Nemocnicím chybí dárci krve. Motivovat k odběru může SMS s informací, komu krev pomohla, říká primářka
Velký počet pacientů a vánoční svátky zapříčinily, že se některé nemocnice potýkaly s nedostatkem krve. Zásoby byly naštěstí rychle doplněny, nedostatek dárců ale začíná být alarmující. Podle Červeného kříže jich chybí minimálně 60 000. „Velkou motivací pro brněnské dárce krve by teď ale kromě samotné myšlenky mohlo být i to, že se dozvědí, komu jejich krev pomohla,“ přibližuje primářka transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno Hana Lejnarová.
Proč je tak velký nedostatek dárců?
Odběrových míst v posledních letech neúměrně přibylo. V důsledku toho mají státní nemocnice nových dárců výrazně méně. Jde o alarmující trend, který bude nutné nějakým způsobem v dalších měsících a letech řešit.
Čtěte také
Jak přesvědčit nové dárce, aby darovali krev?
Neustále přemýšlíme o tom, jaké benefity bychom mohli dárcům nabídnout. Protože jsme ale státní zařízení, držíme se určitých etických zásad a volíme méně křiklavé cesty oslovování dárců. Výzev typu přijďte, něco dostanete, se snažíme zdržet a skutečně se snažíme dárce nalákat spíše na vlastní myšlenku darování krve, na podstatu věci.
Novinkou ve Fakultní nemocnici Brno jsou nyní dárcovské SMS, kterými informujeme v okamžiku, kdy je krev dárce použita k léčbě. Jsme v České republice prvním zařízením transfuzní služby, které podobnou službu poskytuje, a máme na to velmi pozitivní ohlasy. Málokdo z dárců totiž tuší, že jedním odběrem pomůže hned několika pacientům.
Jak se krev po odběru zpracovává? A co je nutné udělat pro to, aby se člověk stal dárcem? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Plazma lidí, kteří prodělali covid-19, může zachraňovat životy. Nemocnice teď shánějí její dárce
České nemocnice stále shání nové dárce takzvané rekonvalescentní plazmy. Tu mohou darovat lidé vyléčení z onemocnění covid-19.
-
Zájem o darování kostní dřeně klesl na polovinu. V Olomouci vyrazí za novými dárci mobilní tým
V posledních dvou letech výrazně klesl počet zájemců o darování krvetvorných buněk. Ty jsou přitom zásadní například pro lidi s leukémií.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Politoložka: Válku na Ukrajině teď nechce ukončit ani Moskva, ani Kyjev, ani Evropská unie
-
Ožívá kauza podvodu v tajné službě za 190 milionů korun, v podezření je bývalý špičkový špion
-
Indie zrušila víza všem Pákistáncům, do úterý musí opustit zemi. Islámábád udělá to samé
-
Antimonopolní úřad zamítl stížnost proti tendru na Dukovany. ČEZ může s Korejci uzavřít finální smlouvy