Nejhorší, co může operátor zažít, je bezmoc, říká Tereza Fliegerová. Dnes je Evropský den linky 112
Volali jste někdy na linku 112? Podle statistik během jediné 12hodinové směny operátor na lince odbaví 144 hovorů. „Budete-li na linku volat, je pro nás nejdůležitější vědět místo. Protože se může stát cokoliv: hovor může vypadnout, můžete ztratit signál… Až pak potřebuji vědět další věci,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou Tereza Fliegerová. Působila 11 let jako operační důstojník linky 112 a dnes je tiskovou mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.
Co zažívají operátoři na lince 112? Poslechněte si celý rozhovor
Nejhorší, co prý může operátor na lince 112 zažít, je bezmoc. „Například když lidi nevědí, kde se nachází, a něco se jim děje. Já jim chci pomoct, ale nemám jak,“ přiznává Tereza Fliegerová.
Operátorem může být někdo, kdo má touhu pomáhat lidem. Koho to naplňuje.
Tereza Fliegerová
Za zneužití linky 112 hrozí pokuta
Mimochodem, skoro 90 procent hovorů, které operátoři na lince 112 odbaví, patří mezi takzvaně „zlomyslné hovory“. Buď jde o prozvonění (ať už úmyslná, nebo neúmyslná), nebo o výsledek dětské hry s mobilem. A jindy může mít volající vysloveně zlý úmysl. V tom případě dotyčnému hrozí postih.
Na linku 112 je možné zavolat i mobilem bez sim karty. Stačí signál jakéhokoliv operátora

Zavolat o pomoc na číslo 112 můžou lidé i mobilem bez sim karty. Jen v loňském roce operátoři v Olomouckém kraji přijali zhruba 146 tisíc hovorů. A jsou připraveni pomáhat i neslyšícím.
„Záleží na tom, zda zneužije pouze tísňovou linku, nebo jestli zneužije celou jednotku, tedy zda vyjedou hasiči. V obou případech může být výše pokuty až 200 tisíc korun,“ varuje Tereza Fliegerová.
A neustále se prý pracuje na zdokonalování technologií, které takového volajícího dokážou lokalizovat i na přeplněném náměstí.
Pomáhají i moderní technologie
Moderní technologie hrají v práci záchranářů stále významnější roli. Například lokalizační GPS funkce v chytrých telefonech mohou záchranářům jejich práci výrazně usnadnit. „Program, který využíváme při příjmu tísňového volání, má tu možnost, že pokud nám člověk nahlásí GPS souřadnice, zadáme si je do programu a víme přesně, kde se člověk nachází.“
A zkušenost už mají záchranáři i se systémem eCall, který po nehodě umí automaticky přivolat na místo pomoc. „Při nárazu v určité rychlosti vyvolá eCall sám linku 112. Auto nám pak samo nahlásí, že vozidlo mělo nehodu a hovor se spojí do kabiny. Pak mohu mluvit přímo s řidičem,“ popisuje Tereza Fliegerová.
Na lince 112 prý operátoři nejčastěji řeší právě dopravní nehody, ale také požáry a zdravotnické problémy. „Ovšem s tím, že v případě zdravotnických problémů se volání přepojuje na linku 155.“
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Víc takových střelců.‘ Útok na fakultu podle žalobce schvaloval muž, který kandidoval za Okamurův Úsvit
-
Příměří na Ukrajině: Putin si hraje s časem a čeká, že ji bude moci ještě nějak ,semlít’, podotýká analytik
-
‚Památník není válečným hrobem.‘ Česko odpovědělo Rusku na nótu kvůli soše maršála Koněva
-
Armáda nabere přes 50 000 dobrovolníků měsíčně, tvrdí Putin. Ztráty se můžou blížit milionu