Nejdražší mistrovství světa ve fotbale v historii. Proč je šampionát v Kataru obrovskou zátěží pro klima?
Fotbalový šampionát se nemusí konat v zemi, kde je příliš horko na to, aby se tam dalo hrát, kritizují odborníci

Fotbalový šampionát se nemusí konat v zemi, kde je příliš horko na to, aby se tam dalo hrát, kritizují odborníci (2. díl z 5)
První fotbalové mistrovství, které se koná na Blízkém východě a podle organizátorů má jít o první šampionát FIFA, který je uhlíkově neutrální a udržitelný. „Je těžké mluvit o udržitelném sportu, když musíte ochladit pomocí klimatizace celé stadiony, aby bylo pro sportovce bezpečné tam soutěžit,“ popisuje atletka Rikke Rønholt Albertsen z Dánského olympijského výboru. „FIFA se tak rozhodla, ale mohla vybrat místo, kde panuje příhodnější klima pro venkovní sport,“ dodává.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.