Největší tlak každý vytváří sám na sebe, říká sportovní psycholog. Jak jsou důležití mentální kouči?
Letní olympijské hry v Paříži jsou minulostí. Čeští reprezentanti slavili zisk pěti medailí. Zlato v nich totiž vybojovali rychlostní kanoisti Fuksa s Dostálem, tenisté Siniaková s Macháčem v mixu, bronzoví byli oštěpařka Ogrodníková a tým kordistů. Některým dalším favoritům nebo obhájcům olympijských medailí se ale tolik nedařilo. „Obhajování obecně není jednoduché, všichni ostatní se na vás připravují, čtou vaši hru,“ vysvětluje sportovní psycholog Václav Petráš.
Čtěte také
Co zažívají sportovci, kteří do soutěží vstupují jako favoriti?
Je to specifická pozice, ale možná je potřeba ocenit právě to, že byli v pozici obhajoby. Jsou to sportovci, kteří jsou mentálně výborně vybavení, bohužel tlak a okolnosti závodu vedou k tomu, že nejsou schopni předvést těch svých sto procent, které v předchozí situaci byli schopni předvést.
Jak důležití jsou pro přípravu mentální kouči? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Byla to fantastická soutěž! Není to pro mě konec, budu se bít dál, ujišťuje oštěpař Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch medaili na olympiádě neobhájil. Skvělou formu ale potvrdil výkonem 88 metrů a 50 centimetrů, který by mu Ještě na minulé olympiádě v Tokiu stačil na zlato.
-
Zlatý Dostál: Když vidím ve vodě rybu, věřím, že závod dobře dopadne. Teď mi přinesli štěstí amuři
Olympijské zlato vybojoval i kajakář Josef Dostál. V cíli ho čekala náruč jeho snoubenky kajakářky Anežky Paloudové. O čem si povídají, když společně chodí na ryby?
-
Hrdina dne. Poslechněte si silné příběhy z olympijských her
Silné příběhy olympijských her. Poslouchejte seriál Radiožurnálu od pondělí do pátku v čase 8:50.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.