Nemocnicím chybí dárci krve. Motivovat k odběru může SMS s informací, komu krev pomohla, říká primářka

7. leden 2023

Velký počet pacientů a vánoční svátky zapříčinily, že se některé nemocnice potýkaly s nedostatkem krve. Zásoby byly naštěstí rychle doplněny, nedostatek dárců ale začíná být alarmující. Podle Červeného kříže jich chybí minimálně 60 000. „Velkou motivací pro brněnské dárce krve by teď ale kromě samotné myšlenky mohlo být i to, že se dozvědí, komu jejich krev pomohla,“ přibližuje primářka transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno Hana Lejnarová.

Proč je tak velký nedostatek dárců?

Odběrových míst v posledních letech neúměrně přibylo. V důsledku toho mají státní nemocnice nových dárců výrazně méně. Jde o alarmující trend, který bude nutné nějakým způsobem v dalších měsících a letech řešit.

Čtěte také

Jak přesvědčit nové dárce, aby darovali krev?

Neustále přemýšlíme o tom, jaké benefity bychom mohli dárcům nabídnout. Protože jsme ale státní zařízení, držíme se určitých etických zásad a volíme méně křiklavé cesty oslovování dárců. Výzev typu přijďte, něco dostanete, se snažíme zdržet a skutečně se snažíme dárce nalákat spíše na vlastní myšlenku darování krve, na podstatu věci.

Novinkou ve Fakultní nemocnici Brno jsou nyní dárcovské SMS, kterými informujeme v okamžiku, kdy je krev dárce použita k léčbě. Jsme v České republice prvním zařízením transfuzní služby, které podobnou službu poskytuje, a máme na to velmi pozitivní ohlasy. Málokdo z dárců totiž tuší, že jedním odběrem pomůže hned několika pacientům.

Jak se krev po odběru zpracovává? A co je nutné udělat pro to, aby se člověk stal dárcem? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Štěpán Pokorný , opa
Spustit audio

Související