálně deset tun je z vlastních zdrojů. „Využíváme náletové dřeviny a ořezy stromů,“ popisuje starosta. Ne všechen odpad ale mohou v obci využít. „Komunální odpad ani nebezpečný odpad neumíme, to se musí všechno odvézt pryč,“ dodává.
Kněžičtí by taky chtěli víc využívat energii ze slunce. Solární panely tu zatím mají dvě domácnosti. Do budoucna by mohly přibýt ale taky třeba právě na střeše nové kotelny.
Čtěte také
Obec se záložním zdrojem
Aktivně přistoupila k zajištění energie z vlastních zdrojů také malá vesnice Mikolajice na Opavsku. Před pár lety si pořídila mikroelektrárnu, která zvládne z dřevěných pelet vyrobit teplo i elektřinu. Případné přebytky ukládá do bateriového úložiště. To obec využívá i na skladování energie ze solárních panelů. Zatím v Mikolajicích energii z obnovitelných zdrojů čerpá obecní úřad, hasičská zbrojnice a obchod.
Jaké má zatím obec s provozem mikroelektrárny zkušenosti, ve vysílání přiblížil starosta Mikolajic Martin Krupa. Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Energie nad zlato: Jak se rodiny připravují na skokový růst cen energií
Ceny energií strmě rostou a některé domácnosti se musí nenadálé situaci přizpůsobit. Poslouchejte týdenní seriál o dopadech růstu cen energií na životy lidí vždy v 8:50.
-
Podpora domácností nesmí motivovat k vyšší spotřebě energií. Krize je i klimatická, říká Richterová
Česká pirátská strana přichází s návrhem pomoci domácnostem s vyššími cenami energií plošným příspěvkem ve výši 400 až 800 korun. Jak a podle čeho by byl odstupňován?
-
Zavře Rusko přívod plynu do Evropy? Možná nás čeká velká zkouška, vyloučit nelze nic, říká odborník
Spojené státy a Británie oznámily zákaz dovozu ruské ropy. Co to bude znamenat pro Česko? A co když Rusko přestane do Evropské unie dodávat plyn?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.