Nedostatek policejních vyjednavačů v ČR
Policie nemá dostatek vyjednavačů, kteří řeší závažné případy vydírání s rukojmími nebo pokusy o sebevraždu. Ti často sehrávají klíčovou roli při záchraně lidských životů. Podle pokynu policejního prezidenta Jiřího Koláře by v každém okrese měl být přesně stanovený počet specialistů na krizovou komunikaci. Počet vyjednavačů by se tak ale musel zdvojnásobit a sehnat kvalitní odborníky není jednoduché. Zjistil to reportér Jan Hrbáček.
V České republice je 77 okresů a stejný počet policejních správ. V rámci policie ale dnes pracuje pouze osmdesátka vyjednavačů, kteří se snaží odradit vyděrače držící rukojmí a sebevrahy od dokonání jejich úmyslu. Drtivá většina z nich navíc působí ve specializovaných složkách, v Útvaru rychlého nasazení a zásahových jednotkách. Základní prioritou je přitom rychlost, s jakou vyjednavač vstupuje do děje. Než ale dorazí specialista z kraje, může být už mnohdy pozdě. Policejní prezident Jiří Kolář proto vydal pokyn. V každém okresním městě by měli být dva vyjednavači.
Jiří Kolář: Protože pro nás je důležitá i rychlost zahájení tohoto úkonu. Ti lidé řeší nestandardně tu svou životní situaci a já mám za to, že to lidské slovo je rozhodující.
Kolářovi dává za pravdu i jeden z předních policejních vyjednavačů Miroslav Heneš.
Miroslav Heneš: Největší problém pro vyjednavače vždycky je dostat se na místo. A když budou na okrese, bude všechno tím pádem jednodušší.
Jenže zajistit příslušný počet policistů, kteří mají zkušenosti s krizovou komunikací, není jednoduché. Zhruba dvakrát do roka probíhá školení, kterého se zúčastní asi dvacítka ochránců zákona. 60 až 70 % v něm uspěje. V drtivé většině ale tito policisté neoplývají vzděláním v oboru psychologie. Heneš v kostce přibližuje hlavní aspekty, které policie od budoucích vyjednavačů požaduje.
Miroslav Heneš: Osobnostní zralost a životní zkušenosti. Určitou schopnost empatie, vcítit se do myšlení pachatele. Žádné specifické vzdělání pro vyjednavače nepožadujeme.
Psycholog Karel Humhal míní, že policejními vyjednavači by se měli stávat lidé s hlubším psychologickým vzděláním. Náročnost práce vyjednavače přitom srovnává s nároky na svoji profesi klinického psychologa.
Karel Humhal: Když chceme vykazovat nějaký výkon, který se jmenuje systematická psychoterapie, tak k tomu musíme mít speciální zkoušky a projít speciálním dlouholetým školením. To školení je minimálně třeba pětiletý nebo tak.
Policejní prezident Kolář ale namítá, že i policista bez psychologického vzdělání dokáže v prvních okamžicích vyjednávání uspět.
Jiří Kolář: Čas od času zjistíme, že vztah důvěry je schopen navázat i velmi zkušený policista, který vůbec nemá psychologické zaměření. Takže já bych to nezužoval jen na ně. My jsme mnohokrát dosáhli toho, že prostě člověk, který se k něčemu rozhodl, tak od toho upustil, ať už to byla situace, kdy měl například v ruce odjištěný granát a my jsme s ním diskutovali několik hodin. Tady bylo nebezpečí, že ani ta ruka už nemůže vydržet.
Například vedení zlínské policejní správy už vybralo několik adeptů na budoucí vyjednavače. Policejní ředitel Bedřich Koutný k tomu říká.
Bedřich Koutný: Jeden až dva na takovém velkém okrese by měli být. Takže jestli je pravda, že my to použijeme jednou za opravdu za rok, a možná ani to ne, jo? Ale přece jenom asi je dobré mít takového člověka trošku více erudovaného. S těma lidma, které jsme vybrali, tak se začíná pracovat.
Policejní vyjednavači v loňském roce asistovali zhruba u dvacítky závažných případů únosů, vydírání, pokusů o sebevraždy a domácího násilí, kdy se násilníci zabarikádovali v bytě a hrozili smrtí svých blízkých. Svoji roli sehráli i v případech takzvaného olomouckého a kyanidových vyděračů. Několikrát už museli zasahovat i letos. Miroslav Heneš, který je příslušníkem Protiteroristické jednotky útvaru rychlého nasazení o své práci říká.
Miroslav Heneš: Vyjednáváte různými způsoby. Tváří v tvář, po telefonu, v různých spojovacích prostředcích. Ale samozřejmě, že vyjednávání je i korespondenční. Tyhle možnosti jsme si v loňském roce zkusili a je to docela dobře možné.
Za práci vyjednavače nejsou žádné zvláštní příplatky. Zvyšuje se jim pouze takzvané osobní ohodnocení. Vyjednavači přitom mnohdy riskují život nebo svoje zdraví. Psycholog Humhal připomíná kolegu, který před časem nedokázal přesvědčit sebevraha od jeho záměru skočit z Nuselského mostu. Od té doby se potýká se žaludečními vředy.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nákladné služebky vysvětlil. Šéf sportovní agentury Šebek, přesto musí nově výjezdy do zahraničí hlásit
-
ONLINE: Rusko navrhlo Ukrajině další kolo přímých jednání o míru v Istanbulu, řekl Lavrov
-
Izrael si blokádou poškodil pověst. Hladovějící Gazané Hamás neobměkčí, míní Kalhousová
-
Stromšíková: Zjištění tajných služeb o napojení kyberútoků na čínský stát má enormní míru jistoty