Pokud máme podklady, zakázat stavět v záplavových oblastech nelze, říká vedoucí stavební úřadu
Stavební úřady v Česku od roku 2002 povolily a zkolaudovaly v záplavových oblastech tisíce rodinných domů. Letošní povodně přitom způsobily třeba na Krnovsku škody za miliardy korun. A lidé se chystají opět stavět. „Ve stoleté vodě záplavového území jsme limitovaní stavebním zákonem, respektive zákonem o vodách, který tam umožňuje za určitých podmínek stavět,“ objasňuje vedoucího krnovského stavebního úřadu Jakub Volek.
Související
-
Meteorolog: Povodně byly předpovězeny velmi dobře. Příroda ale někdy dokáže být silnější než my
Část republiky stále trápí vydatné srážky. Nakolik se meteorologům a hydrologům podařilo předpovědět průběh povodní? A kdy budeme z nejhoršího venku?
-
Lída Rakušanová: Světlé stránky povodní
Mohou být katastrofy, jako jsou povodně – kdy lidem hrozí ztráta střechy nad hlavou a někdy i života –, vůbec k něčemu dobré? Není to vlastně rouhání, tak uvažovat?
-
Opravy po povodních od státu by trvaly moc dlouho, tak jsme silnici udělali sami, říká starostka
Při povodních před měsícem zemřelo nejméně pět lidí. Jedna z obětí je z Kobylé nad Vidnavkou, obce, která leží v okrese Jeseník v Olomouckém kraji.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.