40 let od premiéry Nemocnice na kraji města

Nemocnice na kraji města byla málo angažovaná. A tak se stal primář Sova členem KSČ

6. listopad 2018

Největší audioportál na českém internetu

Primář Sova a doktor Cvach | Foto: Česká televize, ©

Jaroslav Dietl často psal seriály z konkrétního prostředí. V první polovině 70. let to bylo třeba hornictví nebo samoobsluha. Dalo by se říct, že nemocnicí si chtěl spravit chuť. Téma nabídl sám, potože ho důvěrně znal. Měl nemocné kyčle a ortopedii znal jako pacient. Než začal na scénáři k Nemocnici na kraji města pracovat, vydal se navíc poznat nemocniční prostředí i z pohledu lékaře – do nemocnice v Mostu. Pozval ho tam doktor Ihor Elyjiw.

„Měl přítele sportovního lékaře. Ten nás oba pozval, abychom se přijeli podívat a prohlédli si nemocnici od půdy až po sklep,“ vzpomíná manželka Jaroslava Dietla Magdalena. Ta dostala za úkol sledovat hlavně detaily. „Co se tam pije, zda se jí na pokojích, kdo se s kým baví… takové drobnůstky, kterých si spíš všimne žena.“

S manželem byli v mostecké nemocnici v květnu 1976. Původně si naplánovali týden. Nakonec ale tolik času ani nepotřebovali. „Když Jaroslav zjistil, jak operace a příprava na ni probíhají, a seznámil se s některými lékaři, prohlásil: ‚Nejradši už bych jel domů a začal psát!‘“

Jaroslav Dietl se zajímal nejen o provozní věci, ale i o lidské osudy jednotlivých lékařů. Například lékařky Ireny Marsové se velmi detailně ptal na její začátky v medicíně. 

Když přišel, všichni se s ním chtěli vyfotit. Byl ale velmi skromný. Stoupl si do rohu operačního sálu a nechtěl se ani dívat. Říkal, že nasává atmosféru.
lékařky z nemocnice v Mostě

„Ptal se i na to, zda jsem jako žena byla na chirurgii vlídně přijata. Řekla jsem, že od kolegů ano, ale primář mi řekl, že jsem žena a že to určitě nebudu moct dělat, protože nebudu mít dost síly. Navíc jsem prý moc hezká na to, abych se vdala. A vdaná žena už prý na chirurgii vůbec nemá co dělat.“

Paní doktorka pak byla velmi překvapená, když v seriálu viděla téměř totožný rozhovor primáře Sovy s nastupující lékařkou Čeňkovou. 

Lékařky Irena Marsová a Martina Pelichovská z mostecké nemocnice

Nemocnice v ohrožení

Autor rozdělil příběhy pacientů i lékařů do třinácti dílů. Vedení Československé televize z nich ale příliš nadšené nebylo. 

„Tehdejší komunistické vedení televize jednoznačně fandilo seriálům z dělnického nebo zemědělského prostředí,“ připomíná vedoucí výrobního štábu seriálu Ivo Mathé. „Když Jaroslav Dietl přišel se seriálem o lékařích, nevzbuzovalo to v nich nadšení.“

Nemocnice na kraji města podle Magdalény Dietlové

Magdaléna Dietlová

Hostem pondělního (29.11.) Setkání Hosta do domu byla novinářka, podnikatelka a bývalá rozhlasová hlasatelka Magdaléna Dietlová.

Příběh byl málo angažovaný. Psala se 70. léta a v Československu vládla tuhá normalizace. Nestačil bodrý ředitel velké fabriky, ani sympatický předák party montérů. Musely se proto přidat scény, z nichž je patrné, že primář Sova je v KSČ a dělá patrona svazákům. 

Projekt se nakonec podařilo uhájit a v dubnu 1977 se začalo natáčet.

Hledáme nejlepší hlášku seriálu

Nemocnice na kraji města se u Čechů zapsala i svými neotřelými hláškami. Některé jsou geniální, jiné jednoduše vtipné. A my celý týden hledáme tu nejlepší. Poslechněte si je zde a hlasujte!

autoři: Jan Herget , als