40 let od premiéry Nemocnice na kraji města

Jaroslava Dietla k legendárnímu doktoru Štrosmajerovi inspiroval skutečný lékař, vzpomíná scenáristova manželka

Zkušený primář Sova, mladá doktorka Čeňková nebo těžce zraněný hokejista Rezek. Na den přesně vstoupily tyto postavy do života lidí v Československu. A zůstaly v něm dodnes. Přesně 5. listopadu 1978 viděli televizní diváci první díl seriálu Nemocnice na kraji města. 

„Primář je starej pedant, já jsem zase starej sprosťák, sekundář Blažej vás bude od první minutky svádět a Cvach je asi takovej chirurg, že bych jeho ručičkám nesvěřil ani obřízku jezevčíka,“ představil svým osobitým stylem sestavu ortopedického oddělení doktor Štrosmajer.

Pro vytvoření jeho postavy Jaroslava Dietla inspiroval jeden z lékařů nemocnice v Mostě, kde scenárista nějaký čas studoval nemocniční prostředí. „Potkal chirurga, který šel z operačního sálu a něco u toho trousil. A to ho zaujalo. Řekl: tohohle si musím pamatovat! Bude to ostrý, starší doktor a bude ho hrát Kopecký,“ směje se při vzpomínce scenáristova žena Magdalena Dietlová. 

A kdo byl tímhle rázným lékařem? Prozrazuje to lékařka Martina Pelichovská, která v 70. letech pracovala v mostecké nemocnici.

Psát seriál z nemocničního prostředí si Jaroslav Dietl sám vybral. Na rozdíl od jiných případů, kdy mu byla témata vnucena.
Magdalena Dietlová

„Předobrazem doktora Štrosmajera byl náš vzácný kolega doktor Šmrha. Byl zástupce primáře na gynelogickém oddělení a miláček všech žen. Všechno, co bylo řečeno – Štrosmajerovy bonmoty, hlášky, vtipné výroky – to byl celý pan doktor Šmrha,“ vzpomíná.

Sova kraluje

Protipólem doktora Štrosmajera byl doktor Cvach, úlisný teoretik, který měl problém trefit se pacientovi jehlou do žíly. Josef Vinklář zahrál Cvacha tak věrohodně, že lidé po zhlédnutí seriálu začali místo slova „tlachání“ používat slovo „cvachání“.

Nemocnice na kraji města podle Magdalény Dietlové

Magdaléna Dietlová

Hostem pondělního (29.11.) Setkání Hosta do domu byla novinářka, podnikatelka a bývalá rozhlasová hlasatelka Magdaléna Dietlová.

Další doktor, Arnošt Blažej, byl milovník žen a rychlých aut. Hrál ho Josef Abrhám, který pro Radiožurnál zavzpomínal, jak se mu při natáčení v 70. letech jezdilo tehdy vzácnou hondou. „Jezdil jsem s tím rád, nedělalo mi to problém,“ vybavuje si.

Nad všemi postavami ovšem kraluje veskrze kladná postava primáře Sovy. Do jeho replik vložil Jaroslav Dietl mnoho moudrosti.

Aby žena začala být milá na svět

A co ženské postavy? Kromě hlavní hrdinky, doktorky Čeňkové, jsou další hlavní ženské postavy v seriálu spíše nesympatické: například snacha primáře Sovy nebo sestra Huňková. Magdalena Dietlová vysvětluje, pro Jaroslav Dietl tyto postavy do seriálu napsal.

„Ukazoval svůj názor, který na tyto typy žen měl. Že žádná žena není od narození nesympatická nebo protivná. jen ještě nenašla muže, který by ji načal takovým způsobem, aby se otevřela a začala být milá na svět kolem sebe.“

Hledáme nejlepší hlášku seriálu

Nemocnice na kraji města se u Čechů zapsala i svými neotřelými hláškami. Některé jsou geniální, jiné jednoduše vtipné. A my celý týden hledáme tu nejlepší. Poslechněte si je zde a hlasujte!

autoři: Jan Herget , als
Spustit audio