SERIÁL

3) Šila jsem pacientovi nohu, vzpomíná Eliška Balzerová na přípravu na Nemocnici na kraji města

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eliška Balzerová v Nemocnici na kraji města

Přesně před 40 lety se zrodil kult. Na televizních obrazovkách se poprvé objevily postavy z Nemocnice na kraji města. A jak se vlastně seriál natáčel?

Vzpomínáte na začátek prvního dílu slavné Nemocnice? Modrý žigulík a sanitka v něm projíždějí moderním sídlištěm a mají mosteckou SPZ. Natáčelo se ale jinde – například tenhle záběr na pražských Petřinách.

„Areál dnešní zemědělské univerzity v Suchdole představoval areál nemocnice. Staré Jinonice zase prostory vesniček v severních Čechách,“ prozrazuje Ivo Mathé, tehdejší vedoucí výrobního štábu.

Velkou záhadou je vesnička Týniště, kam kvůli svým problémům s alkoholem za trest odešel pracovat primářův syn Karel. Filmaři totiž ve skutečnosti vůbec neopustili Prahu. Natáčeli ve Stodůlkách, kde se dnes nachází sídliště i stanice metra. 

Šití nohou i resuscitace

Do Mostu se ale štáb přesto podíval. V tamní nemocnici totiž herci absolvovali stáže. Například Eliška Balzerová se během nich živě zajímala o to, co se na operačním stole děje. „Dávala jsem stranou roušky, uklízela jsem… a pan primář mi říká: ‚To je vidět, že je u ponku ženská. My chlapi tady máme vždycky děsnej binec‘,“ vzpomíná herečka. Měl v ni ale takovou důvěru, že jí dokonce v závěru operace dovolil sešít pacientovi kůži. 

Úmrtí Karla Högera, který původně hrál primáře Sovu, mě velmi zasáhla. Byl skvělý kolega a velmi pokorný. Na place zahrál tak, že jsem na něm mohla oči nechat.
Eliška Balzerová

O správný výcvik herců se tehdy starala i lékařka z oddělení ARO Irena Marsová. „Nejvíc jsem se potkávala s Janou Štěpánkovou, která hrála anesteziologa. Ukazovala jsem jí drobnosti, které dělaly často sestry a které docela dobře zvládala.“

Nemocnice na kraji města podle Magdalény Dietlové

Magdaléna Dietlová

Hostem pondělního (29.11.) Setkání Hosta do domu byla novinářka, podnikatelka a bývalá rozhlasová hlasatelka Magdaléna Dietlová.

Další zážitek s herci popisuje lékařka Martina Pelichovská: „Jeden z pacientů se dostal do srdeční zástavy a bylo nutné ho okamžitě resuscitovat. V té době se tam vyskytovali i paní Štěpánková s panem Vinklářem a viděli resuscitaci v akci. Zpětně to v nich zanechalo velký dojem.“

Stejnou situaci pak herci museli zahrát i v seriálu. Bylo to pravděpodobně poprvé, kdy se na obrazovkách Československé televize objevila resuscitace. I když jen zahraná. 

A Martina Pelichovská, dlouholetá primářka oddělení ARO nemocnice v Motole, tuto scénu hodnotí kladně. „Scéna byla sehrána velmi dobře. Musí se to ale hodnotit s ohledem na dobu vzniku seriálu,“ připomíná. 

Hledáme nejlepší hlášku seriálu

Nemocnice na kraji města se u Čechů zapsala i svými neotřelými hláškami. Některé jsou geniální, jiné jednoduše vtipné. A my celý týden hledáme tu nejlepší. Poslechněte si je zde a hlasujte!